Kategóriák
Ugrás a hirdetésekhez

Költözések Magyarországon, fókuszban maradtak az agglomerációs települések – mi történt Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében?

  • 2023. április 5.

A múlt évben folytatódott a korábbi évekre is jellemző tendencia: a főváros mellett a legtöbb vármegyeszékhelyen csökkent az állandó lakosok száma. Ugyanakkor a nagyvárosok agglomerációinak többsége kedvelt költözési célpont volt. Erre jutott az ingatlan.com legújabb elemzése, amelyből kiderül továbbá, hogy Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyét milyen változások jellemezték és a különböző településeken a költözések következtében hogyan alakultak az átlagos négyzetméterárak.

Miért olyan népszerű az agglomeráció?

“A drágább lakásokkal rendelkező nagyobb városokban csökkent a népesség, ezzel szemben azok vonzáskörzetében lévő legtöbb településen viszont nőtt. Ennek a hátterében az áll, hogy az adott nagyváros viszonylag magas lakásárai miatt sokan inkább a vonzáskörzetet választották. Egy-egy nagyvároshoz képest ugyanis az agglomerációban lényegében azonos összegért nagyobb lakóingatlant lehet vásárolni. Ez pedig sokak számára vonzó lehetőséget jelent. Emellett sok kistelepülés a falusi CSOK-nak köszönhetően ért el bővülést”

– mondta Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.

Fontos, hogy egy-egy település lakosságszám-változásánál nemcsak a be- és kiköltözésekről van szó, hanem a népesség természetes alakulásáról: azaz a születések és halálozások különbsége, valamint az egyéb okokból történő lakcím-bejelentkezések is szerepelnek az adatokban.

Milyen változások történtek a vármegyében?

Az ingatlan.com elemzése szerint Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében Miskolcon 2259 fővel – 1,5 százalékkal – mérséklődött a lakosok száma egy év alatt. Ezzel párhuzamosan a vármegyeszékhely lakásainak átlagos négyzetméterára 17 százalékkal 425 ezer forintra nőtt a kínálati piacon. A vármegyeszékhelyen tehát az ingatlanok a lakosok számának visszaesése ellenére drágultak számos nagyvároshoz hasonlóan. Ennek az oka, hogy az arányokat tekintve jellemzően 1 százalék körüli mértékben esett vissza a népesség, így is marad kereslet az ottani lakásokra. Fontos tényező Miskolc esetében az is, hogy egyetemvárosról van szó, ez pedig támaszt ad a lakáspiacnak. A diákok egy része azonban nem feltétlenül jelenik meg az állandó lakosok között.

Az elemzés szerint Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyén belül két falusi CSOK-os településen, Zsujtán és Boldván a lakosságszám 53, illetve 52 fővel, azaz 22 és 2 százalékkal emelkedett. Ezzel párhuzamosan az átlagos négyzetméterárak 117 és 224 százalékkal 312 és 405 ezer forintra nőttek.

Érdeklődsz a téma iránt? Ezt is olvasd el!