Immár harmadik alkalommal, és az eddigi legnagyobb létszámban került megrendezésre az idei ingatlan.com Konferencia – vagy “Comferencia”, ahogy Keleti József, az ingatlan.com vezérigazgatója hivatkozott rá.
Az ingatlanközvetítők szakmai rendezvényének vendégei csordultig töltötték a Marriott Hotel impozáns báltermét: közel 280 fő hallgatta feszült figyelemmel a 14 meghívott előadó és kerekasztal-résztvevő gondolatait többek között az ingatlanpiac és a gazdaság várható alakulásáról, energetikáról, e-ingatlan-nyilvántartásról, közvetítői kihívásokról, a hitel és finanszírozás kérdésköréről.
Az érdeklődők és a hirdetők összekötése a fő fókusz
Köszöntőjében Keleti József arról beszélt, hogy bár sok izgalmas funkción dolgozik az ingatlan.com csapata, az elsődleges cél mindig az, hogy a lehető legtöbb érdeklődővel kössük össze a hirdetőket. Sok dolgunk van még, de jó úton járunk:
Közel 880 ezer felhasználó csak az ingatlan.com-on keres ingatlant, a felmérésünkben résztvevő ingatlanközvetítők 94%-a szerint pedig a többi hirdetési portálhoz képest az ingatlan.com-ról jön a legtöbb érdeklődő és vevő.
Keleti József emlékeztetett, hogy három éve, az első “comferencián” jelentettük be a Prémium Partner Program elindulását, aminek most már az eredményéről is be tudott számolni: adataink alapján a programba csatlakozók profilja 11,3-szor több megtekintést kap az oldalon, a prémium partnerek fotóival pedig havonta egy millió kereső találkozik. Ezek a partnerek hamarosan megújult statisztikákat láthatnak, sőt értékeléseket is gyűjthetnek majd profiloldalukon.
Elsöpör minket a hurrikán 2025-ben?
Balogh László tavaly azt a kérdést tette fel, lesz-e főnixmadár a lakáspiacból. A jövő év kérdése pedig, vajon elsöpör-e minket a hurrikán? Vezető gazdasági szakértőnk kiemelte: az ingatlan.com saját adatain keresztül, szinte valós időben tudja követni a piac változásait, folyamatait. Ezt a KSH-val közös lakásárindexünk is mutatja, ami szinte teljesen együtt mozog az MNB indexével.
2024-ben részben magához tért az ingatlanpiac, de a legkeresettebbek a budapesti új lakások voltak. A lakásdrágulás ütemében nagy eltérések vannak országon belül, és tátongó a szakadék a legolcsóbb és a legdrágább ingatlanok négyzetméterára között.
A szakember kijelölte a legfontosabb hatásokat, amik a 2025-ös ingatlanpiacra hatással lesznek. Pénzesőt hozhatnak az ingatlanpiacra a jövő tavasszal Prémium Magyar Állampapírból és az önkéntes nyugdíjpénztárból felszabaduló összegek. A “terézvárosi pillangó” szárnycsapásai azonban hurrikánt idézhetnek elő a rövid távú lakáskiadás piacán. Balogh László szerint többek között az albérletárak esetleges állami szabályozása, a lakáspolitika potenciális változása, a DÁP és az e-ingatlan-nyilvántartás is átírhatják a játékszabályokat.
Korszerűsítésre van szükség
Czakó Csaba, a LEHEL Projektmenedzsment Kft. ügyvezetője arra hívta fel a figyelmet, hogy komoly energetikai fejlesztésre szorul a hazai családiház-állomány: a családi házak közel annyi károsanyag kibocsátásért felelősek mint az összes személygépkocsi az országban.
Magyarországon a körülbelül 2,8 millió családi házból megközelítőleg 1,5 millió ingatlan energetikai besorolása GG vagy HH, ami átlag alatti vagy gyenge kategóriát jelöl. Az ingatlanok csupán 3-4%-a tartozik korszerű vagy annál jobb kategóriába.
Czakó Csaba kiemelte, ha Magyarország 2050-re el akarja érni a klímasemlegességet, ahhoz elengedhetetlen a hazai ingatlanok korszerűsítése. Ehhez edukációra, tudatos energetikai szempontból hatékony felújításokra és ösztönző programokra van szükség. Utóbbira példa a jelenleg elérhető Otthonfelújítás Program, amiben az ingatlan.com is együttműködik a Lehellel.
De nem csak az épületek korszerűsítésének jött el az ideje: Hülber Attila előadása a digitális állampolgársági programot és az elektronikus ingatlannyilvántartást mutatta be, amelyekkel a tulajdoni lapok lekérése is korszerűsödik. A DÁP mobilalkalmazás és az e-ingatlan-nyilvántartási rendszer gyorsítósávot jelent majd az ügyintézésben a szakember szerint, amivel csökkenthető a hivatalokban a sorban állás.
Nem lehet megkerülni a problémákat
Balla Ákos a konferencián az ingatlanközvetítői jövőképről beszélt. A szakmát érintő legfontosabb problémák szerinte, többek között, a hamis ígéretek és etikátlanságok, a hibás toborzás és a hibás árazás a közvetítők részéről. Arra szólította fel a résztvevőket, hogy tegyenek ezek ellen a saját irodáikban, ne hunyjanak szemet a problémák fölött.
Nem lehet állandó kirakati elem az ingatlanközvetítő irodák ablakában a munkatárskeresés, és nem lehet azt toborzásnak nevezni, ha tíz érdeklődőből tizet felvesznek.
Bár egészen más kontextusban, de hasonló üzenetet hordozott Rakonczay Gábor extrémsportoló, Guinness-világrekorder motivációs előadása is: a legtöbben elkerülni próbálják a nehéz helyzeteket, pedig egy kihívás mindig tanít valamire, és túljutsz rajta, azzal csak több lehetsz. Gábor helyett nehézség mindig jön, legyen az egy vihar az Atlanti-óceánon, vagy gazdasági nehézség az ingatlanpiacon. Jobb, ha nem menekülünk, inkább magunk lépünk oda tudatosan, és próbára tesszük magunkat. A legveszélyesebb helyzet is csak akkor vesztett, ha feladjuk.
Több szempontból veszélyes az 5%-os THM-plafon
Majdnem minden előadó említette az 5%-os THM-plafont, aminek a bevezetésére néhány héttel ezelőtt kérte a Nemzetgazdasági Minisztérium a Bankszövetséget. A képet többek között Nagy Tamás, az MNB Pénzügyi Rendszer Elemzése Igazgatóság vezetője árnyalta. A szakember szerint a THM-plafonnak káros mellékhatásai lehetnek.
Piacromboló hatása lehet, ha sokan elkezdik kivárni a kedvezményes hitelt, és ezért elhalasztják a lakásvásárlást – holott az áremelkedés mellett nem biztos, hogy jobban járnának vele.
Lehetséges az is, hogy csak a hiteligénylők egy szegmensének lesz elérhető az 5%-os hitel, például zöldhitel formájában. Rosszabb esetben a bankok a kieső bevételt más módon lesznek kénytelenek pótolni, például áremelésekkel.
Görög Áron és Kiss Gábor újlakáspiacról szóló beszélgetése, amihez Nagy Tamás is csatlakozott, szintén ezt erősítette meg. A szakemberek elképzelhetőnek tartják, hogy a kvázi önköltségen nyújtott hitelt a bankok alacsony kockázatú, magas bevételű ügyfélkörre, vagy csak magas minőségű és energiabesorolású, új építésű lakásokra korlátozzák. A szakemberek egyetértettek abban, hogy nem érdemes arra várni, hogy csökkenjen az új lakások ára. Ezek az épületek nem léteznek, létre kell hozni őket, aminek fix költsége van.
Az 5%-os THM-plafon hitelügynökökre gyakorolt hatásáról Tóthné Dévényi Rózsa beszélt. A Money Network Kft. értékesítési igazgatója rámutatott, hogy az 5%-os kamatú hitel jelenleg veszteséges lenne a bankoknak. Ha pedig a bankok veszítenek a hiteleken, akkor abból nem lesz jutaléka az egyébként magas hozzáadott értéket nyújtó hitelügynököknek.
Ami viszont a fogyasztói oldalról is fontos szempont, hogy nem éri meg várni az olcsóbb hitelre. Arról ugyanis az eladók, lakástulajdonosok is olvassák a híreket, és beleárazhatják az ingatlanba – azaz felviheti az ingatlanárakat a THM-plafon.
Mennyiségi helyett minőségi munka
A konferencia utolsó programpontja egy kerekasztal-beszélgetés volt, amelyben Szilber Szilvia (társasházi szakértő), Dr. Somogyi Patrícia (home staging szakértő), Movik Gabriella (az Ingatlan Coach iroda tulajdonosa), és Kovács Kornél (az Ingatlanpáholy alapítója) vettek részt.
A home staging és a társasházkezelés mint “társszakmák” jelentek meg az ingatlanosok mellett, akikkel együtt dolgozva a közvetítők még hatékonyabban ki tudják elégíteni az ügyfeleik igényeit. A jövő ingatlanosának magának is ismernie kell a home staging alapjait, de még inkább felismerni, mikor kell home stager szakembert hívni. A társasházkezelőkkel való együttműködés sem megkerülhető: az ügyfelek egyre edukáltabbak, elvárják a prémium közvetítői szolgáltatásokat és a prémium társasházakat is. A transzparencia jegyében kell a társasház ügyeiről is tájékozódni és tájékoztatni az ügyfeleket.
A közvetlen beszélgetésben több témát érintettek a szakemberek, de abban egyetértettek: a karrierje kezdetén mindenki mennyiségi munkát végez. Minél régebb óta van valaki a szakmában, annál inkább át tudja helyezni a hangsúlyt a minőségre, és ezért akár kevesebb ügyfelet vállalni. Egyre több tudást, know-howt adnak tagjaiknak a jó irodák, egyre több lehetősége van az induló közvetítőknek képezni magukat. Erre pedig szükségük is lesz:
Hiába negatív a megítélése az ingatlanosoknak, az elmúlt 10-15 évben rengeteget fejlődött a szakma, az újonnan érkezőknek már sokkal magasabb mércét kell megütni a sikerhez.