Ingatlan.com – Tudástár

Ismerd meg a monoblokkos hőszivattyúk világát!

monoblokkos hőszivattyú

A monoblokkos hőszivattyúk korszerű és környezetkímélő fűtési, hűtési vagy akár használati meleg víz előállítási megoldásokat kínálnak mind új, mind meglévő ingatlanok számára. 

Nézzük meg, hogy mik is a jellemzői, és mi kell ahhoz, hogy ezeket a hőszivattyúkat telepíteni tudjuk!

A monoblokkos hőszivattyú egy olyan rendszer, amelyben a hőtermelés minden fontos alkatrésze egyetlen kompakt egységben található, így nincs szükség külön hűtőközeg-vezetékekre, mint az osztott hőszivattyúknál. A monoblokkos hőszivattyúk a kültéri egységen keresztül gyűjtik be a hőt a környezet levegőjéből. Majd egy kompresszor felhevíti és eljuttatja a beltéri egységbe a környezeti hőt, amit majd átad annak a folyadéknak, amit hevíteni szeretnénk, megoldva ezzel a meleg víz ellátást és a fűtést otthonunkban.

 Előnyei

Mire érdemes figyeli?

Összeszedtünk tíz olyan dolgot, amit fontos tudni, ha monoblokkos hőszivattyút telepítesz, hiszen számos műszaki szempontot figyelembe kell venni.

1. Helyszín kiválasztása

A kültéri egységet (azaz magát a monoblokkos hőszivattyút) olyan helyre kell elhelyezni, ahol megfelelő a szellőzés és nincsenek akadályok.

2. Engedélyek és jogszabályok

Jó hír, hogy a monoblokkos hőszivattyúk telepítéséhez Magyarországon nem szükséges engedélyeket beszerezni sem a helyi hatóságoktól, sem az államtól. Sőt, a monoblokkos technológiának hála, a telepítéshez nincs szükség F-gáz jogosultságra, így rengeteget spórolhatsz azon, hogy nem kell a hűtőkört telepíteni.

3. Elektromos csatlakozás

A hőszivattyúhoz szükséges elektromos csatlakozásokat ki kell építeni. A megfelelő feszültség és áramerősség biztosítása elengedhetetlen.

4. Víz- vagy levegőoldali rendszer? 

A monoblokkos hőszivattyúk lehetnek vízoldali vagy levegőoldali rendszerek. A vízoldali rendszerhez csővezetékeket és hőcserélőket kell telepíteni.


5. Vízforrás vagy fűtőközeg

Ha vízoldali rendszert használunk, meg kell határozni a vízforrást vagy a fűtőközeget (pl. geotermikus vagy víz).

6. Hőszigetelés

A csöveket és hőcserélőket megfelelően szigetelni kell, hogy minimalizáljuk a hőveszteséget.

7. Hűtőközeg feltöltése

A hőszivattyú-rendszer hűtőközegét megfelelően kell feltölteni, ehhez mindig szakképzett szakembert bízzunk meg. Mive nincs külön hűtőkör, a telepítéskor ezt a fűtésszerelő maga is elvégezheti.

8. Vezérlőrendszer

A hőszivattyú vezérlőrendszerét be kell állítani és tesztelni: ez magában foglalja a hőmérséklet-szabályozást és a programozást.

9. Karbantartás és ellenőrzés

A telepítés után rendszeresen ellenőrizni kell a hőszivattyút, és szükség esetén karbantartást végezni. Ez biztosítja a hatékony működést és a hosszú élettartamot.

10. Beltéri egység

A beltéri egység részei a monoblokkos rendszerek esetében egy készülékben vannak, így méretük valamivel nagyobb, mint a hagyományos, split rendszerek esetében. Érdemes ezért törekedni arra, hogy a telepítési hely is kicsit nagyobb legyen.

Van olyan kizáró ok, ami miatt nem telepíthetek monoblokkos hőszivattyút?

A monoblokkos hőszivattyút olyan helyre kell elhelyezni, ahol a megfelelő levegőáramlás biztosított, és nem zavarja a környezetet. A hőszivattyú csőhálózatának a gyári előírás szerinti minimális átmérőjűnek kell lennie, és gumikompenzátorral kell csatlakoztatni a kültéri egységhez. Fontos tudni azt is, hogy megfelelő méretű és nyomású tágulási tartályokat, biztonsági szelepeket, légtelenítő szelepeket, nyomáscsökkentő szelepet, és egyéb szerelvényeket kell beépíteni.

Ha ezek a feltételek nem teljesülnek, akkor nem ajánlott monoblokkos hőszivattyút telepíteni, mert az csökkentheti a hőszivattyú hatékonyságát, élettartamát és biztonságát. Ilyen esetekben érdemes lehet más típusú hőszivattyút választani, például osztott rendszerűt, vagy talaj-víz, vagy víz-víz hőszivattyút.

A cikk szerzője Best Solar Kft., a napelemes szektor meghatározó szereplője, amely nemcsak a lakossági, de a vállalati piacon is rendkívüli tapasztalatra és szakértelemre tett szert.

Exit mobile version