Kategóriák
Ugrás a hirdetésekhez

Kik és milyen élethelyzetben profitálhatnak a panellakásokból?

blogger, ingatlanközvetítő
A budai ingatlanok szakértője.

Cikksorozatunkban azt a témakört vizsgáljuk meg, hogy egy adott ingatlantípus melyik élethelyzetben jelent ideális otthont. Az első részben a belvárosi kis lakásokkal foglalkoztunk, legújabb írásunkban pedig a panellakások kerülnek főszerepbe. Nézzük meg, kiknek, milyen körülmények között jelenthetnek megoldást a házgyári lakások.

TIPP: Mérd fel hitelképességed előzetes hitelbírálattal ingyen, az otthonod kényelméből!

Kerüld el a kellemetlen meglepetéseket, és tudd meg, mennyi hitelre vagy jogosult egy egyszerű online űrlap kitöltésével. Nincs elbukott foglaló vagy ügyvédi díj, akár 48 órán belül már egy hivatalos hitelajánlattal válogathatsz az ingatlanok közül:

Lakótelepi látkép.

A 70-es, 80-as években épült panellakások azért épültek, hogy megoldják az iparosodó nagyvárosok lakhatási gondjait. Ezek az épületeket nem elszórtan építették, hanem lakótelepeket alakítottak ki. Abban az időszakban fontos volt, hogy ezek a lakótelepek közösségformáló erővel is bírjanak, éppen ezért szinte önálló városrészenként is funkcionáltak. A különböző szolgáltatások, iskolák, óvodák, bevásárlási lehetőségek, viszonylag könnyen elérhetőek itt, sőt, tömegközlekedéssel általában kimondottan egyszerűen megközelíthetőek.

Fiatalok

Az adottságaiból fakadóan jó megoldás lehet egy lakótelepi lakás azoknak a fiataloknak, akik családalapítás előtt állnak, esetleg egy vagy két gyermeket nevelnek és nem rendelkeznek akkora összeggel, amiből egy belvárosi lakást meg tudnának vásárolni. Számukra kimondottan praktikus lehet ezeknek a lakásoknak az elosztása, hiszen akár 50 négyzetméteren nappali és két hálószoba is elférhet. Tehát adott a gyerekszoba, a szülői háló és nappali is.

Aktuális már a saját lakás vásárlása, de hitelt vennél fel hozzá? Olvasd el a money.hu cikkét a témában: Lakáshitel feltételei 2024-ben

Ellátottság terén a családok számára előnyös a közeli bölcsőde, óvoda, játszótér is, viszont cserében azzal kell számolniuk, hogy elég ritka a lakótelepeken a prémium étterem és kávézó, ahogy a márkás divatmárkák boltjai is. Szóval azok a fiatal párok, családok érezhetik itt jól magukat, akik meg tudják hozni az erre irányuló kompromisszumot.

Tapasztalatból mondhatom, hogy vannak olyan lakótelepek, amik elhelyezkedésük, és a lakások kialakítása miatt árban és a szolgáltatások minőségében is felveszik a versenyt más, kicsit magasabban rangsorolt környék ingatlanjaival. Jó példa erre a Pók utcai lakótelep. Rengeteg zöld terület, remek éttermek, Római-part, szóval nem véletlen, hogy itt akár a milliós négyzetméterár is szóba jöhet.

Idősebbek

Pár évvel ezelőtt volt szerencsém az egyik kedvenc írómnak a lakását eladni és a következő otthonuk vásárlásában aktívan közreműködni. A II. kerületi Zöldmál városrészben található lakás értékesítése után egy III. kerületi, Békásmegyeren található ingatlanba költöztek.

Számukra az új lakásnál szempont volt, hogy legyen lift a házban, ne legyen magas a rezsi, tartozzon erkély a lakáshoz. Szintén fontos volt a lakás infrastruktúrája: a gyógyszertár, az orvosi rendelő, a bevásárlási lehetőségek könnyű megközelíthetősége, illetve a jó tömegközlekedés. Ezekkel a jellemzőkkel kimondottan otthonossá válhat egy panellakás a nyugdíjas korosztály számára is.

Idősebb pár boldogságban él egy panellakásban.

Úgy gondolom, hogy az mindenképpen egy racionális döntés lehet, hogy akinek az idősebb kora miatt megcsappan a bevétele, a magasabb árú ingatlanát értékesítve, egy olcsóbb lakásba költözik. Ráadásul így az adásvétel utáni különbözetből szert tehet egy komolyabb összegre, ami anyagi stabilitást és biztonságérzetet jelenthet.

Befektetők

Azok a befektetők sem járnak rosszul, akik úgy gondolják, hogy nekik elég egy alacsonyabb, ám biztos hozam. A panellakás ebből a szempontból is jó választás lehet. Azokban a lakásokban, ahol már túl vannak a panelprogramon, nem kell horribilis fenntartási költséggel számolniuk, így nagyon gyorsan találhatnak bérlőt.

Ezekben az épületekben nem kell olyan műszaki meglepetésekre számítani, mint adott esetben egy századforduló idejében épült háznál, ahol előfordulhat, hogy egyik nap a villanyvezeték adja meg magát, másnap pedig a közös képviselő kopogtatja végig a lakásokat, mert a tetőszerkezet nem az igazi és a legfelső emelet lakói áznak, szükség lenne célbefizetésre. A panelházakban ritka, hogy ilyen kellemetlenség forduljon elő, tehát a befektetőnek nem kell milliós tételekért a zsebébe nyúlnia.

Az sem elhanyagolható, hogy a panellakásokat nyugodtan hívhatjuk az ingatlanpiac sztárjainak is. Mindig van rá kereslet, gyorsan lehet vevőt találni és az irányár megállapítása is kimondottan egyszerű feladat. Szóval amikor a befektetésben álló tőkét gyorsan kell megmozdítani, az sem fog nagy gondot jelenteni.

A harmadik jó hírem a befektetőknek, hogy az említett okok miatt a panellakások négyzetméterára folyamatosan emelkedik. Az előbbi Pók utcai példánál maradva: 2015 végén a fajlagos négyzetméterár 385.000 Ft volt, míg ma az átlagos négyzetméterár ugyanitt 940.000 Ft.

Amennyiben az adott ingatlant ezalatt a 8-9 év alatt bérbe is adták, igazán jó üzletről beszélhetünk. Tehát a panellakás befektetési szempontból egy alacsony kockázatú, alacsony hozamú, ám biztonságos forma lehet.

A cikk szerzője Milovecz László blogger, ingatlanközvetítő, a budai ingatlanok szakértője. A szakember korábbi írásai, megbízóinak véleményei, valamint a kapcsolatfelvételi lehetőségek megtalálhatók az alábbi linken.

Érdeklődsz a téma iránt? Ezt is olvasd el!