Kategóriák
Ugrás a hirdetésekhez

Lakásvásárlás előtt állsz? Ezeket a kérdéseket feltétlenül tedd fel a tulajdonosnak!

blogger, ingatlanközvetítő
A budai ingatlanok szakértője.

A lakásvásárlás egy különleges időszak az ember életében: rengeteg pénzzel jár és hosszútávra befolyásolja az életünket. Érdemes ezért a lehető legtöbb információt megszerezni a jó döntéshez. Ezek egy része könnyen hozzáférhető a tulajdoni lapon keresztül, sokat segíthet a közös képviselő vagy egy mérnök szakember. Most azonban beszéljünk azokról a tényezőkről, amik a mindennapjaidat befolyásolják az új otthonban, és amire érdemes a tulajdonosnál vagy ingatlanosnál rákérdezni! 

lakás, ház vásárlása

Nincs rossz kérdés

Sokan vagyunk sokfélék, úgyhogy először is, ha téged valami nem szokványos dolog érdekel, kérdezz rá bátran! A legtöbb ember élete során 2-3 alkalommal kerül ingatlanügylet közelébe, így a tulajdonos vagy ingatlanos is meg fogja érteni, hogy szeretnél tájékozódni. 

Persze, érdemes a józan ész határain belül maradni, de ez mindenkinek mást jelent. Volt egy srác pár éve, akinek az volt a kérése, hogy egy éjszakát szeretne aludni a lakásban, mert fontosak neki az éjszakai zajok. A tulajdonos simán belement. Tavaly pedig egy ügyfél sugárzásmérővel tesztelte az ingatlant, bemért a beépített szekrénybe is. 

Tudj meg minél többet a környékről

Nem véletlenül mondják, hogy az ingatlan talán legfontosabb tulajdonsága a környék, vagyis “ingatlanosul” a lokáció. Faggasd ki az eladót vagy a környéket jól ismerő ingatlanost mindarról, ami neked személy szerint fontos. Kérdezd meg például a tulajdonost, ő hol szokott parkolni, hol áll most az autója? Milyen messze vannak az iskolák az ingatlantól, mik a jó éttermek, kávézók, parkok, játszóterek, edzőtermek a közelben?

Ezekről a legtöbben nagyon szívesen mesélnek, és ha figyelsz, akkor rengeteg információval lehetsz gazdagabb. Mindez megágyaz a következő kérdésnek is: a jelenlegi tulajdonos miért szeretetett itt lakni?

Személy szerint mindig megkérdezem megbízáskor az eladót, hogy ők mibe szerettek bele? Erről nagyon szívesen mesélnek, valószínűleg jó emlékeket ébreszt bennük. 

Ha ennyire szuper, miért adják el?

Nyugodtan kérdezz rá, ha szerettek itt lakni, minden rendben és olyan szuper a hely, ahogy hirdetik, akkor miért költöznek el innen? 

Olvass a sorok között! Senki nem fogja azt mondani, hogy a szomszédba beköltözött a Slipknot és délutánonként próbálják az új lemezt. Persze vannak sablon válaszok: kinőttük, a városba beljebb, városból kijjebb költöznénk, és a többi. De elképzelhető, hogy releváns választ kapsz. Tényleg mindenképpen kérdezd meg.

Mit kell tudni a társasházról?

Ha lakást nézel, mindenképp kérdezz rá a társasházzal kapcsolatos tudnivalókra, hiszen az is nagyban meghatározza a mindennapjaidat és a beruházásod értékét, hogy mi van a küszöbön kívül. 

A társasház állapota

Van sürgősen elvégzendő javítás, terveznek-e célbefizetést, van-e megtakarításuk, vettek-e fel hitelt az elmúlt időszakban? Ezek mindegyike hatással lesz rád, ha úgy döntesz, hogy ez lesz a te otthonod. Nem kell semmitől sem megriadnod, de át kell gondolnod, hogy hogyan jöhetsz ki a legjobban belőle. 

Tegyük fel például, hogy lakást nézel egy lepukkant, abszolút felújítandó bérházban. Senki nem vesz szívesen egy ilyenben lakást, mindenki jobban szereti a felújított, szép állapotút. Az persze lényegesen drágább, neked nem fér bele. Te azt az információt kapod az ingatlanostól, tulajdonostól (akár közös képviselőtől), hogy heteken belül elkezdődik a társasház felújítása.

Ez egyrészt neked egy jó alkupozíció, hiszen a tulajdonos is tudja, hogy ez mivel jár, te ezért bátrabban alkudhatsz. Másik oldalról viszont eltelik egy fél év, a házat felújították. Nemcsak szép lett, de növelte a te lakásod értékét is. Ezeket a helyzeteket csak akkor ismered meg, ha kérdezel, beszélgetsz az ingatlanossal vagy tulajdonossal!

Lakóközösség

Kik a szomszédok, vannak-e gyerekek, és ha igen mekkorák? Vannak-e közös sütögetések, halloween bulik, egyáltalán bármilyen közösségi élet a lakók között? Hogy oldják meg az udvar, kert gondozását? Ha érdekel, kérdezd meg, hogy van-e esetleg kutyája valakinek, szokta-e a közös kertben sétáltatni. 

Arra biztatlak, hogy minden olyan kérdést tegyél fel, ami azért fontos neked, mert szeretnél kényelmes, igazi otthont magadnak, ahova szívesen érkezel meg este és kelsz fel reggel.

A lakáson belül

A lakásba belépve tegyél fel bátran minden kérdést, ami eszedbe jut. Ne azt, amit szerinted ilyenkor kérdezni szoktak, hanem azt, ami neked fontos.

A lakás állapota

Mikor volt az utolsó felújítás és mire terjedt ki? Ma már nem ritka, hogy a tulajdonosok az egész folyamatot fotózzák, dokumentálják. Kérdezz rá, hátha van akár még videó is! Később hasznos lesz, ha látható, hogy hol futnak a vezetékek, és a többi. 

Voltak esetleg beázások, hőhíd keletkezett-e? Nyugodtan érdeklődj, hogy mi okozta az esetleges repedést, foltokat a falon (azonban ha szerkezeti problémák jeleit látod, érdemes lehet mérnök vagy statikus szakembert is bevonni a vásárlási folyamatba, hiszen az időben felismert problémákkal a szakértők díjának sokszorosát spórolhatod meg). 

Napfény, közműszámlák, bútorok

Kérdezz rá a fenntartási költségekre. Én általában konkrétan rákérdezek, hogy a legkeményebb téli hónapban ez hol áll meg. Ha extrém magas, akkor ennek valami oka van, érdemes a végére járni. Fontos lehet az ingatlan tájolása is. Jó tudni, hogy melyik ablak melyik égtáj felé néz. Egy déli tájolású nappali szigeteletlen házban, a legfelső szinten valószínűleg légkondiért kiállt. Javaslom, hogy kérd meg a tulajdonost, hogy nyissa ki az ablakot, illetve amennyiben lehet, kapcsolja le a villanyt.

Rákérdezhetsz, hogy mi az, amit a tulajdonosok szeretnének az ingatlanban hagyni. Ez kétirányú dolog: egy lakás kiüríttetése nem olcsó történet. Pénzt és erőfeszítést spórol az eladónak, ha nem ragaszkodsz hozzá, hogy teljesen üresen adja át az ingatlant. Ugyanakkor a jó minőségű, sokszor méretre gyártott bútorok jól tudnak kinézni és a bútorozás során jelentős összeget spórolhatnak neked is. Érdemes ezt átbeszélni és kompromisszumot kötni.

Következő lépések

Ha mindenre megnyugtató és pozitív választ kaptál, beleszerettél a környékbe, az ingatlanba és komolyan gondolod, hogy tennél ajánlatot, akkor a következő pár kérdésnek az árra, a fizetési ütemezésre és a beköltözési időre kell irányulniuk. Szóval ezeket a pontokat tisztázzátok. Ez annyira fontos, hogy a későbbiekben egy külön bejegyzés témája lesz, de egy tapasztalt ingatlanos is valóban nagyon nagy segítséget tud nyújtani benne. 

A cikk szerzője Milovecz László blogger, ingatlanközvetítő, a budai ingatlanok szakértője.

Érdeklődsz a téma iránt? Ezt is olvasd el!