Az egyetemi felvételi ponthatárok kihirdetését követően fiatalok ezrei költöznek el otthonról hogy megkezdjék egyetemi, főiskolai tanulmányaikat. A felnőtté válás, önállósodás fontos lépése az első saját albérletbe való beköltözés. Hogy ne váljon az izgalmas mérföldkő rémálommá, készülj fel előre a költözésre – cikkünkben összeszedtünk pár hasznos információt, ami segítségedre lesz az albérlet kiválasztásához.
A cikket támogatja a fiataloknak szóló Raiffeisen Yelloo bankszámla.
Mikor kezdj el albérletet keresni?
Az idei felvételi ponthatárokat várhatóan július 24-én fogják kihirdetni. Sokaknak ekkor dől el nemcsak, hogy melyik egyetemre járnak majd szeptembertől, de az is, melyik városban teszik ezt. Július végén és augusztusban ezért csúcsra pörög az albérletpiac, ahogy a frissen felvettek (és a nyári szünetről visszatérők) egyszerre próbálnak lecsapni a legvonzóbb kiadó lakásokra.
Ha nem akarsz mindenkivel versenyezni, érdemes időben elkezdeni az albérlet keresést, felmérni az egyetemvárosok lakáskínálatát. Könnyebb helyzetben van, aki csak egy város intézményeibe jelentkezett, vagy magas pontszáma miatt magabiztosan várja a felvételi értesítőt. Ezekben az esetekben nem korai akár már most megnézni a szimpatikus kiadó lakásokat és kivenni a szívünkhöz közel állót, hogy ne versenyezzünk több száz másik diákkal.
Ha mindenképp meg kell várnunk a ponthatárok kihirdetését, akkor is nézegessük a hirdetéseket. Informálódjunk a város átlagos albérlet árairól, válasszuk ki a számunkra szimpatikus környéket, utcákat.
Tipp: Állíts be hirdetésfigyelőt az ingatlan.com-on, és e-mailben értesítünk, ha a feltételeidnek megfelelő új ingatlan válik elérhetővé! Ide kattintva tájékozódhatsz a hirdetésfigyelő beállításáról.
Egyedül vagy barátokkal béreljünk?
Még egy kérdés, amit el kell döntened, hogy egyedül bérelj egy kisebb albérletet vagy barátokkal költözz össze. Előbbi jó döntés lehet, ha igényled a saját teret, könnyebben tanulsz csendben, egyedül. Viszont a lakásbérlés így nagyobb költségekkel jár, amihez a szülők nagyobb anyagi támogatása, esetleg diákmunka lehet szükséges.
A barátokkal való összeköltözésnek sok előnye van. Megoszthatjátok a beköltözéskor fizetendő kauciót és az albérlet díját egymás között, így többen akár egy nagyobb, szebb, jobb elhelyezkedésű ingatlant vehettek ki. Extrovertáltabb, társaságkedvelő embereknek segíthetnek a lakótársak, hogy ne érezzék magukat magányosnak, ráadásul ha szaktársakkal költözöl össze, az a tanulmányaidra is jó hatással lehet. Az együttélés azonban kompromisszumokkal jár: a vendégfogadás, házibuli-szervezés, vagy épp a házimunka olyan sarkalatos pontok, amik konfliktust szülhetnek.
Első lépések a pénzügyi függetlenség felé
Akár a bérleti díjat szeretnéd átutalással fizetni, akár a diákmunkából származó bevételt tennéd félre, az egyetemi évek alatt szükséged lesz egy olcsó, az életmódodhoz igazodó bankszámlára.
A 0 Ft-os Raiffeisen Yelloo egy diákszámla (EBKM: 0,01 %) nem csak diákoknak. 0 Ft-os számlavezetési díjjal, 0 Ft-os első éves betéti kártya díjjal, és ingyenes online átutalással 50 000 Ft-ig. 18 éves kor felett egy szelfivel megnyithatod.Ha augusztus 30-ig Yelloo számlát nyitsz, a Raiffeisen ráadásul 40 000 Ft-tal is megjutalmaz. A részletek a kondíciós listában, vagy kattints ide:
Szempontok az albérlet kiválasztásához
Az albérlet kiválasztásakor több szempontot is figyelembe kell venni. Diákként ilyen lehet nemcsak az ingatlan felszereltsége de az elhelyezkedése is. Milyen messze van például a felsőoktatási intézmény, elérhető-e sétálva? Van-e rendszeres tömegközelekedés, azzal mennyi idő beérni az egyetemre?
A diákéletnek persze csak egy részét teszik ki az előadások. Érdemes megnézni azt is, a hétköznapi élethez szükséges szolgáltatások, például élelmiszerbolt, posta, bank, esetleg kávézó, edzőterem, közösségi tér, sportolásra, kikapcsolódásra alkalmas park van-e a környéken.
Konkrét ingatlan megtekintésekor figyeljük meg a lakás állapotát, nincs-e penészes fal, csöpögő csap, vagy nyikorgó padló ami később őrületbe kerget majd minket. Ne féljünk kérdezni a bérbeadótól vagy ingatlanközvetítőtől! Kérdezzünk rá, milyen a lakás fűtése, átlagosan mennyi a rezsiköltség, mennyi a közös költség és mi tartozik bele? Diákként valószínűleg bútorozott albérletet keresel majd. Érdemes azt is pontosítani megtekintéskor, hogy az ott látható berendezésből minden marad-e a lakásban.
Megbízható főbérlő, jogtiszta albérlet
Általános tapasztalat, hogy a jó albérleteket pillanatok alatt elkapkodják a bérlők – erre számíthatunk a ponthatárok kihirdetése után is. Figyeljünk azonban, hogy ez a nyomás ne kényszerítsen bele minket jogilag nem teljesen tiszta ügyletekbe. Ha ismered a jogaidat, nem fog tudni átverni egy etikátlan kiadó.
A lakásbérléshez mindenképp köss bérleti szerződést, ez ugyanis rögzíti a bérbeadó és a bérlő jogait és kötelezettségeit is. Ebben fel kell tüntetni a bérlemény adatait, műszaki állapotát, a bérleti díjat és annak fizetési idejét, módját. A bérlés ideje alatt a bérlő felel a lakás használatából fakadó közüzemi díjakért. A bérleti szerződés időtartama lehet határozott vagy határozatlan.
Részletes ismertetőnket a bérleti szerződésekről itt találod: Bérleti szerződés: mit tartalmazzon az okirat?
A köznyelvben kauciónak (és nem kaukciónak!) hívjuk azt az óvadékot, amit a bérleti szerződés megkötésekor vagy a bérleménybe költözéskor a bérbeadónak kell fizetni. Ez a bérleti díjon felüli biztosíték, amiből a lakás tulajdonosa fedezheti az esetleges elmaradt bérleti díjat, közüzemi tartozásokat, vagy az ingatlanban keletkezett károkat. A kauciót azonban csak a szerződésben előzetesen megállapított okok miatt lehet visszatartani, a szerződés lejártával az visszajár a bérlőnek. A rendeltetésszerű használatból eredő állapotromlás nem lehet indok az óvadék visszatartására.
Kerülj képbe az óvadékkal: Kaució: tudnivalók bérlőknek és bérbeadóknak