Kategóriák
Ugrás a hirdetésekhez

Milyen lehet egy ingatlan állapota, és miért fontos a helyes állapotmegjelölés eladásnál és vásárlásnál?

Akár eladni, akár venni szeretnénk ingatlant, egy ingatlan állapota meghatározó szempont lehet. Fontos, hogy tisztában legyünk az állapotok jelentésével, így elkerülhetjük a félreértéseket és megnövelhetjük az esélyét egy sikeres adásvételnek. Lássuk, mit takarnak az állapotokra vonatkozó meghatározások az ingatlan.com oldalán!

TIPP: Mérd fel hitelképességed előzetes hitelbírálattal ingyen, az otthonod kényelméből!

Kerüld el a kellemetlen meglepetéseket, és tudd meg, mennyi hitelre vagy jogosult egy egyszerű online űrlap kitöltésével. Nincs elbukott foglaló vagy ügyvédi díj, akár 48 órán belül már egy hivatalos hitelajánlattal válogathatsz az ingatlanok közül:

Új építésű

Azt gondolhatnánk, hogy ez egyértelmű kategória, pedig sokan rosszul értelmezik és tévesen használják ezt az állapotmegjelölést. Új építésű ingatlan nemcsak egy frissen befejezett épület lehet, amelyen éppen megszáradt a festék, hanem az olyan ingatlan is új építésűnek számít, amely 8 éven belül épült, csak az építtető még nem akarta vagy nem tudta értékesíteni.

Jó, ha tudod: Ha az ingatlannak volt már az építtetőtől eltérő tulajdonosa, nem tartozhat ebbe a kategóriába.

Újszerű

A hétköznapok során az újszerű kifejezés úgy terjedt el, mint ami nagyon hasonló az új állapotúhoz. Ingatlanokra is ilyen értelemben használjuk. Azok a fiatal lakások, házak kapják ezt a jelzőt, amelyek már nem minősülnek új építésűnek, vagy azért, mert már nem az építtetőtől vásároljuk, vagy azért, mert elmúltak 8 évesek. Közös jellemzőjük viszont, hogy korszerű épületben és kiváló állapotban vannak. Emiatt egy korosabb, jól karbantartott, takaros házikó vagy egy frissen felújított panellakás már nem tartozik ebbe a kategóriába.

Az ingatlan állapota előtte-utána képekkel szemléltetve. Balra egy felújítás előtti szoba, jobbra ugyanaz a szoba új parkettával, falburkolattal, kifestve.

Amikor a helyzet bonyolódik: felújított vagy jó állapotú?

Elsőre kihívásnak tűnhet, amikor a felújított és a jó állapotú között kell különbséget tennünk, mivel a két kategória elég nagy átfedésben van egymással, viszont van egy minimális különbség. A felújított kategóriába azok az ingatlanok tartoznak, amelyek teljes körű felújításon és/vagy műszaki korszerűsítésen estek át. Tehát itt nem az esztétikumon van a hangsúly, hanem a megfelelő szigetelésen, a modern villamos- és vízvezetékeken, valamint a korszerű fűtési rendszeren. A jó állapotú megjelölést inkább olyan megkímélt ingatlanra használjuk, amely esztétikai állapota alapján nem szorul felújításra.

Közepes állapotú

A közepes állapotú a már nem makulátlan, de még használható és elfogadható állapotban lévő ingatlanok gyűjtőfogalma. Itt a leendő tulajdonosnak egy esetleges tisztasági festésen túl nem kell a felújítással foglalkoznia, ha nem akar. Aktuális állapotában még évekig használhatja.

Felújítandó

Ez már az a kategória, amikor a felújítást érdemes minél hamarabb elkezdeni. Ide tartoznak a rossz állapotú, korszerűtlen ingatlanok. Lehet hiányos a vakolat, lelakott a belső tér, régi vezetékekkel vagy elavult fűtési rendszerekkel, és hiányos szigeteléssel. 

Befejezetlen

Amikor építkezés során valamilyen ok miatt a folyamat félbeszakad, az épület befejezetlen állapotban is piacra kerülhet. Ilyenkor bizony az új tulajdonosnak kell végigvinnie a hátralevő munkálatokat ahhoz, hogy az ingatlan lakhatóvá váljon. Ez egy igazán tág kategória, hiszen lehet, hogy csak az alap van meg, netán csak a falak állnak, de lehet szerkezetkész is.

Tippünk hirdetőknek

Ügyelj arra, hogy a hirdetésedben valós ingatlanállapot szerepeljen. Minél naprakészebb, pontosabb a hirdetésed, annál relevánsabbak lesznek az érdeklődők, ez pedig a gyorsabb eladáshoz is hozzájárulhat.

Tippünk keresőknek

Amikor ingatlant keresel az ingatlan.com-on, a “Részletes keresőben” állapotot is be tudsz állítani, így csak olyan találatokat kapsz majd, amik megfelelnek a kritériumaidak.
Érdeklődsz a téma iránt? Ezt is olvasd el!