Mint társasházi szakértő, szeretnék minden lakástulajdonost megóvni a lehetséges problémáktól és felhívni a figyelmet arra, hogy az év végén érdemes időt szánni a lakásunkkal kapcsolatos ügyek rendezésére. Az alábbiakban összeszedtem, mit érdemes átnézni és ellenőrizni még 2025 előtt. Szánjunk egy napot az adminisztrációra, hiszen ezzel időben észlelhetünk és kezelhetünk minden lehetséges jogi és pénzügyi problémát – a jövő év pedig zökkenőmentesen indulhat!
Ellenőrizd a tulajdoni lapot
A tulajdoni lap fontos információt tartalmaz az ingatlannal kapcsolatban a tulajdonosok számára. Ezek megismerése, ellenőrzése segíthet elkerülni a későbbi problémákat.
Évente két tulajdoni lap lekérdezése mindenki számára díjmentes az Ügyfélkapun keresztül. Ha még nem éltünk ezzel a lehetőséggel, az év utolsó napjaiban érdemes időt szakítani rá.
A tulajdoni lap lekérése különösen fontos lehet, ha:
- változott a tulajdonosok neve és tulajdoni hányada (pl adás-vétel, öröklés vagy ajándékozás miatt)
- változott a tulajdonosok neve (pl. házasság vagy válás következtében)
- végre lejárt a záloghitel – annak törlése ugyanis nem automatikus! A jogosult által kiállított igazolást be kell nyújtani a hivatalba és kérni a törlést, majd annak végrehajtását is érdemes ellenőrizni.
- változott a tulajdonosok lakcíme
Az utóbbi helyzet különösen fontos, ha egy lakásvásárlásnál a vásárló még előző ingatlanát adja meg hivatalos lakcímként. Ha időközben a korábbi ingatlant eladja, akkor a szerzett ingatlan tulajdoni lapját is frissíteni kell!
Gyakran találkozom tanácsadáskor azzal, hogy a tulajdoni lapon 10-20 éve eladott lakáscím szerepel. Ez azért probléma, mert egy kézbesítetlen FMH vagy más hivatalos irat nagy galibát indíthat el. A lakcímváltozás esetén 30 napon belül kell bejelentenünk új adatainkat a hivatalnak, mert azt nem vezetik át automatikusan a lakcímnyilvántartóból!
Adózási kötelezettségek
Ellenőrizd az ingatlannal kapcsolatos adózási kötelezettségeket! Kérj le egy adófolyószámlát és utald át az előírt adókat, ne vigyél át tartozást a következő évre. Ha valamilyen adóvisszatérítéssel vagy kedvezménnyel tudsz élni, annak is számolj utána. Például, ha van magánszemélyként ingatlan bérbeadásból származó jövedelmed (ami 15% SzJA fizetési kötelezettséget von maga után), akkor mindenképpen érdemes az adóvisszatérítés lehetőségeit kihasználni!
Az egészségpénztárakba befizetett összeg 20%-a (maximum 150.000 Ft) is visszaigényelhető. Tehát számold ki, mennyi volt az összes SzJA köteles jövedelmed, ebből mennyi lesz az adó, és töltsd fel egészségpénztári számládat is (éves szinten maximum 750.000 Ft) a maximális visszatérítés érdekében.
Bérleti szerződések
Bérbeadott ingatlanod van? Érdemes ellenőrizni a már meglévő bérleti szerződéseket, és frissíteni azokat a következő évre. Ha a szerződésben a bérleti díj az inflációval együtt mozog, akkor a bérlőt érdemes minél előbb emlékeztetni, és felhívni a figyelmét az emelt díjra.
Közös költségek
Ha társasházban laksz, ne feledkezz meg a közös költségekről sem. Gyakran előfordul, hogy év közben a közgyűlésen módosítják a közös költséget, viszont a korábban beállított, automatikusan átutalt összeg miatt év végére tartozás halmozódik fel. Ne kerülj kínos helyzetbe, inkább nézd át és ha szükséges, frissítsd az összeget a rendszeres utalásoknál.
Rezsiköltségek
Kezdd az új évet tiszta lappal! Győződj meg róla, hogy minden rezsi számlát befizettél, nincs semmilyen hátralékod. Érdemes átnézni az előző évi rezsiköltségeket és tervezni, akár újratervezni a jövő évet.
A bérbeadott ingatlanok esetében különösen fontos, hogy a tulajdonos meggyőződjön arról, hogy a számlázás a bérlő fogyasztása szerint történik (azaz a mérőórák diktálva vannak) és nem halmoz fel tartozást, mely váratlanul szakadhat a nyakunkba.
Biztosítások felülvizsgálata
A biztosítási szerződéseket évente, a forduló előtt legalább 30 nappal lehet felmondani. Éppen ezért ellenőrizd, hogy mikor van a biztosításod fordulónapja, és már most vegyél fel a naptáradba egy emlékeztetőt (érdemes a lejárat előtt két hónappal korábbra), hogy időben tudj tájékozódni a váltási lehetőségekről, megtalálni a legjobb ajánlatot.
A biztosítás megkötése előtt kérd el a társasházi biztosítási kötvényt (ezt a mi ügyfeleink 0-24 órában online bármikor letölthetik eHáz felhasználói fiókjukból). Ideális esetben a társasház biztosítását a te közös képviselőd is úgy kötötte meg, hogy az a teljes épületre vonatkozik és tartalmaz közösségi felelősségbiztosítást az egymásnak okozott károk térítésére. Ebben az esetben Neked már csak az ingóságok biztosításra van szükséged, amit mindenképp javaslok megkötni. A városi legendák és ügyfeleink tapasztalata alapján a megkötött biztosítás távol tartja a bajt.
Tűzvédelem és biztonság
Ellenőrizd a füst- és szén-monoxid-érzékelők működését, valamint a tűzoltó készülékek lejárati idejét. Fontos, hogy az otthonod biztonságban legyen tűz és egyéb veszélyek ellen.
Energiatakarékosság
Manapság nagyon sok mindent tudunk tenni, hogy otthonunk energiahatékonyságát javítsuk. Így a környezetünknek is jót teszünk, és nem utolsósorban saját pénztárcánknak is. Érdemes felülvizsgálni az energiatakarékos berendezéseket és megoldásokat, hogy csökkentsd a következő év rezsiköltségeit.
Most akár 400.000 Ft is visszajárhat otthonod korszerűsítéséből! Nézd meg, hogy jogosult vagy-e rá.
Jó szomszédi viszony
Az év vége jó alkalom lehet a szomszédokkal való kapcsolatok ápolására. Ez már csak azért is fontos, mert a jó szomszédi viszony sok esetben megkönnyíti a mindennapjainkat. Nemcsak akkor számíthatunk rájuk, ha csomagot kell átvenni, de jó esetben ingatlanunk értékének megőrzésében is segítségek lesznek. Jó tudni, hogy van, aki jó szándékkal figyeli a lakásunkat, amikor például hosszabb ideig távol vagyunk.
Képzéseimen résztvevő lakástulajdonosoknak mindig javaslom, hogy vegyék fel a kapcsolatot közvetlen szomszédaikkal és cseréljenek elérhetőséget. Ritkán fordul elő olyan probléma, amire azonnali megoldás, segítség szükséges, de akkor az időtényező kardinális lehet. Például, ha a felettünk lakónál csőtörés van és két hétre elutazott, akkor jó tudni, hogy hogyan értesíthetjük, hogy mielőbb zárja el a vizet a lakásában.
Biztonság fokozása
Az ünnepek alatt sokan elutaznak, így a magukra hagyott lakások könnyen a betörések célpontjává válhatnak. Ha Te is hosszabb téli vakációt tervezel, kérd meg szomszédodat, hogy a postaládádba érkező leveleket vegye ki, mert a társasházakba belépő “fürkészőknek” ezek az első árulkodó jelek. Ha nem tervezel utazást, kedves gesztus a részedről, ha Te ajánlod fel a segítséged.
A fenti pontok mind segítenek abban, hogy a következő évet zökkenőmentesebben kezd lakástulajdonosként vagy bérlőként. Szánj rájuk időt az év végi pörgés ellenére is!
+1 Bónusz tipp a pénzügyekhez
Nem csak a fizikai, hanem a virtuális terünkben is érdemes szelektálni, optimalizálni. Nézd át online előfizetéseidet! Egy egyszer kipróbált app, egy rég elfelejtett videómegosztó, nyelvtanulást segítő program, online újság stb. lehet hogy még mindig csipegeti bankkártyájáról a párszáz vagy alig néhány ezer Ft-os havidíjakat, de együttesen tetemes összeg is lehet. Mond le azokat, amire nem tudsz időt fordítani vagy feleslegessé vált időközben. Az így megtakarított pénzt pedig tedd félre, így év végén szép összeget láthatsz majd megtakarítási számládon. Biztos van is néhány ötleted, mire tudnád költeni.
A cikk szerzője Szilber Szilvia társasházi szakértő, a Társasházak és Számvizsgálók Országos Egyesületének (TSZOE) Elnökségi tagja, a Szilber Ingatlan Menedzsment alapító tulajdonosa, és az Érték és Minőség Nagydíjjal elismert Lakásvásárlók kézikönyvének szerzője.