Ingatlan.com – Tudástár

Így találhatunk hosszú távra jó bérlőt

Hamarosan itt az albérleti főszezon, így még aktuálisabbá válik az örökzöld téma: bérbeadóként hogyan válasszuk ki a jó bérlőt? A közel ezer lakás kezelése során felgyűlt tapasztalatunknak köszönhetően van néhány nem hétköznapi praktikánk, melyek segítségével a bérbeadók biztosabb kézzel választhatják ki az ideális bérlőt. Ha pedig valaki bérlőként fut most neki a lakáspiacnak, úgy a leírt tippek megismerésével és alkalmazásával előnyre tehet szert a bérlőjelölttel szemben. Lássuk a praktikákat! 

Előszűrés telefonon

Az első tanács, hogy végezzünk telefonos előszűrést, amivel nem csak időt spórolunk magunknak, de a beszélgetés alkalmával lehetőségünk van kicsit megismerni a jelentkezőt, illetve ellenőrizni, hogy a bérlőjelölt megfelel-e az előzetes elvárásainknak. Biztató jel, ha a bérlőjelölt könnyedén és őszintén válaszol az általunk feltett kérdésekre, illetve további jó pont, ha saját kérdésekkel is készül, mert ez azt jelenti, hogy nem csak vaktában hívta fel a hirdetésünket. Rákérdezhetünk arra, hogy kivel és milyen időtartamra költözne, hányadik bérlése, van-e kisállata, mivel foglalkozik, esetleg vállalja-e a közjegyző előtti szerződéskötést. Nincs rossz kérdés, de nagyon fontos, hogy ne csak a találkozó időpontját egyeztessük le, hanem tényleg szánjunk rá pár percet a bérlő és szándékai előzetes megismerésére.

Ellenőrizzük a hátteret

A telefonos előszűrést követően, ha megvan a kölcsönös szimpátia, célszerű egy részletesebb ellenőrzést is végezni:

Fenti praktikák egyre elterjedtebbek Magyarországon is, így ezek bevetésétől ne ódzkodjunk bérbeadóként. Jó bérlő szívesen és őszintén mesél magáról, jó bérlő szívesen hoz munkáltatói igazolást!

Kérdezzünk rá a költözés feltételeire

Bérbeadóként arra törekszünk, hogy minél előbb kiadjuk az ingatlanunkat, azonban lényeges szűrési praktika rákérdezni arra is, milyen gyorsan költözne a bérlő. A rövid határidő ugyanis nem feltétlen jelent jót, sőt, a „ma költöznék, itt a kaució” jelöltekkel legyünk nagyon óvatosak, főleg akkor, ha egy jelölt nyomást helyez ránk és gyors, akár azonnali döntés vár el tőlünk. Ideális esetben ugyanis az a jó, ha a megegyezéstől számított 2-4 héten belül szeretne a bérlő beköltözni az ingatlanunkba. A 2 hétnél rövidebb határidővel költözőknél (kivéve külföldi) rá kell kérdezni, hogy miért ilyen sürgős a költözés, az 1 hónapon túli költözőknél pedig azt kell mérlegelni, hogy megéri-e rájuk várni, vagy lesz-e hasonlóan jó bérlő gyorsabb beköltözési határidővel.

Teszteljük a rugalmasságot 

Lakástulajdonosként fontos megvizsgálnunk, hogy a bérlő mennyire rugalmas és önjáró, ettől a tulajdonságától függ ugyanis, hogy a későbbiek során hányszor csörög majd a telefonunk, illetve mennyi problémát kell majd megoldanunk. Érdemes kiderítenünk, hogy a bérlő képes-e az apróbb műszaki hibákat önállóan elhárítani, esetleg hajlandó magától beütni egy szöget a falba, vagy minden aprósággal a bérbeadót fogja felhívni. Ennek felmérésére még a szerződéskötés előtt javasolt bekérni egy listát a bérlőtől, hogy mire van szüksége a beköltözés előtt, így kiderül, vannak-e speciális elvárásai, pl. klíma vagy redőny beszerelése, új bútor, háztartási gép, más falszín, stb. Egy szerény bérlő esetében a lista igen rövid, viszont könnyedén kiszűrhetjük, ha egy „túl sokat akaró” bérlővel van dolgunk, mivel bérbeadóként nyilvánvalóan nem az minden vágyunk, hogy nap mint nap foglalkozzunk a kiadott lakással és a bent lakó bérlő igényeivel.

Szerződéskötés előtti praktikák

A lakáskiadás egyik leglényegesebb eleme a szerződéskötés, talán nem is gondolnánk, de ez is segítséget adhat a bérlő kiválasztásában. Az a jó bérlő ugyanis, aki a bérleti szerződést végig elolvassa, rákérdez néhány pontjára, egyeztetéseket folytat, de végül különösebb módosítások nélkül fogadja el a bérbeadó által javasolt dokumentumot. Hosszú távban gondolkozó bérlő ismérve, ha a határozott időtartamú, nem felbontható szerződés megkötését is vállalja, viszont, ha nem, akkor könnyen lehet, hogy csak néhány hónapra tervező bérlővel van dolgunk. További intő jel, ha a bérlőjelölt sokat rágódik a szerződésen, több pontjába beleköt, vagy még rosszabb esetben alkudozik a feltételekről. A megfelelő bérlő kiválasztásának a kulcsa, ha hallgatunk a megérzéseinkre, és a fenti praktikák mentén megfigyeljük az érdeklődők reakcióit, illetve azt tapasztaljuk, hogy gördülékenyen mennek az egyeztetések.

Közjegyzői okirat a megbízhatóság tesztelésére

Fontos a szimpátia, illetve, hogy az elvárásainknak megfelelő bérlőt találjunk, de mivel az esetek zömében egy teljesen idegen ember rendelkezésére bocsátjuk a legnagyobb vagyontárgyunkat, így feltétlenül javasoljuk a kiköltözésre és díjfizetésre vonatkozó kötelezettségvállaló nyilatkozat közjegyző előtt történő aláírását. Ez nem csak egy biztosíték a bérleti szerződés megszegése esetére, de a bérlőjelöltek közti választásban is segíthet, azzal, hogy megfigyeljük, melyik bérlő hogyan reagál a “közjegyzői” szó hallatára. Fontos, hogy a nyilatkozat aláírása ne kikényszerített legyen, sőt, különösen jó pont, ha a bérlő magától ajánlja fel ennek aláírását, hiszen ezzel kinyilatkoztathatja tiszta szándékát. Ellenkező esetben, ha egy bérlő lebeszélne minket a közjegyzői okiratról, inkább álljunk tovább. Főleg úgy, hogy a bérlők részéről semmilyen hátránnyal nem jár az okirat elkészítése, sőt, a közjegyző igazolja, hogy jogilag tényleg a bérbeadóval van-e dolguk vagy sem.

Mire figyeljünk még?

Tapasztalatunk szerint az ideális bérlő egy több éve együtt élő fiatal pár, vagy esetleg egyedülálló személy, ugyanis minél kevesebb a beköltözők száma, annál gördülékenyebb a kommunikáció, illetve tapasztalatok szerint annál kisebb az amortizáció. Családosok esetén ügyelni kell arra, hogy nehezebb lehet a bérlési időtartam alatti egyeztetés, például lakásellenőrzés vagy mérőóra leolvasás esetén, hiszen a szülőknek sok egyéb kötelezettségük is akad. Korosztályt tekintve a 28-35 év közötti csoport az ideális, az ennél fiatalabbak többsége még „diák” életmódot folytathat, és ezért gond lehet a házirend betartásával.

A cikk szerzője Máriás Áron Ottó, a NYOLCAS.COM ingatlankezelő ügyvezető-tulajdonosa.

Kiadom az ingatlanom

Exit mobile version