Az Otthonfelújítási támogatás töretlen sikernek bizonyul a lakosság körében, és bár az elmúlt időszakban többször módosult a feltételrendszere, ezzel egyre bővült a felhasználók, illetve a támogatott felújítási, korszerűsítési munkálatok köre is. Ezek közé tartozik a napelem rendszer telepítésének lehetősége is, ami sokak számára aktualizálta a döntés meghozatalát. Vannak azonban még olyan kérdések, amelyek sokak számára fejtörést jelenthetnek, ezeket igyekszünk most tisztázni.
Az Otthonfelújítási támogatás 2022-ben kisebb és nagyobb módosításokon ment végbe, a pályázat lezárásának határideje azonban nem módosult, így már csak 2022. december 31-éig vehetik igénybe azok, akik eddig nem éltek az 50%-os támogatás lehetőségével. Mivel a támogatás feltételrendszere speciális, bővebb információkért érdemes ellátogatni a Magyar Államkincstár Otthonfelújítási támogatással foglalkozó aloldalára, ahol nemcsak a bonyolultabb kérdésekre kaphatunk választ, de a kérelem beadásakor előforduló gyakoribb hibák összegzésével is megismerkedhetünk.
9 kérdés és 9 válasz az Otthonfelújítási támogatás igényléséhez
A támogatás kapcsán az alapvető kérdésekkel, az igénylési szempontokkal és a követelményekkel már számos cikk foglalkozott, az ingatlant érintő kérdéseket és problémákat azonban csak kevesen foglalták össze, ezért a legfontosabbakat most egy csokorba gyűjtöttük.
Milyen ingatlanra igényelhetjük az Otthonfelújítási támogatást?
Olyan Magyarország területén fekvő épületre, ingatlanra igényelhető, amely az ingatlan-nyilvántartás szerint lakóház, lakás, tanya vagy birtokközpont.
Milyen ingatlanra nem igényelhető?
A támogatás nem nyújtható be olyan ingatlanra, amely az ingatlan-nyilvántartás szerint zártkertnek, hétvégi háznak, üdülőnek vagy gazdasági épületnek minősül. A pályázati kiírás rögzíti, hogy a támogatandó épület rendeltetési jellegének lakás vagy lakóház szerinti nyilvántartással kell rendelkeznie.
Csak az pályázhat, akinek tulajdonjoga van az ingatlanban?
Ha több igénylő – például házastársak vagy élettársi közösségben élők – nyújtja be a pályázatot, akkor elég, ha a tulajdonjoggal csak az egyik igénylő rendelkezik, sőt, az sem kizáró tényező, ha a tulajdonjogot a kiskorú gyermek birtokolja. A felhívás úgy fogalmaz, hogy a benyújtók összesített tulajdoni hányadának legalább 50 százalékot el kell érnie. Ezt a kitételt 2022-től tovább lazították a pályázat kiírói. Már a megváltozott munkaképességű gyermek tulajdoni hányada is beleszámítható az 50 százalékos, kötelező tulajdoni hányadba.
Elég, ha csak tulajdonlom az ingatlant?
Nem, a jogosultságnál fontos szempont, hogy a támogatással érintett ingatlan legalább egy éve bizonyítható módon az igénylő, illetve gyermeke vagy gyermekei lakóhelyéül szolgál. Vagyis a benyújtás időpontjában teljesülnie kell az egy éves lakóhely feltételének, amit az igénylőknek szükséges állandó vagy tartózkodási helyként szerepeltetniük lakcímkártyáikon.
Egy igénylő hány ingatlanra nyújthat be pályázatot?
Minden igénylő csak egy támogatási kérelmet nyújthat be.
Napelemes rendszer is kivitelezhető a támogatásból?
Igen, a forrás háztartási méretű kiserőmű (HMKE) telepítéséhez is igényelhető. Sőt, a meglévő napelemes rendszer is bővíthető az így kapott támogatásból. Fontos tudnunk azonban, hogy az anyagköltség és a munkadíj együttesen továbbra sem haladja meg a bruttó 450 000 Ft/kWp összeget.
Mi történik, ha eladjuk a támogatott ingatlant?
A támogatást az igénylőnek az eladás után nem kell visszafizetnie, azonban az újabb vásárolt ingatlanára már nem kérhet ismét pályázati forrást.
Kérhető-e ugyanarra az ingatlanra kétszer a támogatás?
Ugyanarra az ingatlanra ugyanaz az igénylő csak egyszer veheti igénybe a támogatást. Ha azonban az ingatlant értékesítették, és az új tulajdonos megfelel a feltételeknek, ugyanarra az ingatlanra ő is benyújthatja a pályázatot. Vigyázat! Ha az az új tulajdonos a régi hozzátartozója, ebben az esetben ő nem kérhet támogatást.
Igényelhető a támogatás lakótér bővítésére is?
Sajnos nem, a rendelet szerint a támogatási forma olyan felújítási munkákra vehető igénybe, amely nem jár a lakótér bővülésével. Nem minősül azonban bővítésnek a már meglévő ingatlan, ingatlanrész, vagy más építmény átépítése. Hogy megkíméljük magunkat a későbbi bosszúságoktól, hogy ne csak a munkák elvégzése után szembesüljünk vele, milyen munkálatok támogatottak, érdemes a Magyar Államkincstár oldalán tüzetesen áttekinteni azt a listát, amely részletesen felsorolja, milyen munkaköltségek számolhatók el a pályázati összesítő elszámolás során.
A cikk szerzője Best Solar Kft., a napelemes szektor meghatározó szereplője, amely nemcsak a lakossági, de a vállalati piacon is rendkívüli tapasztalatra és szakértelemre tett szert.