Kategóriák
Ugrás a hirdetésekhez

Kreatív, hibrid megoldással az energiaárak ellen, avagy a lakóingatlan fenntartási költségeinek megregulázása

Elszabaduló energiahordozóárak, bizonytalanság és nehezen prognosztizálható trendek a fosszilis energiahordozók piacán,  jelentős rezsiköltség növekedés. Mindezek együttesen járulnak hozzá, hogy egy lakóingatlan kiválasztásánál meghatározó szemponttá vált a fenntartási költség. A megújuló energiaforrások használata, a korszerű épületgépészet már nem csak amolyan úri huncutság. Immáron nem csak a környezettudatos, környezetvédelmi szempontokat preferálók számára kiemelten fontos. Ugyanis ezek azok az érdemi eszközök, melyek az energiahordozóktól való függőség és a hektikus árváltozások ellen hosszú távon a leghatékonyabb fegyvereink lehetnek.

Amikor a fenntartási költség nem volt szempont

2022 második feléig egy ingatlan kiválasztásakor nem feltétlenül volt meghatározó szempont az üzemeltetéshez szükséges energiaforrás. Csakhogy az a nagyvonalúság, amivel a vásárló egy lakás vagy ház kifűtését, megfelelő komfortot biztosító üzemeltetését kezelhette, immáron a múlté. A rezsiköltségek központi támogatása magas szinten tartotta a gáz általános használatát, és a piac egy jelentős része kifejezetten előnyben részesítette a gázfűtést például az elektromos fűtéssel szemben.

Ezt a hatást erősítette, hogy az ingatlanok értékesítési ára folyamatosan növekedett, miközben a rezsiköltségek alig változtak. A vásárlási ár és a rezsiköltségek között egyre mélyülő szakadék keletkezett. A fenntartási költség, mint szelekciós szempont, azért is szorulhatott háttérbe – mert ugyan egy modern szigeteléstechnológiával rendelkező épület és egy régebbi ház fűtési költsége között százalékosan jelentős lehetett a különbség, de ez forintosítva nem jelentett érdemi tételt. Röviden: a rezsiköltséggel meglehetősen keveset foglalkoztak a vásárlók. Elsődleges meghatározó szempont – túl a lokáción, az alapterületen és a helyiségelosztáson – a vételár volt.

Előtérbe került a rezsi

Mindez szinte ujjcsettintésre változott meg. A vételár mellett immáron a rezsiköltség is erős szelekciós szempontként jelenik meg. Ez pedig óhatatlanul együtt jár majd a kínálat erős szegmentálódásával – legalulra zuhannak majd a régi, nem megfelelően szigetelt, kizárólag fosszilis energiahordozókat használó épületek. Ezek lesznek a legnehezebben értékesíthetők, és igazán itt lehet az árak mérséklődésére számítani. A kínálat tetejére azok a – jellemzően új építésű – ingatlanok kerülnek, melyek megfelelnek a modern normáknak, és amelyek rezsiköltségei hosszú távon alacsonyan tarthatók.

Nem véletlen tehát, hogy éppen ezek a lakások váltak a közelmúltban igazán vonzóvá, és ezek azok a lakóingatlanok, melyek ára várhatóan még följebb kúszik majd. A lakhatási céllal ingatlant keresőknek ezek minősülnek majd optimális választásnak csakúgy, mint a befektetési céllal ingatlant vásárlóknak – hiszen ezek lesznek képesek hosszú távú értékmegőrzést, értéknövekedést mutatni a piacon. Az új építésű ingatlanok kedvező energetikai paramétereit központi szabályozás regulázza. Az érvényes szabályozás szerint 2024 június 30-tól csak a közel nulla energiaigényű lakóingatlanok kaphatnak használatbavételi engedélyt. Sok új építésű ingatlan már ma is megfelel a BB besorolásnak,  és nem egy akad, ami az előírtakat messze túlteljesíti – hála az alkalmazott technológiáknak.

Naprakész normák és modern technológiák

No, de mire is gondolunk, mikor naprakész normákról és modern technológiáról beszélünk? A felhasznált építőanyagok mellett az épület szigetelése, illetve a nyílászárók minősége és beszerelése juthat elsőként eszünkbe, melyek kétségkívül fontos kérdések. Ezek azonban olyan jellegzetességek, melyek a régebbi építésű ingatlanokon is viszonylag könnyen és vállalható beruházással orvosolhatók. Az alkalmazott energiahordozó, illetve az annak használatához szükséges épületgépészet már bonyolultabb kérdés, és egy elavult ingatlan esetében ezekhez hozzányúlni már komolyabb befektetéssel jár.

Alternatívák

Ezért is lehet a legkényelmesebb alternatíva az új építésű ingatlanok vásárlása – hiszen ezek esetében az építéstechnológia és anyaghasználat már a modern normáknak megfelelő. A felhasznált energiaforrások tekintetében pedig válogathatunk – melyiket preferáljuk otthonunk komfortossá tételéhez. A megújuló energiaforrások mellett egyre nagyobb teret kapnak a fűtő-hűtő klímák, a különböző elektromos fűtőtestek. Természetesen ezek energiaigényét is fedezheti megújuló energiaforrás, és vannak az egyes technológiákat vegyítő, azokat egymással kombináló alternatívák is.

„A kulcsot a hagyományos és a megújuló energiaforrások okos kombinálásában látjuk, ezt biztosítjuk alapáron vevőinknek. A Village Garden esetében iker- és sorházainkban egyaránt ilyeneket használunk. A lakásokban a megfelelő hőmérsékletet úgynevezett hibrid megoldás biztosítja – egy hőszivattyút és gázkazánt kombináló rendszer, vagy egy gázkazán és egy fűtő-hűtő klíma kombinációja. Ez a rendszer gondoskodik az energiafelhasználás szempontjából jelentős tényezőt jelentő használati melegvíz biztosításáról is. Bár a napelemek törvényi szabályozása miatt azok használata erősen átértékelődött, mi kiegészítő elemként ezeket is fel tudjuk kínálni – a keringető szivattyúk működtetéséhez például egészen kiváló szupportív elemek lehetnek”

– mondta el Lencsés Tamás, a Village Garden Lakópark kivitelezési munkálatainak felelőse.

Egyedi igények és a hibrid rendszer

Természetesen lehetőség van egyedi igények esetén az ingatlanok fűtését, hűtését akár teljes mértékben hőszivattyús rendszerekkel megoldani.

A Village Garden esetében tehát kulcsot nem önmagában a megújuló energiaforrások használata jelenti, hanem azok átgondolt kombinálása egy hibrid rendszerben a fosszilis energiahordozókkal. Az ilyen, és hasonló kreatív megoldások utólagos kiépítése egy régebbi lakóingatlan esetében nem csak komoly költség, de a kivitelezési procedúra nehézségei is sokakat rémítenek meg – tegyük hozzá: sok esetben joggal. Az új építésű ingatlanok viszont már eleve ezekkel a megoldásokkal felszerelve, azokra optimalizálva épülnek.

A Village Garden Lakóparkban használtakhoz hasonló, átgondoltan alkalmazott, naprakész technológiáknak hála egy modern otthon fenntartási és üzemeltetési költségei radikálisan csökkenthetők. Így az épület nem csak a törvényi előírásoknak megfelelő, közel, nulla energiaigényű paraméternek felelhet meg, – de a Village Garden Lakópark esetében a rezsi költségei akár 20.000 forintban maximalizálhatók. Ez az összeg standard fogyasztók esetében igaz – tehát például egy elektromos autó töltési költségei nélkül értendők.

Egy lakóingatlan rezsije a jelenlegi energiahordozó árak és a kiszámíthatatlan piaci folyamatok miatt fontosabb kérdés, mint valaha. Olyan szempont, amely alapvetően határozza meg egy ingatlan értékesíthetőségét, értéket és értékállóságát a hazai piacon. Érdemes tehát megfontolni, hogy milyen energiahordozó az, mely otthonunk kényelmét biztosítja – vagy milyen energiahordozók. Mert, mint a Village Garden példája is mutatja, vannak olyan kreatív kombinációk is, mint a hibridkazános technológia, mely nem csak magas üzembiztonság mellett kínál magas komfortot , de pénztárcabarát megoldás is egyben.

Mutasd a Village Garden kínálatát

Érdeklődsz a téma iránt? Ezt is olvasd el!