Kategóriák
Ugrás a hirdetésekhez

Vonzóak maradtak az agglomerációs települések – mi történt Fejér vármegyében?

  • 2023. április 5.

A települések lakosságszámának változása alapján tavaly folytatódott a korábbi években is látható tendencia. A nagyvárosok köztük Budapesten és legtöbb vármegyeszékhelyen az állandó lakosok száma mérséklődött az egy évvel korábbihoz képest. Közben viszont a nagyvárosok agglomerációs körzetekben lévő településen növekedés következett be. ez derül ki az ingatlan.com legújabb elemzésében, amely bemutatja, hogy Fejér vármegyét milyen változások jellemezték és a különböző településeken a költözések következtében hogyan alakultak az átlagos négyzetméterárak.

Miért olyan népszerű az agglomeráció?

Az országos trendeket értékelve Balogh László azt mondta:

“Sokan kiköltözéssel válaszoltak az adott nagyváros viszonylag magas lakásáraira. A folyamatot erősítette az is, hogy a kamatok emelkedése miatt drágábbak lettek a lakáshitelek. Egy-egy nagyvároshoz képest annak vonzáskörzetében ugyanakkora összegért nagyobb lakóingatlant lehet vásárolni. Ezt használták ki az agglomerációs településekre költözők. Emellett sok kistelepülés a falusi CSOK-nak köszönhetően ért el bővülést”

– mondta Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.


Fejér megye azért is kivételes, mert közel van a fővároshoz és Velencei-tó miatt népszerű nyaralóövezettel rendelkezik, emiatt az ottani települések ugyancsak kedvelt költözési célpontnak számítanak. Fontos azonban, hogy egy-egy település lakosságszám-változásánál nemcsak a be- és kiköltözésekről van szó, hanem a népesség természetes alakulásáról: azaz a születések és halálozások különbsége, valamint az egyéb okokból történő lakcím-bejelentkezések is szerepelnek az adatokban.

Milyen változások történtek a vármegyében?

Az ingatlan.com elemzése szerint Fejér vármegyében Székesfehérváron 908 fővel, azaz 1 százalékkal mérséklődött a lakosok száma egy év alatt. Ugyanakkor a vármegyeszékhely lakóingatlanainak átlagos négyzetméterára 14 százalékkal 673 ezer forintra nőtt a kínálati piacon.

A vármegyén belül Velence, Gárdony, Pákozd és Etyek ért el a legjelentősebb növekedést a népességet nézve, 70-178 fővel, 1,5-3 százalékkal nőtt az állandó lakosok száma. Ez a folyamatot az átlagos négyzetméterárak 16-32 százalékos növekedése kísérte, így ú 628-853 ezer forintra emelkedtek.

Érdeklődsz a téma iránt? Ezt is olvasd el!