Nem sikerült kiadnod a lakásod? Így találj bérlőt a főszezonon kívül
Az albérletpiaci főszezon klasszikusan augusztus, de ha ezen az időszakon kívül keresel bérlőt, akkor sem kell aggódnod. Cikkünkben részletesen, lépésről lépésre végig vesszük, hogy bérbeadóként milyen eszközökhöz nyúlhatunk, ha kisebb a kereslet, esetleg „beragadt” a lakásunk.
Ha életünk leegyszerűsítésére vágyunk, fordulhatunk hosszútávú bérbeadással foglalkozó lakáskezelőhöz is, hiszen így nem csak a teljes bérlőkeresési procedúrától szabadulhatunk meg, hanem a bérlés alatti feladatokat is kiszervezhetjük részükre.
Nézzük, hogy milyen fortélyokkal javíthatjuk a bérlőtalálás esélyét, ha magunktól szeretnénk megoldani a feladatot.
Csinosítsuk ki
Első lépésként minden felesleges holmit érdemes kipakolni a lakásból, hogy az minél letisztultabb képet mutasson. Utána néhány minimalista kiegészítővel felfrissíthetjük a lakásunk kinézetét, de bevethetjük akár a home staging-et is, ha biztosra szeretnénk menni.
Fontos, hogy ha túl sok szín van a lakásban, akkor próbáljunk meg egyszínű díszpárnákat és szőnyeget választani, mert ahogy a mondás is tartja, a kevesebb néha több. Viszont ha minden fehér és szürke, akkor érdemes betennünk néhány színes kiegészítőt, ami a képeken is jól mutat majd, és megakad rajta a szeme a lakáskeresőknek. Végezetül, ha igazán profik szeretnénk lenni, akkor érdemes a jó illatról is gondoskodnunk egy-egy megtekintés előtt, hogy a leendő bérlő minden érzékszervére pozitív hatást gyakoroljunk.
Bútorozzuk be
Az elmúlt 10 évben a többszörösükre emelkedtek a bérleti díjak, így érthető okokból a bérlők is egyre nagyobb elvárásokat támasztanak a kiadó lakások iránt. Ma már nem elég a négy fal, jól látható ez abból is, hogy az üres lakásokra évek óta csökkenő kereslet mutatkozik. A trend egyértelműen a teljes körűen bútorozott lakások felé mutat.
Ugyanakkor azt is fontos tudni, hogy bútorzat és bútorzat között nagy különbségek vannak. Az ódivatú lakások lassan kiadhatatlanná válnak. A bérlők egyértelműen azt preferálják, ha a lakásban újszerű, letisztult, skandináv jellegű bútorok találhatók, ezeket a lakásokat gyorsabban és magasabb összegért lehet kiadni, a vadonatúj bútorzatú lakásoknak pedig külön vonzereje – és ezáltal felára – van, érdemes tehát ebbe invesztálni.

Fotózzuk újra
Már régóta tudjuk, hogy a hirdetési képek megléte és minősége rendkívül fontos, mivel a bérlők a lakásról készült fotók átpörgetésével kezdik a hirdetések átnézését. Ha a képek nem elég meggyőzőek, a hirdetési szöveget sajnos sokszor már el sem olvassák.
Fotózás során első és legfontosabb, hogy ne apró részleteket, hanem tereket fotózzunk, illetve minden helyiségről külön kép készüljön, nappali fénynél. A képeket kitakarított, rendbe rakott, személyes tárgyaktól mentes lakásról készítsük, hogy a leendő lakó bele tudja képzelni magát. Játszhatunk a lámpák fel- és lekapcsolásával, mivel ezáltal teljesen más összhatást tudunk elérni. Csináljunk jó sok képet, és majd utólag, számítógépre feltöltve válogassuk ki a legjobban sikerülteket.
Javaslat a fotózáshoz:
- ne apró részleteket, hanem tereket fotózzunk,
- minden helyiségről külön kép készüljön,
- nappali fénynél fotózzunk, függönyöket érdemes széthúzni,
- hűtő és mosógép ajtaját becsukni, wc deszkát lehajtani,
- csináljunk jó sok képet, majd válogassuk ki a legjobban sikerült 25 képünket.
Jó hirdetési szöveg
Ahogy már fent is írtunk róla, a szöveg kevésbé fontos a képeknél, ettől függetlenül ezzel is érdemes foglalkoznunk kicsit, mivel egy lényegre törő összegzésre szükség van. A szövegben ne ismételjük önmagunkat, illetve az sem annyira érdekes, hogy mi van a környéken, hiszen azt már bárki könnyedén le tudja ellenőrizni a Google Maps segítségével.
A végleges magyar szövegünket érdemes angolra is lefordítani, feltéve, ha külföldi bérlő is számításba jöhet. Írjuk le az elvárásainkat, hogy milyen bérlőt szeretnénk a lakásunkba, végül célszerű röviden szót ejteni a feltételekről is, hogy hány havi kauciót kérünk a szerződéskötéskor. Arról is írhatunk, hogy mi az általunk elvárt minimum bérlési idő, valamint tegyünk említést a közjegyzői okiratról is, ha tervbe van véve annak elkészíttetése.
Javaslat a hirdetési szöveghez:
- írjuk le, hogy milyen bérlőt szeretnénk,
- hány havi kauciót kérünk a szerződéskötéskor,
- mennyi a minimum bérlési idő,
- tegyünk említést a közjegyzői okirat elkészítéséről.
Készítsünk alaprajzot
A jól megírt hirdetési szöveg és a logikusan sorrendbe állított képek mellett nagyban segíti a bérlők tájékozódását egy pontosan megszerkesztett alaprajz is. Nem csak a többszobás lakások esetében, de még a garzonoknál is jól jöhet. Bérbeadóként ezzel nem csak a bérlőknek kedvezünk, hanem saját magunknak is időt spórolhatunk, így ugyanis előre kiderül, hogy milyen méretűek és honnan nyílnak a különböző szobák és helyiségek.

Árazzunk jól
A bérleti díjakat illetően ma már szinte minden bérbeadó az internetről tájékozódik, és a saját ingatlanát más hirdetésekben található ingatlanokhoz hasonlítva árazza be. Ha eredményes bérlőkeresést szeretnénk, akkor fontos a logikus árazás. Hiszen egy feltornászott bérleti díjjal a legjobb bérlőket riaszthatjuk el, mivel nekik van lehetőségük a legjobb ár-érték arányú lakások közül válogatniuk.
Azt se felejtsük el, hogy a kiadó lakások esetében ma már nem divat az alkudozás, tehát a hirdetésben szereplő bérleti díjnak érdemes egyből a végső árat megadnunk. Azt is vegyük figyelembe, hogy a legjobban árazott lakások a meghirdetés után néhány nappal elkelnek, így ezeket a hirdetéseket leveszik.
Sajnos könnyen eshetünk abba a hibába, hogy a sok túlárazott, régóta kiadatlan lakáshoz hasonlítjuk a sajátunkat, ami a bérleti díj jelentős eltorzításához vezethet.
Foglalkozzunk a hirdetésekkel
Ha elkészültünk a szép hirdetési képeinkkel, valamint a jó szöveggel, nem árt tudni, hogy még nincs vége a feladatnak, hiszen meg is kell hirdetni a lakásunkat. Fontos, hogy a hirdetési portálokon minél több képet töltsünk fel, és ne spóroljunk a találati listában való előresorolás költségén. Ha viszont néhány hét után sem sikerül bérlőt találnunk, úgy érdemes pihentetni a hirdetésünket, hogy aztán újult erővel folytassuk a bérlőkeresést.
Lakásbemutatás
Ha végre eljutottunk odáig, hogy akadnak jelentkezők a lakásunkra, akkor próbáljuk meg rugalmasan kezelni az időpontokat, és igyekezzünk bérbeadóként mi alkalmazkodni a bérlőkhöz. Érdemes az első bérlői megkereséstől számított egy-két napon belülre időpontot adnunk, máskülönben a motivált bérlő mástól fog lakást bérelni.
A megtekintés időpontját célszerű napközbenre tenni, hogy világos legyen és lehetőleg besüssön a nap, mivel ez jelentősen növeli az esélyeinket. Bemutatás előtt célszerű kiszellőztetni a lakást, hogy semmiképpen se legyenek kellemetlen szagok. Továbbá fontos, hogy a lakást kizárólag kitakarított és higiénikus állapotban mutassuk. Az igényes bérlőt még akkor is könnyedén elriaszthatja a kosz, ha egyébként tetszik neki a lakás.

Tudjuk, hogy hosszúra sikerült a fenti lista, így egyáltalán nem csoda, ha nem mindenkinek jut energiája a fentiek kivitelezésére. Ezért is jöhet jól sokaknak, hogy egyre több cég foglalkozik hosszútávú bérbeadással, valamint a kiadott lakások kezelésével, így szerencsére van, aki mindent elintéz helyettünk.
A lakáskezelők kifejezetten ingatlanok bérbeadására szakosodnak, így tapasztalatuk is erre koncentrálódik.
Miben segít egy ingatlankezelő?
- a lakás bérbeadásra való felkészítésében,
- bérleti díj meghatározásában,
- profi módon készít hirdetési képeket és vonzó hirdetéseket szerkeszt,
- megfelelő bérlőkiválasztásban,
- bérleti szerződés biztosításában,
- az ingatlan kiadása során felmerülő problémák szakszerű kezelésében.
Természetesen a különböző szolgáltatók között akadhatnak különbségek, így ha valaki ingatlankezelő cég segítségét szeretné igénybe venni, úgy korábbi cikkünket is érdemes elolvasnia.
A cikk szerzője Máriás Áron Ottó, a NYOLCAS.COM ingatlankezelő ügyvezető-tulajdonosa.