Ingatlan.com – Tudástár

Mi lesz veled napelemes pályázat?

Az Európai Unió Helyreállítási és Ellenállóképességi Alapjából, vagyis az RRF-program részeként meghirdetett vissza nem térítendő napelemes pályázati program nyertesei végre megkaphatták támogató okirataikat. Örömükbe azonban némi üröm vegyül, hiszen időközben az elnyert összeg már nem elég a rendszer kivitelezésére. Mit tehetnek ilyenkor a napelemes pályázat nyertesei?

A 100 százalékos, önerő nélküli, vissza nem térítendő napelemes támogatás nyertesei már az év eleje óta várnak arra, hogy kiderüljön, kaphatnak-e pályázati forrást ahhoz, hogy ingatlanukat elektrifikálják. Sőt, a komplex támogatásra pályázók ne csak napelemmel vagy hőszivattyúval láthassák el otthonukat, de szigetelt nyílászárókkal korszerűsítsék saját ingatlanjukat. Az induló, 43 ezer pályázóból mintegy 21 800-an kaptak már pozitív elbírálásról szóló támogatói okiratot. Azonban a dokumentummal együtt egy rossz hír is várta őket: az elnyert összeg ugyanis már nem elég a rendszer megvalósításához.

Elszabaduló árak, infláció, problémás ellátás: ki fizeti ezt meg?

Az elmúlt időszakban ugyanis nemcsak az élelmiszerárak, de más termékek esetében is lehetetlen tartani az árakat, akár egyetlen hónapig is. Elég csak az EUR/HUF árfolyamára gondolni, vagy az infláció okozta áremelkedésekre, és a pandémiás helyzetből adódó szállítási költségek emelkedésére. Ezek mind átlagosan 30 százalékos áremelést hoztak a napelemes piacon is.

Vagyis az a rendszer, amely decemberben még körülbelül 2 millió forintba került, az mára 2,6 millió forint környékén vásárolható csak meg. Ez az eltérés még jelentősebb lehet egy komplex pályázat esetén, ahol a nyílászárók áremelkedésével is számolni kell. Valamint a nagyobb összegű támogatás esetén még nagyobb, akár milliós önerőt is elő kell teremteni ahhoz, hogy a támogatott rendszerrel vagy a komplex beruházás lehetőségével élhessünk.

Mit tehetünk ebben a helyzetben?

A helyzet mindkét fél, a telepítést végző cég és a fogyasztó számára is kellemetlen. Hiszen senki sem készült önerővel a pályázat során, azonban a több nyertes pályázó rendszerét telepítő vállalkozás sem tudja minden fogyasztó háztartási méretű kiserőművének harmadát a saját bevételeiből kifizetni. Ezért a helyzet nemcsak kellemetlenségeket, de nem várt fordulatokat is okozhat. Mit tehetünk ebben a helyzetben? 

Bár tény, hogy sokak számára az extra kiadás nagy bosszúságot okoz, a napelemes rendszerre fordítandó 500-700 ezer forintos többletköltség még mindig jobban megéri, mint egy többmilliós rendszer kiépítése támogatás nélkül, csak tisztán önerőből. Ráadásul az idő most pénz: ha most nem él lehetőséggel az, aki elnyerte a támogatást, az később még nagyobb árakkal kell, hogy szembesüljön. Az energiaköltségek pedig további nyomást jelentenek, hiszen hetente nőnek az energiaköltségek – nemcsak a világpiacon, de a fogyasztói piacon is. Vagyis a kivitelezés még így is megéri annak, aki támogatói okiratot kapott. 

Különböző napelemes fogyasztói fórumokon igyekeznek a pályázók megoldásokhoz, válaszokhoz jutni. Sőt, néhányuknak szakemberek ajánlották, próbálkozzanak másik telepítő céget felkutatni, aki kisebb árkülönbözet mellett hajlandó vállalni a telepítést, ezt ugyanis a napelemes pályázat nem tiltja. Csakhogy a pályázati anyagban elfogadott teljesítési határidők lejárnak, így minden bizonnyal új szerződésekre lesz szükség az előlegek beérkezéséhez és a munka megkezdéséhez.

Az új szerződésben pedig már senki sem vállalja majd a tavalyi árakat. Így nemcsak a lehetősége, de létjogosultsága is lesz a szerződésben rögzített áremelésnek és az önerőnek. Ezért célszerű inkább az önerő kamatmentes hitelezésében megállapodni a kivitelezővel, hiszen így rögzíthetjük a rendszer árait, és bízhatunk abban, hogy energiafogyasztásunkat belátható időn belül megújuló energiából állíthatjuk elő. 

Természetesen előfordulhat olyan élethelyzet, amikor az önerőt nem tudjuk előteremteni, sőt, bevételeink mértéke miatt esetleges hitelhez sem juthatunk. Ebben az esetben elállhatunk a nyertes pályázat adta támogatástól, a napelemes rendszer kivitelezésétől. Azonban ezzel attól az utolsó lehetőségtől esünk el, hogy megfizethető áron juthassunk napelemes rendszerhez, amely a következő 25-30 évben megbízhatóan, emelkedő energiaárak nélkül fedezi saját energiaigényeinket.

A cikk szerzője Best Solar Kft., a napelemes szektor meghatározó szereplője, amely nemcsak a lakossági, de a vállalati piacon is rendkívüli tapasztalatra és szakértelemre tett szert.

Eladó napelemes ingatlanok

Exit mobile version