Fontos, hogy a napelemmel megtermelt energiával hozzájáruljunk az alacsonyabb energiaszámlához éppen úgy, mint a környezetre gyakorolt negatív hatások mérsékléséhez. Ám jó tudni, hogy különböző szintjei vannak az energiatakarékosságnak – sőt, a technológia fejlődése és egy megfelelő színvonalú felújítás egészen elképesztő mértékben képes leszorítani a fogyasztást.
Nézzünk három példát arra, hogy hogyan hozhatjuk ki a legtöbbet az energiahordozókból, legyen az megújuló vagy (egyelőre még) fosszilis!
Megfelelő hőszigetelés
Télen a meleget kell bent tartanunk, nyáron a kellemesen hűvös levegőt, így a fűtés és hűtés a legnagyobb szelet az „energiatortában”. Otthonunk hőszigetelése az energiahatékonyság és a kényelem szempontjából kiemelten fontos tényező: túl a környezetvédelmi és költséghatékonysági szempontokon nem elhanyagolhatók azok a szempontok sem, hogy egészséges és komfortos lakóhelyet teremtsünk magadnak és családodnak.
Ez a komplex folyamat számos szempontot foglal magában a megfelelő szigetelőanyag kiválasztásától kezdve, a rétegrend kialakításán, a kivitelezésen az olyan alapelvekig, mint a hőhidak minimalizálása, a páralecsapódás elleni védelem, vagy éppen a karbantartási igény.
Megfelelő szigetelőanyag
A leggyakrabban használt szigetelőanyagok közé tartozik hazánkban például az üveg- és a kőzetgyapot, a polisztirolhab, a habarcs, de még számos más lehetőség közül is választhatunk. A választás során fontos figyelembe venni az épületünk típusát, szerkezetének hővezetési ellenállását (ún. R értékét), az anyagok hosszú távú teljesítményét.
A szigetelés rétegrendje
A hőszigetelés hatékonysága jelentősen javul, ha a szigetelőanyagot megfelelő vastagságban alkalmazzuk az épület különböző részein. A tető, a falak, a padló és az ablakok egyaránt szigetelést igényelnek. Fontos figyelembe venni a légáteresztő rétegeket is, mivel ezek hozzájárulnak a páralecsapódás megelőzéséhez és a helyiség levegőminőségének javításához.
Kivitelezés
A hibásan kivitelezett hőszigetelés nemcsak hatékonyságot rontja, de akár olyan problémákat is okozhat, mint a penészesedés vagy a hőhidak.
Páralecsapódás elleni védelem
A megfelelő pára- és légzáró rétegek kialakítása segít megelőzni a páralecsapódás mellett a hőszigetelés károsodását is.
Karbantartás és ellenőrzés
Idővel a szigetelőanyagok elhasználódhatnak vagy megsérülhetnek, ezért rendszeres ellenőrzés és karbantartás szükséges a hatékonyság fenntartásához.
Hőszivattyú
A hőszivattyúk az innovatív energiatakarékos fűtési és hűtési megoldások közé tartoznak. Ennek ellenére tavaly egyelőre még csak 15 ezer darabot adtak el belőlük, miközben az Európai Unióban már az ingatlanok 15%-ának fűtését oldják meg hőszivattyúval. A tendencia azonban itthon is egyértelmű felívelést jelez, hiszen ez a szám éppen duplája a 2021-esnek. A további bővülést is előrevetíti, hogy a jogalkotók szándéka egyre több helyen az, hogy támogassák a gázfüggőség csökkentését és a klímacélok megvalósulását. Így tett például a szomszédos Ausztria parlamentje is, ahol az év eleje óta nem lehet új gázkazánt installálni, ennek magától értetődő alternatívái viszont a hőszivattyúk.
Ezek a levegő, a víz vagy talaj hőjét használják fel – ellentétben a hagyományos fűtési rendszerekkel, amelyek nagy részben szénenergiát felhasználva fűtenek vagy hűtenek. Ahhoz, hogy a megfelelő típust választhassuk ki, fontos figyelembe vennünk a környezeti feltételeket és felmérnünk saját igényeinket.
A hőszivattyú mérete
A hőszivattyút megfelelő méretűre kell tervezni az adott épület hűtési és fűtési igényei alapján. Egy túl kicsi hőszivattyú esetén nem lesz képes hatékonyan fenntartani a kívánt hőmérsékletet, egy túl nagy viszont túl sok energiát használhat fel. Az optimális méret meghatározásához érdemes egy szakemberrel konzultálnunk, aki számításokat végezhet az igényeink felmérése után.
Hatékonyság
A hőszivattyúk hatékonyságát egy úgy nevezett COP-értékkel mérik (Coefficient of Performance), amely megmutatja, hogy bizonyos befektetett villamos teljesítménnyel mennyivel nagyobb hőteljesítmény érhető el, azaz nagyon egyszerűen: hány kW hőteljesítményt hoz 1 kW áram. Minél magasabb a COP-érték, annál hatékonyabban működik a hőszivattyú.
Hol lesz?
A telepítés során figyelembe kell vennünk a helyi építési szabályokon felül az épület adottságait is, ez utóbbi befolyásolhatja ugyanis a hőszivattyúnk hatékonyságát és élettartamát. Az ország hűvösebb mikroklímájú helyein a levegő-víz hőszivattyúk hatékonyabban működhetnek, míg a melegebb átlaghőmérsékletűeken a talaj-víz vagy talaj-talaj hőszivattyúk lehetnek a jobb választások. A kültéri egységeknek ugyanakkor megfelelő védelmet kell biztosítaniuk az időjárási viszontagságok, a környéken előforduló élőlények és akár olyan nem várt események ellen is, mint a vandalizmus.
Ár
A jelenlegi gazdasági helyzetben nem csak fontos szempont, hanem egyenesen húsbavágó is lehet az ár kérdése, márpedig a hőszivattyúk ára jelentősen változhat típustól és mérettől függően. Fontos ezért, hogy tervezéskor figyelembe vegyük az összköltségeket is a környezetvédelmi szempontok mellett. A megfelelő hőszivattyúval hosszú távon sokat takaríthatunk meg, ám pontosan csak akkor számítható ki a megtérülés ideje, ha ismerjük a jelenlegi fűtési rendszerünket, otthonunk energetikai jellemzőit.
Okosotthon
Amikor okosotthonról beszélünk, sokszor talán csak a biztonsági eszközök jutnak eszünkbe, amelyekkel távolról ellenőrizhetjük otthonunkat. Az IoT-eszközök (Internet of Things) terjedésével azonban rengeteg olyan eszközt is csatlakoztathatunk a netre, amelyek segíthetnek, hogy takarékoskodjunk az energiával.
Okos konnektorok
Régebben is léteztek olyan fali csatlakozók, amelyeket időzítővel láttak el, így meghatározott időpontokban be- és kikapcsolták a csatlakoztatott eszközöket. Ezek az eszközök pedig egy kicsit tovább bővítik ezt a lehetőséget azáltal, hogy akár távolról is irányíthatjuk, mikor és melyik eszköz működjön. Aki ment már haza azért, mert nem volt benne biztos, hogy kihúzta-e a vasalót vagy kikapcsolta-e a sütőt, annak nem kell magyarázni, miért is jó ez a funkció… de még nagyobb előnyük, hogy a hozzájuk tartozó applikációk legtöbbször lehetővé teszik, hogy megfigyeljük eszközeink energiafelhasználását, így könnyebben tervezhetjük költségeinket.
Okos termosztátok, okos hőszivattyúk
Hasonlóan a konnektorokhoz, ezek az eszközök is a hagyományos időzítővel ellátott termosztátokat hivatottak kiváltani. Ahelyett, hogy kizárólag jó előre megadott időpontokban indulna el a hűtés vagy a fűtés, ezeket az eszközöket távolról is aktiválhatjuk: ha később érünk haza, mint terveztük, akkor nem megy el feleslegesen energia otthonunk hőmérsékletének fenntartására, ha pedig előbb, akkor már kellemes klíma vár minket, amit előzőleg beállítottunk.
Okos mérők
Az egyirányú kommunikáció kétirányúvá válik ezeknek az eszközöknek a használatával. Ezáltal pedig – túl azon a nagyon is kézzelfogható előnyön, hogy nem kell sem a diktálással, sem az éves leolvasással bajlódni – egyszerűen követhetjük használati szokásainkat és költségeinket. Így tudatosabban tervezhetünk, hogy mikor mennyi energiát szeretnénk használni, és ezáltal is hozzájárulhatunk ahhoz, hogy a Földet kevésbé terhelje meg az emberiség.
Ha napelemes rendszert telepítünk, ilyen mérők teszik lehetővé azt is, hogy a betáplált és a hálózatból nyert energia mennyiségét folyamatosan számontarthassuk.
A cikk szerzője Best Solar Kft., a napelemes szektor meghatározó szereplője, amely nemcsak a lakossági, de a vállalati piacon is rendkívüli tapasztalatra és szakértelemre tett szert.