Ingatlan.com – Tudástár

Szoba, félszoba, hálófülke vagy alkóv – mit is jelentenek?

Akár ingatlant adunk el, akár keresünk, ezekkel a kifejezésekkel gyakran összefuthatunk. Miben különbözik a szoba a félszobától, és el tudnánk-e képzelni az éjszakáinkat hálószoba helyett hálófülkében vagy alkóvban? Nem vagyunk könnyű helyzetben, amíg nem ismerjük a fogalmakat. Cikkünkből kiderül, hogy mi számít szobának, félszobának, hálófülkének, valamint alkóvnak.

Biztos, hogy tudjuk, mi is számít szobának?

Egy lakóingatlan szobáinak száma fontos információ az ingatlant keresők számára, de nem mindig egyértelmű ezek meghatározása, annak ellenére, hogy a jogszabályban pontosan megtalálható. Szobának nevezhető a lakás minden olyan helyisége, amely:

Ha a lakás hasznos alapterülete meghaladja a 30 négyzetmétert, akkor legalább egy lakószobája hasznos alapterületének minimum 16 négyzetméternek kell lennie. Nem számít azonban ide a főző és az étkező funkciójú helyiség, helyiségrész hasznos alapterülete, amennyiben az a lakószoba légterével közös. Tehát pl. a 16 négyzetméteres amerikai konyhás nappali nem felel meg 16 négyzetméteres szobának.

Az alapterület mellett fontos a belmagasság is. Hiába van egy 16 négyzetméteres helyiségünk, ha épp, hogy fel tudunk állni benne. Az nem számít szobának. Az átlagos belmagasságnak legalább 2,5 méternek kell lennie.

Egy korábbi cikkünkben összefoglaltuk a szuterén, félszuterén témakörét is, és ott említettük az utcaszint alatt elhelyezkedő lakásokat. Nos, a lakószoba elnevezést nem használhatjuk pinceszinti helyiségre, ha ott nincs természetes szellőzés és megvilágítás. 

Két félszoba egy egész?

Az OTÉK meghatározásában ez a fogalom már nem szerepel, a félszoba megnevezés hivatalosan már nem létezik. 2008 óta a jogszabály szerint 8 négyzetméternél kisebb alapterülettel lakószoba nem tervezhető és építhető, ám a régi lakások esetében sokszor volt erre példa. (A legelterjedtebbek a lakótelepi lakások 6 négyzetméteres „félszobái”.) A 6-12 négyzetméter hasznos alapterületű szobákat nevezték így, és mivel a köznyelvben ma is él és használatos, gyakran megjelenik az ingatlanhirdetésekben is ez a megnevezés.

Ha nincs hálószoba, jó lehet az alkóv vagy a hálófülke

Az alkóv jelentése hálófülke. A kamionok, teherautók vezetőfülkéje mögött kialakított, ablakkal és számottevő belmagassággal nem rendelkező, kizárólag alvásra használható helyet nevezték így eredetileg.

Aztán a kisebb lakásokba is beszivárgott ez a fogalom. Egy nagyobb szobához ajtó nélkül csatlakoztatott, függönnyel, térelválasztó elemmel elválasztott, kicsi, ablaktalan helyiségre használjuk a kifejezést. Ezekben a helyiségekben általában az alvásra szolgáló, egy- vagy kétszemélyes matrac, vagy ágy kaphat helyet. Bár a lakberendezők kreativitásának köszönhetően láttunk már olyan megoldásokat, ahol egyedi polcos, fiókos szekrények határolták az ágyat, és számos, a szem elől elrejtett tárolóhely is befért.

Az alkóv szó eredetije egyébként a latin „alcova”, amely jelentése „kis kikötő”. Innen kúszott be az olasz nyelvbe, majd a magyarban is elterjedt.

Ezzel szemben a hálófülke egy picit más. A hajókon vagy vonatokon található, az utasok pihenésére, alvására szolgáló kicsi, ajtóval rendelkező helyiséget kell érteni alatta. A lakásokban is ehhez hasonlóan a szűk, ágy vagy matrac méretű helyiségeket nevezzük így. Másra itt nemigen akad lehetőség, mint pihenni, vagy aludni.

Tippünk hirdetőknek

Amikor feladod a hirdetésedet, figyelj arra, hogy a cikkben leírtaknak megfelelően add meg a szobák és félszobák számát. Ügyelj arra, hogy a nyitott galéria, hall, beépített erkély vagy terasz nem tüntethető fel szobaként vagy félszobaként.
Exit mobile version