Ingatlan.com – Tudástár

Fűtési rendszerek: melyiket válasszuk?

Shot of a relaxed young woman writing a diary at cozy home

Milyen elvárásokat támaszthatunk lakásunk fűtési rendszerével szemben? Adjon kellemes hőérzetet, legyen könnyen kezelhető, üzemeltetése ne kerüljön sokba, és feleljen meg a környezetvédelmi előírásoknak. Lássuk, milyen szempontokat vegyünk figyelembe, amikor a legjobb megoldást keressük a fűtési rendszerek között. 

A fűtési rendszerek többnyire két részből állnak: egy hőtermelő és egy hőleadó egységből. Utóbbi lehet radiátor, padló-, fal- és mennyezetfűtés. Központi fűtésre alkalmas hőtermelő készülékek pedig a gázkazán, a szilárd tüzelésű kazán és a hőszivattyú.

A legnépszerűbb fűtési rendszerek Magyarországon

Magyarországon jelenleg a szilárd tüzelésű és a gázüzemű fűtéstípusok a legnépszerűbbek, de ahogy egyre nagyobb teret nyernek a környezetvédelmi szempontok, a hangsúly áttevődik a megújuló energiaforrásokra. 

Gázfűtéses kazánok

Magyarországon a távhőszolgáltatás mellett a gázkazános fűtés a legelterjedtebb.

Ezekhez a zárt rendszerű gázkazánokhoz viszont speciális kéményre van szükség, ami igen költséges lehet. A teljes rendszer bekerülési ára a hőleadó egységekkel, anyagköltséggel és munkadíjjal együtt többmilliós tételt jelenthet. 

Szilárd tüzelésű kazánok

A szilárd tüzelésű kazánok tüzelőanyagok – pl. fa, szén, brikett, pellet – elégetésével termelnek hőt, ami egy közvetítő közeg, a víz segítségével fűti fel a rendelkezésre álló teret. Használata nem eredményez feltétlenül kisebb fűtési költséget, mint egy jól megtervezett és kivitelezett gázos fűtési rendszer.

Elektromos fűtési módszerek

A technika fejlődésével az elektromos árammal működő fűtési rendszerek egyre gazdaságosabbá és olcsóbbá válnak. Előnyük, hogy telepítésükhöz nincs szükséges bonyolult rendszerekre, sem drága kéményekre. 

Alternatív fűtési megoldások

Ha a bolygónk szempontjait is figyelembe vesszük, érdemes hosszú távú megoldásként zöld energiában gondolkodunk. A környezetbarát fűtési rendszerek kiépítése elsőre nem tűnik pénztárcabarát megoldásnak, de a megtérüléssel ebben az esetben is számolhatunk.

A napenergia felhasználása

A napsugárzás energiáját napkollektorral vagy napelemmel hasznosíthatjuk. 

A geotermikus energia felhasználása

A geotermikus energia a Föld belső hőjéből származó megújuló energia, melyet a hőszivattyús fűtési rendszerek hasznosítanak. Attól függően, hogy miből nyerik a hőt, a következő típusokat különböztetjük meg:

A vizes berendezések a legjobb hatásfokú hőszivattyúk, viszont a telepítés költségei a földmunkák és a szerkezet ára miatt nagyon magasak. A levegős hőszivattyúk beépítése ugyan olcsóbb, de a külső levegő hőingadozása miatt termelékenysége ingadozó.

A biomassza felhasználása

Ez a fűtésrendszer a szerves anyagok felhasználásának melléktermékével biztosítja a kívánt hőt a következő módokon:

Magyarországon ez az fűtésforma jelenleg még nem túl kifizetődő, mivel egyelőre a biomassza-kazánok sokba kerülnek, és az üzembentartási költségek is magasak. 

Energiatakarékos zöld otthonok

A legjobb fűtési rendszerek kialakítása otthonunkban 

Lakásfelújításkor, fűtéskorszerűsítésnél, vagy egy teljesen új fűtési rendszer kialakításánál is fontos, hogy jól végiggondoljuk lehetőségeinket. Vizsgáljuk meg az ingatlan környezeti adottságait, alkalmas-e például a geotermikus energia kiaknázására, vagy az ingatlan fekvése miatt inkább napenergiában gondolkodjunk? Esetleg érdemes kombinálni a zöld energiaforrásokat, hiszen a családi ház fűtésére tervezett hőszivattyú akár napelemes áramforrásból is nyerheti az energiát? 

A másik fontos szempont a befektetési költség. Mindenképpen gondolkodjunk hosszú távú megtérülésben: amit megspórolunk az olcsóbb bekerüléssel, azt könnyen elveszthetjük a drága üzemeltetési kiadásokon. Az elektromos fűtés ma még nem tartozik az olcsó rendszerek közé, de ahogy népszerűvé válnak a napenergia által működtetett berendezések, egyre gazdaságosabbnak számít fenntartásuk. 

Míg a modern ingatlanok egyre kevésbé hagyatkoznak a földgázra energiaforrásként, az alternatív fűtési rendszerek lassanként teret nyernek. Ma már megfelelő hőszigetelés nélkül nem érdemes belevágni egy építkezésbe, de egyre gyakoribb, hogy a napenergia passzív felhasználási lehetőségeit is figyelembe veszik az építtetők.  Az épületek megfelelő tájolása, a kedvező fényeloszlató tulajdonságokkal rendelkező anyagok alkalmazása, valamint a terek természetes légáramlást biztosító kialakításával már mindenképpen spórolunk az energiával. 

Exit mobile version