Kategóriák
Ugrás a hirdetésekhez

Földszint, magasföldszint, szuterén – mi a különbség?

Amikor ingatlant hirdetünk vagy épp vásárolni szeretnénk fontos, hogy ismerjük azoknak a kifejezéseknek a pontos definícióját, amelyekkel találkozhatunk. Félreértések, prekoncepciók számos témában felbukkanhatnak. Tapasztalatok szerint időnként keverednek a fogalmak és jelentéseik  a földszint, magasföldszint, szuterén, félszuterén megnevezésekkel kapcsolatban, ezek pedig félreértésre adhatnak okot.

Mostani írásunkban tisztázzuk ezeket az alapvető megnevezéseket.

Földszint

Talán ez a legismertebb, legszélesebb körben elterjedt elnevezés a felsoroltak közül. Az OTÉK meghatározása szerint olyan építményszint, amelynek padlószintje legfeljebb 20%-ában és maximum 70 cm-rel kerül a csatlakozó rendezett terepszint alá. A könnyebb érthetőség kedvéért mondhatjuk azt, hogy a földszint az utcával azonos magasságban elhelyezkedő szint.

Budapesti lakás földszinti emelete

Magasföldszint, azaz félemelet

Ha az ingatlan az utcaszintnél valamivel magasabban helyezkedik el, tehát lépcsőn vagy lifttel tudunk erre a szintre feljutni, (de nincs teljes emeletnyi szintkülönbség), akkor azt magasföldszinti ingatlannak nevezzük.

A II. világháború előtt épült épületeknél még előfordul, hogy ez után a félemelet következik. Elnevezése nem túl logikus, hiszen ilyenkor már egy emelettel az utcaszint felett járunk. A „fél” elnevezés itt inkább arra utalhat, hogy korábban nem teljes értékű ingatlanok, nagypolgári lakások kaptak itt helyet, hanem az utcaszinten lévő üzletek raktárhelyiségei, vagy szolgalakás céljából hasznosították őket.

A félemelet megnevezés azért is hasznos volt, hogy több szintet is tudjanak építeni, mint amennyit engedélyeztek,  hiszen a földszint, magasföldszint és a félemelet jogi értelemben nem számított szintnek. Ügyes tervezéssel és kivitelezéssel például 6 szinten is létrejöhettek otthonok, üzlethelyiségek úgy, hogy maga az épület hivatalosan háromszintesnek minősült.

Magasföldszint, Budapesten panellakás épület

Szuterén

A szuterén valójában az alagsorral azonos, de ez utóbbi negatív áthallásai miatt elegánsabb elnevezést kerestek, ezért a franciából átvett souterrain kifejezést kezdték használni az itt kialakított lakásokra.  A szuterén ingatlan padlószintje a talajszint alatt helyezkedik el, de normál méretű ablakai vannak, így elegendő természetes fény jut az itt található lakásokba, irodákba vagy üzlethelyiségekbe. Az OTÉK így határozza meg az alagsor fogalmát: olyan építményszint, amelynek padlószintje legfeljebb 20%-ában 70 cm-nél mélyebbre kerül a csatlakozó rendezett terepszint alá.

A félszuterén kifejezés is gyakran felbukkan hirdetésekben, bár hivatalosan nincs ilyen meghatározás, mert lényegét tekintve ez is szuterén. Azoknál az épületeknél, ahol a földszint kicsivel az utcaszint felett helyezkedik el, a szuterén ingatlan is valamivel feljebb található. Ilyenkor akár utcára nyíló, teljes méretű ablakai is lehetnek az ingatlannak, ezt nevezzük félszuterénnek. 

Fővárosunk budai oldalán a domborzati viszonyok miatt olyan szuterénekkel is szép számban találkozhatunk, amelyek padlószintjének csak bizonyos része kerül a talajszint alá. Ilyenkor a lakás, vagy más célra használt ingatlan, akár több olyan fallal is rendelkezhet, amely teljes egészében a talajszint felett helyezkedik el.  Ezekben az ingatlanokban akár padlótól mennyezetig érő, hatalmas ablakokon vagy teraszajtókon ömölhet be a fény a belső terekbe.

Az ingatlanvásárlók közül sokan ódzkodnak szuterénben gondolkodni, mert egy dohos, vizes falú, sötét pincelakást képzelnek el. Manapság számos modern építészeti, lakberendezési, fénytechnikai megoldás áll rendelkezésre, hogy a megfelelő szellőzéstől a fényviszonyokig minden megoldott legyen, és a lakás is otthonos, csalogató dizájnt kapjon.

Érdemes ezekkel a fogalmakkal tisztában lenni, amikor magyarországi, főleg budapesti ingatlan vásárlására vagy eladására adjuk a fejünket. A világháborúk előtti, századeleji építészetben jelentős szerepe volt ezeknek az építészeti megoldásoknak. Napjainkban is gyakran előfordulnak ezek a kivitelezési módok, a hegyek, dombok oldalába tervezett épületekben. Ezért a meghirdetett lakások, házak, irodák és üzlethelyiségek esetében nem ritka, hogy ilyen kifejezésekkel találkozunk.

Szuterén szint egy Budapesti lakóépületben

Tippünk hirdetőknek

Amikor feladod a hirdetésedet, az emelet mezőben tudod kiválasztani a lakás szintjét.

Érdeklődsz a téma iránt? Ezt is olvasd el!