Kategóriák
Ugrás a hirdetésekhez

Még hét szempont, amivel építésnél lefaraghatjuk a családi ház árát

vezető szakértő
Az Imperial Holding Group vezető szakértője.

Cikksorozatunk első részében megismertünk tíz olyan tippet, amivel jelentősen csökkenthetjük épülő családi házunk árát. Fontos, hogy már a kezdetektől érvényesítsük a költségvezérelt tervezést, amivel gyakorlatilag már azelőtt spórolunk, mielőtt az első tégla a helyére kerül. Mutatunk további hét olyan praktikát, amivel a kivitelezési költségeket kordában tarthatjuk.

Emeletes vagy földszintes ház az olcsóbb azonos alapterületen?

Mindkét verziónál keletkeznek sajátos költségek, így erre a kérdésre általánosságban nehéz választ adni. Emeletes háznál a tetőfelület és az alap is kisebb, ami jelentős megtakarítást eredményezhet. Sokat nyom a latban, hogy az emeletes háznál az elrendezés – a kisebb közlekedők miatt –  praktikusabb lehet, mint egy földszintes épület esetén. Ugyanakkor erősített födémet, lépcsőt kell építeni, a lépcsőház pedig sok helyet vesz el. Állványozás is szükséges az építkezéshez, ami megnöveli a közvetlen költségeket, valamit az alapba és a felmenő szerkezetekbe további statikai erősítésekre lehet szükség. Egy praktikusabb elrendezés mellett mégis kijelenthető, hogy megfelelő tervezéssel olcsóbb lehet – de legalábbis jobban kihasználható – egy emeletes épület, mint egy azonos méretű földszintes ház.

Aljzat rétegrend

A hagyományos aljzatkészítésnél az esztrich-beton lehet a legegyszerűbb megoldás, sokkal gyorsabb és költséghatékonyabb, mint a hagyományos technológia. Ma már szinte mindenki ezt tervezi be, és jól is teszi.

Nyílászárók

Olcsó építkezéshez egyszerű, fehér műanyag bukó-nyíló nyílászárókat terveztessünk. A nyílászárók árát leginkább a nem sztenderd megoldások, egyedi formák, speciális szerkezetek, nyílásirányok tudják feltornászni (felejtsük el például az emelő-toló szerkezeteket, ha spórolni akarunk,  mert bár nagyon tartósak és jó minőségűek, de a legdrágábbak is), illetve a fa vagy alumínium, vagy az ötvözött nyílászárók, amik jóval drágábbak a műanyagoknál. A feleslegesen sok, nagyméretű nyílászáró is költségnövelő tényező, lehetőség szerint elégedjünk meg egy átlagos szinttel. “Olcsósításnál” a párkányokat is érdemes műanyagból választani.

Árnyékolástechnika: 

A redőnyök igencsak megdrágultak manapság, így a legolcsóbb megoldás, ha függönnyel helyettesítjük őket. Ha mindenképp szükségünk van rájuk, akkor érdemes kézi mozgatású műanyag redőnyökben gondolkodni, mert az elektromos, valamint az alumínium redőnyök jóval drágábbak. Jelentős árkülönbség van akkor is, ha kombi redőnyöket kérünk (beépített szúnyoghálóval). A zsaluziák még sokkal drágábbak, luxuskategóriát képviselnek.

Előre át nem gondolt dolgok

A legnagyobb költség, amikor valamit vissza kell bontani, és utána újra megépíteni másképp. Ezért a megtakarítás és a költségek megzabolázásának alapvető feltétele, hogy előre jól átgondoljunk mindent a tervezőnkkel, és minden lehetőleg elsőre a végleges formájában kerüljön megvalósításra. A kivitelezők sem szeretik, ha folyton változnak az igények, vagy a műszaki tartalom. A kivitelezés időtartamát és költségeit egyaránt az egekbe lőheti, ha előre nem tisztázunk le, nem gondolunk át mindent pontosan. Inkább kétszer mérni, és egyszer vágni.

Gépészet

Az egyik legfontosabb döntésünk, ami egyben az egyik legnagyobb költségtétel is, hogy milyen fűtésrendszert, megújuló energiaforrást, gépészeti megoldásokat választunk a házunkhoz. Megéri ezzel a témával részletesen is foglalkozni, mert az épület árának 20-30 százalékáról is beszélhetünk. Itt többet lehet spórolni, mint akár a falazaton. A gépészeti költségek a modern energetikai előírások miatt jelentősen megnövekedtek az elmúlt években, talán magasabb mértékben, mint bármilyen más építőipari költség. Hiszen itt az általános áremelkedések mellett a technológiai előírások is folyamatosan szigorodtak. Egyre magasabb minőséget követeltek meg évről évre. Ma már csak alacsony energiaigényű házakat lehet építeni, és ennek a szigetelés mellett a legfontosabb feltétele a megfelelő minőségű, és megújuló energiákat is felhasználó gépészet. Sajnos a gépészetnél alapvetés, hogy minél olcsóbb a beruházási költség, annál magasabb lesz az üzemeltetés, és fordítva. Tehát itt az “olcsó” építkezés később drágább, vagy nem azonos komfortszintű üzemeltetést fog majd jelenteni. Általánosságban elmondható, hogy a gépészet fajlagosan drágább, mint a jó szigetelés. Ezért inkább erősebb szigeteléssel, kisebb energiaigénnyel érdemes házat építeni, mert fajlagosan jobban járunk az erősebb szigeteléssel, mint az erősebb gépészettel.

Milyen technológiák közül lehet választani?

  • Multi-split klímák
  • Elektromos fűtés
  • Klasszikus gázkazán, megújuló energia kiegészítésével
  • Vegyes tüzelésű kazán
  • Levegő-víz hőszivattyú
  • Talajszondás, talajkollektoros hőszivattyúk
  • Hővisszanyerős szellőztető-rendszerek

A gépészetnél fontos megjegyezni, hogy a költségek egy része nem függ a ház méretétől. Emeletes házak esetén 10-15 százalék pluszköltséggel kell számolni. 85-90 négyzetméter alapterület alatt nem érdemes nagyon igényes gépészetben gondolkodni, mert magasabb lehet a fajlagos bekerülési költsége. Mindig érdemes kiszámolni, hogy egy drágább gépészet a várható fűtésszámlán legalább 10 év alatt megtérül-e. Amennyiben nem, akkor nem érdemes választani, csak ha egyéb, nem gazdasági szempontok miatt szükségünk van rá.

A felületi hűtés, fűtés beruházási oldalon általában drágább, mint a “radiátoros”, hőleadós, fan-coilos technológia, viszont komfortosabb, és megnyerjük vele a hőleadók által elfoglalt hasznos négyzetmétereket, ami összességében inkább nettó nyereség lehet, nem beszélve a magasabb komfortérzetről és az általában alacsonyabb üzemeltetési költségekről (radiátoros hőleadókba átlag 60-65 fokos meleg víz kell, míg a felületfűtés 35-40 fokos vízzel működik). Azt sem szabad elfelejteni, hogy az a technológia, amelyik gépészeti helyiséget igényel, jelentős, akár 4-5 négyzetmétert el fog venni a házunk alapterületéből, amit szintén meg kell építeni, de nem tudjuk másra használni. A mai négyzetméterárak mellett ez a nehezen érzékelhető különbség 3-4 millió forint is lehet. Nézessük meg a tervezőnkkel, mennyi hasznos helyet nyernénk gépészeti helyiség nélkül.

Szigetelés 

A legfontosabb a szigetelésekkel kapcsolatban azt megjegyezni, hogy ne ezen spóroljunk, mert a gépészeti költségekben körülbelül kétszeresen, háromszorosan térül majd meg az extra szigetelésekre költött minden forintunk. Viszont túltervezni sem érdemes, mert egy bizonyos “vastagság” felett már szignifikánsan rosszabbak a megtérülési mutatók, erről mindenképp beszéljünk a tervezőnkkel. Itt is tartsuk érvényben a tízéves szabályt: ami tíz éven belül nem térül meg a várható fűtésszámlában, az nem nevezhető gazdaságosnak. 

Teraszok és külső szerkezetek

A teraszok, pergolák legyenek azok fedettek vagy fedetlenek, jelentős pluszköltségként jelennek meg a legtöbb építkezésnél. Nem érdemes túl nagy teraszt terveznünk, illetve az emeleti erkélyek sem indokoltak a legtöbb esetben – ki látott már családi házban rendszeresen az emeleti erkélyen tartózkodó embereket? 🙂

Állami támogatások

Nem kimondottan a költségmegtakarítás témaköre, de mégis fontos, hogy olyan háztervet készíttessünk, és erre kérdezzünk rá a tervezőnél, ami biztosan megfelel az általunk igénybe venni kívánt állami támogatásnak, lehetőségnek.

A cikket írta Virág Gergő, az Imperial Holding Group vezető szakértője. Díjmentes szakmai és személyre szabott tanácsadás: info(kukac)imperialholding.hu

Eladó családi házak

Érdeklődsz a téma iránt? Ezt is olvasd el!