Site icon Ingatlan.com – Tudástár

Milliós kiadásoktól és hibáktól óvhat meg az ingatlanmérnök – tudósítás az élő adásról

Micskei Bernadett ingatlanmérnök és Balogh László vezető gazdasági szakértő az ingatlan.com stúdiójában

Az ingatlanvásárlás életünk egy nagy döntése, szakértői szem nélkül azonban sok hibába futhatunk. Ezekről szólt az ingatlan.com legutóbbi Live beszélgetése Micskei Bernadett építészmérnökkel, az ingatlanmérnök.hu szakértőjével. Detti az élő beszélgetés során végigvezetett minket egy ingatlan kiválasztásának és ellenőrzésének folyamatán. Nézd vissza az élő beszélgetés felvételét, vagy olvasd el szöveges összefoglalónkat a legfontosabb tanulságokért!

Lemaradtál az adásról? Itt visszanézheted

A műsor visszanézhető Facebook oldalunkon, YouTube csatornánkon, a Spotify-on, vagy az alábbi lejátszóra kattintva:

Már a hirdetés is lehet félrevezető

Milyen utat jár be egy átlagos ingatlanvásárló? Ez volt a live beszélgetés kiindulási pontja, amin Micskei Bernadett végigvezette a nézőket. Ez az út pedig általában az ingatlanhirdetések böngészésével kezdődik. Bizony, már a hirdetések rejthetnek érdekességeket, lehet például félrevezető az ott feltüntetett, és az árazás alapjául szolgáló alapterület.

“Sokszor a helyszínen derül ki, hogy köszönőviszonyban sincs a valósággal a hirdetésben megjelenő négyzetméterek száma.” – meséli Detti.

A “CSOK-képes” és a “jogilag rendezett” kifejezések is gyakran szerepelnek a hirdetésekben, de attól, hogy ezt beleírják, még nem válik igazzá, figyelmeztet a szakember. Például egy túlépített ingatlanra bármikor kaphatunk az önkormányzattól bontási határozatot. Aki alapos és hajlandó utánanézni a dolgoknak, sok mindent kideríthet egy ingatlanról már otthonról, azelőtt hogy kimenne a helyszínre.

Kapcsolódó cikk

Az ingatlan megtekintése

Érthető módon kardinális pont az ingatlan megtekintése, hiszen itt tudunk élőben megbizonyosodni arról, mennyire felel meg az ingatlan a képeken látottaknak. Ha szakértőt is viszünk magunkkal a megtekintésre, akkor még több információval gazdagodhatunk.

Érdemes mindent alaposan megnézni, tájékozódni például a falak alapanyagáról – nagyon sok ház van téglaként hirdetve még akkor is, ha valójában vályog, ez pedig az értékét jelentősen meghatározó tényező.

Lehetséges hibára utaló jelek

Az ingatlan szemrevételezésekor gyakran felmerülő kérdés még, hogy mi a helyzet a repedésekkel. Az ingatlanmérnök elmondta, többféle oka lehet egy repedésnek, amit ránézésre nem lehet megállapítani. 

“A vízszintes és függőleges repedéseknek lehet komoly és viszonylag ártalmatlan oka is, a ferde irányú repedés esetében azonban több mint valószínű, hogy valamilyen helyi süllyedésről van szó, ami érinti az alapozást és a vízszigetelést is.” – figyelmeztet Detti. 

A frissen festett, home stagingelt lakás akár gyanúra is adhat okot, hiszen a friss festék sok hibát eltakarhat. A szakember szerint, amíg örülünk hogy egy szép, azonnal költözhető ingatlant látunk, érdemes tudatosnak maradni és elkérni a felújítás, home staging előtti képeket is. 

Kapcsolódó cikk
Kapcsolódó cikk
  • 2024.09.12.
  • 4 perc olvasási idő

A vizesedés is komoly hiba lehet, amit műszer nélkül, laikusként nem biztos, hogy észreveszünk, kijavítása azonban jelentős kiadás. Egy nedvességmérőt a tudatos ingatlanvásárlók is beszerezhetnek, de az eredmények értelmezéséhez kell egy kis rutin. Ha nem akarunk ezzel bajlódni, az ingatlanmérnök elvégzi ezt helyettünk: Detti viszi magával a műszereit a megtekintésekre, és volt már alkalom, amikor jól is jött. 

Detti hőkamerával a hőhídakat is ellenőrizni tudja. A hőhíd olyan része egy határolószerkezetnek, például egy falnak, ahol a szerkezet hőáteresztő képessége jobb mint a fal többi részének. Tehát egy-egy ponton hidegebb a felület, több hő tud kifelé távozni. Ez rossz a fűtés, illetve a pára és a penész szempontjából is.  

Kötelező elemek és vevői jogok

Azt már sokan tudják, hogy ingatlan bérbeadásakor vagy adásvételekor kötelező arról energetikai tanúsítványt készíteni. Az azonban kevésbé közismert, hogy 2017 óta szintén kötelező elem a villamos biztonsági felülvizsgálat, amely során egy erre jogosult villanyszerelő ellenőrzi a hálózatot és elmondja, mi a helyzet. Ezáltal rengeteg hibára és akár életveszélyes ingatlanra derül fény – még az új építésű ingatlanok között is. 

Az elavult elektromos hálózat vagy a régi alumínium kábelek lakástüzeket is okozhatnak, épp ezért Detti azt javasolja, vevőként követeljük meg a kötelező villamos biztonsági felülvizsgálatot. Hiszen ennek az ára elenyésző az ingatlan árához, vagy akár egy tűzkár okozta veszteséghez képest. 

Sokan nem tudják, de az ingatlan adásvételek során is megilleti a vevőt a kellékszavatossági jog a vásárlást követő 5 éven belül. Ez alól az eladó csak akkor mentesül, ha előzetesen, bizonyítható módon (például írásban) tájékoztatta a hibákról a vevőt. 

Kapcsolódó cikk
Kapcsolódó cikk
  • 2023.09.12.
  • 4 perc olvasási idő

Kérd az ingatlanmérnök segítségét!

Ha érdekel a többi olyan terület, amire érdemes odafigyelni lakásvásárláskor, ami csapdát rejthet, vagy amit laikusként nehéz felismerni, mindenképp hallgasd meg a teljes felvételt. 

Ha pedig ingatlanvásárlás előtt állsz, kérd az ingatlanmérnök segítségét. Dettinek többféle szolgáltatása érhető el, de mindegyiket azzal az alapossággal végzi, ahogy az élő adásban is mesélt a szakterületéről. Tudj meg többet Micskei Bernadettről és ingatlanmérnöki szolgáltatásairól ide kattintva:

Exit mobile version