Kategóriák
Ugrás a hirdetésekhez

Ingatlanpiaci dilemmák: év elején jobb eladni, vagy megéri kivárni a tavaszt?

blogger, ingatlanközvetítő
A budai ingatlanok szakértője.

Az év első hónapja ingatlanértékesítői szempontból a csendesebb időszakok közé tartozik. Sokan mennek el síelni, hideg is van, illetve a kollégák egy része is ilyenkor szabadságolja magát. A kérdés az, hogy valóban érdemes-e kivárni, esetleg inaktiválni a hirdetéseket, bízva abban, hogy magához tér a piac és emelkednek az árak?

Ingatlanpiaci dilemmák: év elején jobb eladni, vagy megéri kivárni a tavaszt?

Ezért nem jó ötlet kivárni

Az nem vitatható, hogy az ingatlanpiacon is megfigyelhetőek ciklusok, vannak erős és kevésbé erős időszakok is. Legalábbis látszólag. Nem szabad elfelejteni, hogy az ingatlan értékesítése nem egyik pillanatról a másikra valósul meg.

Amennyiben egy átlagos, három hónapos értékesítési idővel számolunk, azonnal láthatjuk, hogy azokat a lakásokat, házakat, amiket adott esetben márciusban, áprilisban értékesítettek, a tulajdonosaik decemberben, januárban, februárban tették ki a piacra. Tudom, hogy nagy dilemma, mert minden tulajdonos abban reménykedik, hogy emelkedni fognak az ingatlanok árai és egy későbbi eladással ők majd jobban járnak.

A rossz hír, hogy erre semmi biztosíték nincs. Ha így lenne, akkor az lenne a logikus, hogy januárban ott toporogna rengeteg vevő az eladó ingatlanok ajtajában, hiszen ők meg nem szeretnének magasabb áron vásárolni. Gyanítom, nem így lesz.

Emelkedni fognak az ingatlanárak? Merre mozdul a piac?

Tényleg heti rendszerességgel kérdezik tőlem, hogy szerintem merre fognak elmozdulni az ingatlanárak. A legőszintébben mondom, hogy fogalmam sincsen. Nem azért, mert nem kísérem figyelemmel azt a piacot, ahol dolgozom, hanem pontosan azért, mert rengeteg információ érkezik és simán tudnék érvelni mindkét elképzelés mellett. Az én válaszom ilyenkor az, ha valaki valóban szeretné eladni az adott ingatlant, akkor a jelenlegi piaci körülményeket kell alapul vennie, hiszen 2008-ban se szólt senki, hogy holnaptól válság van!

Az én statisztikáim ezt mutatják

Mivel hosszú évekre visszamenőleg statisztikát vezetek a saját értékesítéseimről, az adatbázisom ilyenkor a segítségemre van. Nem untatnék senkit a részletekkel, de 2010 óta minden évben januárban indult az élet, tehát volt megvalósult tranzakcióm, sőt, most szembesültem azzal, hogy a kedvenc eladásomat is ebben a hónapban abszolváltam. Január 9-én szerződtünk a Rákosi villában található lakásra, aminek a tulajdonosa is ismert ember volt és az egész folyamat nagyon szokatlanra és érdekesre sikeredett.

A lényeg, januárban sem áll meg az élet, tehát nyugodtan számíthatunk komoly érdeklődésre. Az is elképzelhető, hogy a megváltozott támogatási rendszereknek köszönhetően többen döntenek az ingatlanvásárlás mellet.

A konkurenseim kivárnak, én mit tegyek?

Tegyük fel, hogy mégis csökken az érdeklődés és te mint eladó úgy döntesz – több eladóval együtt -, hogy kivárod a tavaszi időszakot, megnézed, hogy lesz-e áremelkedés és csak akkor lépsz ki a piacra. Amennyiben ez így történne és én próbálnék meg értékesíteni egy ingatlant, ezt igazi áldásnak gondolnám.

A konkurenciám egy része már nincs jelen a piacon, tehát nekem sokkal egyszerűbb az életem, hiszen kevesebb a konkurens, az érdeklődők száma pedig nem függ attól, hogy mennyi ingatlan van éppen a piacon.

Ezért jó, ha hideg van

A cikk elején említettem, hogy a hideg idő miatt is kevesebb érdeklődővel kell számolnunk. Igen ám, de aki hóban, sárban útra kel lakást, vagy házat nézni, biztosan nem azért teszi, mert nem lenne jobb otthon a meleg lakásban. Ő valószínűleg erős motivációval rendelkezik. Az is látszik a statisztikáimból, hogy ilyenkor kevesebb bemutató is elég egy ingatlan értékesítéséhez, csúnyán fogalmazva, minőségi érdeklődők érkeznek.

Nem azt szeretném érzékeltetni, hogy nincs semmi dolgod ilyenkor. Biztosan lehet javítani a hirdetés fotóin, esetleg újakat készíteni, aktualizálni. Ilyenkor minden lakás, ház tartja a karácsonyi formáját, az új képeken ezt is megjelenítheted. Hívhatsz fotóst, ha neked nem megy. Érdemes átfogalmazni a hirdetést, részletesebbé vonzóbbá, figyelemfelkeltőbbé tenni azt.

Remek példám is van erre

Visszautalnék a Rákosi villa értékesítésére, hogy ez mekkora segítség lehet. Az történt, hogy leesett a hó a két ünnep között, én pedig újrafotóztam a kilátást, a kertet, mindent, már friss hótakaró alatt. Bejött. Mondjuk az nagy szerencse volt, hogy amikor a vevők érkeztek, akkor is havazott és gyönyörű volt, de szerencse is kell az értékesítéshez.

Érdemes lehet árelemzést, konkurenciaelemzést készíteni, egy kattintás és látod a környék négyzetméterárait. Arra szeretnék kilyukadni, hogy ebben az időszakban van idő arra, hogy az internetes megjelenésedben minőségi javulást érj el és ezzel is kitűnhetsz a konkurenseid közül.

Természetesen, ha úgy gondolod, hogy szakember segítségét vennéd igénybe az értékesítéshez és engem bízol meg vele, azt megköszönöm, szívesen veszem.

A cikk szerzője Milovecz László blogger, ingatlanközvetítő, a budai ingatlanok szakértője. A szakember korábbi írásai, megbízóinak véleményei, valamint a kapcsolatfelvételi lehetőségek megtalálhatók az alábbi linken.

Érdeklődsz a téma iránt? Ezt is olvasd el!