Ingatlan.com – Tudástár

Még nem késő: 3 tipp a gázfogyasztás csökkentésére

A gáz árának drasztikus emelkedése sokunk számára hozott nem várt kiadásokat. Mit tehetünk, hogy enyhítsünk a ránk nehezedő rezsiterhen? Hogyan faraghatunk a gázfogyasztás mértékén és így a gázszámlánkon? Létezik-e egyáltalán olcsó megoldás? Még mindig nincs késő visszafogni a gázfogyasztást energiatakarékos beruházások megvalósításával.

Addig nyújtózkodjunk, ameddig a takarónk ér – tartja a mondás. De mi van akkor, ha úgy érezzük, a takaró egyre kisebb? Az elszabaduló energiaárak számos háztartásban okoznak fejfájást. Sokan érzik úgy, hogy kénytelenek lesznek csökkenteni az energiafelhasználásukat, de érthető módon senki sem szeretne hideg nappalikban dideregni.

A legokosabb megoldást az jelenti, ha az energiapazarlást csökkentjük. Vagyis arra vigyázunk, hogy a lehető leghatékonyabban használjuk fel az erőforrásainkat, és ne fizessünk azért a gázért, amivel az utcát vagy az üres szobákat fűtjük. Most néhány olyan energiatakarékos megoldást ajánlunk, amelyekkel még így, ősz derekán is érdemes foglalkozni.

A nyílászárók cseréje

Az ablakok és ajtók lecserélése kétségtelenül egy nagyobb költségvetésű munka. Viszont kevesen tudják, hogy a tényleges csere akár néhány óra alatt is megvalósítható. Így akár késő ősszel is kivitelezhető, a befektetett pénz pedig néhány fűtésszezon alatt meg is térülhet.

Márpedig az ablakok cseréje megtérülő befektetés lehet. Már a két- és háromrétegű ablakok között is nagy a különbség: egy átlagos kétrétegű üveg hővezetési tényezője Ug=1,0 W/m2K, a háromrétegű üvegszerkezeté viszont Ug=0,5 W/m2K, vagyis 50%-kal jobb hőszigetelő felületet ad egy ilyen ablak, ami már jelentős különbséget jelenthet a gázfogyasztásunkban is. A nyílászárók kiválasztásakor érdemes figyelni az ablakok U-értékére, az mutatja ugyanis az ablakok hőáteresztő képességét. Minél alacsonyabb ez a szám, annál jobban szigetel az ablak. Ennél is fontosabb szempont azonban az energiaegyensúly, ami lehetővé teszi, hogy kihasználjuk az ablak hőszigetelő készségét, de ne veszítsük el a napfény melegét, ami az üvegen keresztül a lakásba jut, és ingyen fűti az otthonokat.

Az ablakcserét még hatékonyabbá teszi, vagy meglévő ablakaink szigetelését is javíthatja, ha külső árnyékolókat, redőnyöket szerelünk fel. A fűtési időszakban ezeket napközben érdemes nyitva tartani, hogy beengedjük a napsugarak hőjét, éjjel viszont leengedni, hogy még egy plusz szigetelő réteget biztosítsanak az ablakokon.

Kapcsoljuk be a klímát!

Elsőre talán szokatlan gondolatnak tűnhet, de a klíma az átmeneti időszakokban abban is segíthet, hogy spóroljunk a fűtési költségeken. A legtöbb modern készülék ugyanis már nemcsak hűtésre, de fűtésre is képes. Ha csak némi kiegészítő hőre van szükségünk, takarékosabb lehet ezek használata, mint a gázfogyasztás. Az inverteres klímák képesek a kompresszor teljesítményét a hőfoknak megfelelően szabályozni. Vagyis, ha csak 1-2 fokot emelnénk a szoba hőmérsékletén, akkor erre ezek a berendezések energiatakarékos megoldást jelenthetnek. Szintén nagy előnyük, gyakorlatilag gombnyomásra fűteni kezdik a szobát, nincs szükség a víz felmelegítésére vagy a kemence felfűtésére, így minden egyes elhasznált energiaegység valóban hasznosul is.

Az őszi és tavaszi időszakokban ezért érdemes lehet gázfogyasztás helyett inkább klímával fűteni néhány órát, hogy ha például hazaérkezéskor vagy a gyerekek fürdetése előtt kicsit fel kell melegítsük a lakást.

Okoseszközök használata

Az okoseszközök nem csupán egyszerűbbé teszik az életünket azzal, hogy például kinyitják nekünk a garázsajtót, de ténylegesen segíthetnek a spórolásban is. Az olyan egyszerű megoldások mellett, mint például az okosvilágítást távolból is lekapcsoló alkalmazások, amikkel elkerülhető, hogy égve felejtsük a villanyt, a mesterséges intelligenciát már meglepően modern módon használó kiegészítők is segítenek abban, hogy otthonunkat energiahatékonyabbá és kényelmesebbé tegyük.

A már említett árnyékolók, sőt akár az ablakok is vezérelhetőek alkalmazáson keresztül, és akár olyan szenzorokkal is kiegészíthetőek, amelyek a külső hőmérsékleti tényezőknek megfelelően nyitják és zárják az ablakokat és árnyékolókat. Így a lehető leghatékonyabb hővédelem mellett oldják meg a szellőztetést, és megelőzik, hogy otthonunk túlságosan felmelegedjen vagy lehűljön. Ez azért is fontos, mert mint tudjuk, a meglévő hőmérsékletet megőrizni sokkal kevesebb energiát igényel, mint a szoba felmelegítése vagy lehűtése. Az okostermosztátok segítségével szintén megoldható, hogy ne pazaroljuk a fűtést, amikor senki sincs otthon, ám ne hideg lakásba érjünk haza – egy ilyen okoseszközzel becslések szerint akár a fűtésre használt energia 8–31%-kal is csökkenthető.

Némi tervezéssel és a megfelelő eszközök használatával tehát visszafogható a gázfogyasztás és a rezsiköltségek csökkenthetőek vagy kordában tarhatóak. Sokan nem számítottak ilyen jellegű beruházásokra idén, a fűtésszezon pedig már el is kezdődött, ezért számukra segítséget jelenthet egy gyorsan rendelkezésre álló, akár online is igényelhető, szabad felhasználású fix törlesztőrészletű finanszírozási lehetőség például az UniCredit Banktól.

Exit mobile version