Kategóriák
Ugrás a hirdetésekhez

Drágulás látható a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei albérletpiacon 

  • 2023. szeptember 7.

Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében is az országos tendenciáknak megfelelően alakult a kiadó lakások piaca az ingatlan.com elemzése szerint, amely a felsőoktatási tanévet megelőző nyári albérletszezon apropóján mutatja be a vármegyére jellemző átlagos albérletárakat, és ismerteti a legjelentősebb egyetemvárosokra jellemző bérleti díjakat. 

Albérletpiac kontra lakáspiac

“Az elmúlt években a felsőoktatási felvételi ponthatárok kihirdetése után kapcsolt teljes fordulatszámra az országos albérletpiac, az idén azonban hamarabb látható volt az élénkülés, sokan ugyanis a fokozatosan emelkedő bérleti díjak miatt korábban léptek”

– mondta Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője a trendeket bemutatva. Hozzátette:

Már a ponthatárhirdetést követő hetekben is 9 százalékkal nagyobb volt a kereslet a kiadó lakások iránt, mint egy évvel korábban. A kereslet mellett a kínálat is dinamikusan bővült az idei albérletszezonban. A ponthatárok kihirdetése előtt 11,5 ezer lakás és ház volt a kínálatban, augusztus végén pedig már közel 14 ezerről volt szó, ami majdnem 20 százalékos bővülést jelent. A szakember azt is elmondta, hogy az albérletek piaca teljesen más utat jár be, mint a használt eladó lakások piaca. Utóbbit ugyanis nagy általánosságban keresletcsökkenés jellemzi az utóbbi időszakban. Ennek megfelelően az árak is nagyjából stagnálást mutatnak.  

Hogyan alakultak a bérleti díjak? 

A KSH-ingatlan.com lakbérindexe szerint a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyét magában foglaló észak-magyarországi régióban júliusban 106 százalékkal voltak magasabbak a bérleti díjak, mint 2015-ben, miközben az országos lakbérindex pedig 92 százalékos drágulást mutatott. Éves összevetésben a régiós lakbérek 5 százalékkal nőttek, ami jóval elmarad az országos 13 százalékos drágulástól. 

Augusztus végén pedig a vármegyében kiadásra kínált lakóingatlanok átlagos bérleti díja 110 ezer forint volt, szemben az egy évvel ezelőtti 100 ezer forinttal. 

 

Miskolc a kiemelkedő egyetemvárosok egyike, így nagyban befolyásolja a vármegyei albérletpiacot. Ezzel magyarázható, hogy Miskolcon a vármegyei átlagokkal lényegében megegyezőek az átlagos lakbérek: idén augusztusban 100 ezer forint volt az átlagos lakbér, ami stagnálást jelent az egy évvel korábbihoz képest. A vármegye legnagyobb albérletkínálattal rendelkező települései közül Tiszaújvárosban viszont 110 ezerről 135 ezer forintra nőtt az átlagos bérleti díj.  Az elemzés szerint a legjelentősebb egyetemvárosok piacát nézve Debrecenben augusztusban 180 ezer forintért, Szegeden 140 ezer forintért, Győrben 160 ezer forintért, Veszprémben pedig 165 ezer forintért kínálták a kiadó lakásokat, Budapesten pedig 240 ezer forint volt az átlagérték. 

Érdeklődsz a téma iránt? Ezt is olvasd el!