Ingatlan.com – Tudástár

Napelem vagy napkollektor? Melyiket válasszuk?

Napelem a háztetőn

Bár a napelemes rendszerek népszerűsége töretlen, a felhasználók sokszor még most is bizonytalanok, ha a megújuló energiát termelő rendszerekről van szó. Újra és újra kérdés, hogy napelemre vagy napkollektorra van szükségük, ha fedezni szeretnék saját energiafogyasztásukat. Ráadásul sokan abban sem biztosak, mi a kettő közötti különbség. Cikkünk ebben segít most az ingatlantulajdonosoknak.

Napelem és napkollektor: mi a különbség?

A két rendszer közötti különbséget érdemes működési elvük szerint megkülönböztetni, hiszen az alapvető eltérések itt érhetők leginkább tetten. Bár a két eszköz abban megegyezik, hogy a Nap hőjét hasznosítja, de működési elvük mégis más. A napelemes rendszer a Nap fényenergiáját alakítja át egyenárammá, amit aztán a rendszerbe épített inverter segítségével váltóáramként használhatunk fel. Az elektromos eszközeink működéséhez ugyanis váltóáramra van szükség, vagyis a panelek inverter nélkül csak egyenáramot képesek előállítani. Ezen rendszerek hatásfoka elmarad a napkollektorétól, a panelek körülbelül 20% körüli hatásfokkal dolgoznak, azonban élettartamuk rendkívüli, nagyjából 30 év körülire tehető. Ehhez képest a napkollektorok működéséhez szükség van valamilyen fűtőközegre, ami többségében folyékony hőhordozó, ami általában víz formájában jelenik meg a rendszerben. A napkollektor az energiát tehát nem egy inverterbe küldi, hanem hő formájában azzal a fűtőközeget melegíti fel, ami így szállítja a hőt a megfelelő helyre. Vagyis a napelemes rendszerek elektromos árammal látják el eszközeinket, míg a napkollektorok általában vizes közegben hőt szállítanak a megfelelő végpontra: a fürdőszobánkba, a radiátorunkba, illetve a padlófűtésünk csőrendszerébe, vagy akár a medencénkbe. A napkollektorok hatásfoka kimagasló, messze megelőzi a napelemes panelekét, hatásfokuk a 70-90%-ot is elérheti.

Mikor melyikre van szükségünk?

Hogy melyiket éri meg otthonunkba telepíteni, az határozza meg, mely energiafogyasztásunkat szeretnénk kiváltani megújuló forrás működtetésével. 

Míg a panelek az áramfogyasztásunk fenntartható előállításáról gondoskodnak, addig a napkollektorok ugyanezt teszik a melegvíz igényünkkel: a Nap hőjét hasznosítva látnak el bennünket a megfelelő mennyiségű melegvízzel. Vagyis a két rendszer kombinálható, és egymás mellett jól működtethető.

Előnyök és hátrányok

Persze mindkét rendszernek vannak előnyei és hátrányai, amiket a két rendszer egyidejű működtetésével sem tudunk kiiktatni.

A napkollektorok hátránya: 

A napkollektor előnyei: 

Ehhez képest a napelemes rendszerek hátránya: 

A napelemes rendszer előnyei: 

Bármelyiket is válasszuk – a napelemet vagy a napkollektort –, igényeinkről, lehetőségeinkről mindig egyeztessünk szakemberrel, aki segít majd ingatlanunk adottságainak figyelembevételével a lehető legjobb rendszert megtervezni, hogy beruházásunk ne csak fenntartható és zöld, de hosszú távon megtérülő rendszer legyen.

A cikk szerzője Best Solar Kft., a napelemes szektor meghatározó szereplője, amely nemcsak a lakossági, de a vállalati piacon is rendkívüli tapasztalatra és szakértelemre tett szert.

Exit mobile version