Kategóriák
Ugrás a hirdetésekhez

Egyszerű konyhai tippek az energiatakarékosság érdekében

gépészmérnök
A Best Solar Kft. ügyvezető-tulajdonosa.

A tudatos energiatakarékosság sok háztartásban nem szerepelt a legfontosabb tennivalók listáján, az egekbe szökő energiaárak azonban szinte mindenkit arra késztetnek, hogy otthonukat energiahatékonyabbá tegyék. Ha mi is szeretnénk tenni egyre növekvő rezsiszámlák ellen, érdemes otthonunk legnagyobb energiafogyasztó helyiségében, a konyhában elkezdenünk a takarékoskodást. Néhány egyszerű lépéssel és egy kis figyelemmel sokat spórolhatunk.

Energiatakarékosság segít a spórolásban

Az energiahatékonyság sokak számára egyet jelent azzal, hogy le kell mondaniuk a kényelemről. Néhányan érezhetik úgy is, hogy a mindennapi komforttól kell elbúcsúzniuk. Ez azonban szerencsére nincs így, sőt, semmiről sem kell lemondanunk. A legfontosabb, hogy megismerjük saját szokásainkat, és ahhoz tudatosan igazítsuk energiafogyasztásunkat is. Vagyis nem kell lemondanunk a világításról, nem kell sparhelten főznünk. Elég, ha tisztában vagyunk vele, hogy tehetjük a mindennapjaink költségeit a lehető legfenntarthatóbbá.

Érdemes megvizsgálnunk, nem „szökik-e” valahol az energia

Mielőtt drága háztartási gépekre költenénk, érdemes a „kályhánál” kezdeni a korszerűsítést, hiszen hiába az energiatakarékosság és az energiahatékony műszaki eszköz, ha az elektromos hálózat, a hálózati vezetékek régiek, rosszak, így az elektromos kötések melegedhetnek. Ha az elektromos rendszerünk már felújított, és az eszközeink is újak, akkor pedig érdemes kapcsolóval ellátott elosztót használni, hogy a „stand by” üzemmódban elhasznált energiát is megspórolhassuk.

Az egyik legnagyobb energiahabzsoló, a hűtő

A magyar háztartások elektromos készülékei sok esetben 8-10 évesek, amelyek mára már energiatakarékosság tekintetében korszerűtleneknek számítanak. Ezek a gépek ugyanis igazi energiazabálók, így például egy 10 éves hűtő akár 400 kilowattórányi áramot is elfogyaszthat egy évben, míg a 10 évnél idősebbek ennek akár a dupláját is felhasználják működésükhöz. A modern hűtők ehhez képest energiatakarékos kompresszorokkal működnek, amik az addigi fogyasztás egyharmadát vagy akár a felét is megspórolhatják nekünk. Ha kiszámoljuk, mennyi is a különbség hosszú távon, látni fogjuk, hogy a korszerűbb hűtő árát sokszor az áramszámlánkban fizetjük ki.

Persze nemcsak az új hűtő vásárlása az egyetlen megoldás, ha spórolni szeretnénk. Sokszor az is elég, ha jól állítjuk be a hűtő és a fagyasztó optimális hőmérsékletét. Ez a fagyasztó esetében -18 fok, míg a hűtőrekesz esetén a 6-7 fok. Az ennél hidegebb csak a pénztárcánkra van hatással, az élelmiszerek tartósságát nem befolyásolja. Azzal is pénzt takaríthatunk meg, ha a hűtőt jól helyezzük el a konyhában. Ne tegyük tűzhely vagy sütő közelébe, és soha ne toljuk be a falig a hűtőnket, legalább 5-10 centiméteres légrést hagyjunk a kompresszor megfelelő működéséhez. Ezzel akár a fogyasztás 10 százalékát is megspórolhatjuk. Sőt, ha figyelünk a jégtelenítésre, azzal tovább takarékoskodhatunk. A szakértők szerint ugyanis egy fél centis jégréteg a fagyasztóban akár 30 százalékos többletenergiát is eredményezhet a működés során. Vagyis az energiatakarékosság érdekében érdemes a jeget mindig eltávolítanunk, ha a készülék nem rendelkezik automata leolvasztó funkcióval. 

+1 tipp: 

A hűtőt mindig érdemes telepakolni, hogy minél kevesebbet fogyasszon. Bár elsőre furcsának tűnhet mindez, könnyen megértjük miért, ha végiggondoljuk: a sok hideg élelmiszer maga is hűteni kezdeni a belső teret, így szinte „besegítenek” az alacsony hőmérséklet fenntartásában, míg az üres hűtő esetén ezzel nem számolhatunk. Ha pedig meleg ételt rakunk be a hűtőbe, azzal éppen az ellenkezőjét érjük el: az étel ugyanis felmelegíti a belső teret, így működésre kényszeríti a hűtőt, egészen addig, míg az újra el nem éri a kívánt hőmérsékletet. Ezért ne tegyünk soha meleg ételt a hűtőbe. 

Mosogatógép: ha jól használjuk, nemcsak időt, energiát is spórolhat nekünk

A mosogatógép megosztja a fogyasztókat. Vannak, akik szerint nemcsak takarékos, de elképzelhetetlen nélküle a konyha, míg mások felesleges energia- és vízzabálóként tekintenek rá. Pedig a korszerű mosogatógépek (a tíz éves típusok akár kétszer-háromszor annyi energiát fogyasztanak, mint az újabbak) nemcsak energiát, de vizet is spórolhatnak nekünk. Az újabb típusok ugyanis a lehető legkevesebb víz felhasználásával működnek: néhány gyártó például azt tűzte ki célul, hogy kevesebb vizet használjon fel a mosogatáshoz a készülék, mintha kézi mosogatás során, folyó víz alatt mosogatnánk el az edényeket. A gépi gyorsprogramok pedig kevesebb energiafelhasználással járnak, mintha bármilyen más módon vizet melegítenénk a mosogatáshoz.

mosogatógép

Vagyis a mosogatógép hasznos lehet, de csak akkor, ha megfelelően használjuk. Hiszen fél adagnyi edényhez is ugyanannyi vizet és áramot használunk el, ezért érdemes mindig telepakolni azt az optimális energiafelhasználáshoz. Lehetőleg használjunk alacsony hőmérsékletű programokat, hiszen a mosogatószer sokszor önmagában is elég az edények megtisztításához. 

Tűzhely és sütő: használjuk gazdaságosabban!

Bár sokan azt gondolják, a legtakarékosabb tűzhely és sütő az, amelyik gázzal működik, a helyzet az, hogy az indukciós főzőlap és az elektromos tűzhely fogyasztják a legkevesebb energiát. Míg az indukciós főzőlap csak ott ad le hőt, ahol az edény alját érzékeli, addig az elektromos sütő pedig állítható hőfokszabályzója miatt csak annyi energiát használ fel, ami a megfelelő hőfok előállításához kell. Ha viszont nincsenek ilyen eszközök a háztartásunkban, érdemes néhány könnyű praktikával lefaragni valamennyit az energiaszámláinkból.

Például soha ne felejtsük el lefedni, amit főzünk, hiszen ezzel a hő az edényben marad, vagyis sokkal kevesebb energiára lesz szükségünk a teljes főzési időhöz. A húsleveshez, pörkölthöz és más olyan ételekhez, amelyek hosszabb ideig kell főznünk, használjunk kuktát, ezzel az energia 40-50 százalékát is megspórolhatjuk. Ha vannak öntöttvas edényeink, használjuk őket gyakran, hiszen sokkal kevesebb energiával sokkal finomabb ételeket főzhetünk bennük: sőt, a főzési időt is lerövidíthetjük. A sütőt is érdemes kihasználnunk, ha már felmelegítettük: használjuk ki a rendelkezésre álló teret, és főzzünk egyszerre több ételt benne! Így az energiatakarékosság mellett még időt is takaríthatunk vele, a végeredmény pedig ugyanolyan lesz, mintha egymás után sütöttük volna őket.

A cikk szerzője Best Solar Kft., a napelemes szektor meghatározó szereplője, amely nemcsak a lakossági, de a vállalati piacon is rendkívüli tapasztalatra és szakértelemre tett szert.

Mutass eladó, kiadó ingatlanokat

Érdeklődsz a téma iránt? Ezt is olvasd el!