Augusztusban, az egyetemi ponthatárok kihirdetése után beindul az albérletpiac főszezonja. Friss egyetemisták ezrei keresik első albérletüket Budapesten és az egyetemvárosokban. Ez az időszak kihívásokat tartogat nemcsak az új bérlők, de a bérbeadók számára is. Lássuk, mit kell megfontolni, mire érdemes figyelni ebben az időszakban az albérletpiacon.
2024. augusztus 6-i Facebook Live adásunkban Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője, és Korponai Levente, a money.hu üzletágvezetője segítettek eligazodni az albérletek világában. A beszélgetés visszanézhető, a legfontosabb tanulságokat pedig ebben a cikkben foglaltuk össze.
Az élő adás felvétele
Lemaradtál a Live-ról? A beszélgetés visszanézhető YouTube csatornánkon, Spotify-on, Facebookon vagy az alábbi lejátszóra kattintva:
Vásárolni vagy bérelni éri meg jobban?
Ha valakinek lapul a zsebében annyi pénz, amiből tud venni egy budapesti garzont, akkor még mindig jó befektetés a lakásvásárlás akár saját részre, akár egyetemre készülő gyermekének. Mi a helyzet azonban, ha ez csak hitelfelvétellel megvalósítható? Ilyenkor jellemzően a hitelkamatok a döntőek.
“A tavalyi évben megnőttek a hitelkamatok, ezáltal megdrágultak a lakáshitelek. Ez meglátszott a lakáspiacon is, a tranzakciók száma lecsökkent százezerre a korábbi 150-160 ezres csúcsokról. Idén ehhez képest fellendülést látunk, lementek a kamatok 6% környékére ami egy lélektani határ volt. Sokan akik tavaly elhalasztották a vásárlást, idén újra elkezdtek gondolkodni rajta, akik pedig most lépnek be a piacra, sokkal kedvezőbb lehetőségekkel találkoznak,”
– mondta el Korponai Levente, a money.hu üzletágvezetője.
A leendő egyetemisták lakásvásárlásra nyitott szüleinek Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője adott tippet. Csökkenthető a gyermekük megélhetésének költsége, ha egy nagyobb, 2-3 szobás ingatlanba ruháznak a szülők. A diák összeköltözhet a barátaival, vagy kiadhat egy szobát, a lakótársak lakbére pedig hozzájárul a hiteltörlesztőhöz. Ehhez azonban rendelkezésre kell állnia megfelelő összegű önerőnek.
Költségcsökkentés diákként
A szakértők felhívták rá a figyelmet, hogy az albérletbe költözésnél nem csak a következő hónapok bérleti díját kell kigazdálkodni. A beköltözés előtt általában az első hónap bérleti díja mellé 2 havi kauciót kell fizetni, ami a budapesti medián bérleti díjjal, 250 000 Ft-al számolva 750 000 Ft.
A diákok élethelyzetükből adódóan általában az olcsóbb albérleteket keresik. Költségcsökkentő megoldás lakótársakkal összeköltözni. Ez lehet akár csak egy másik ember is, de több baráttal kibérelni 2-3-4 szobás ingatlant akár 100 000 Ft alá tudja csökkenteni az egy főre jutó költségeket.
Kauciót hitelből csak végső esetben
Korponai Levente felhívta rá a figyelmet, hogy a beköltözés indulóköltségét csak legvégső esetben szabad személyi kölcsönnel fedezni. Könnyebbséget jelenthet, hogy nem kell egyszerre kifizetni azt a 6-800 000 Ft-ot, de a következő években havi körülbelül 30 000 Ft-ot is jelenthet ennek a törlesztése – azaz havonta ennyivel többet kell kiadnunk a lakhatásra.
Fontos azonban, hogy nem kell megvárni, hogy kifusson a személyi kölcsön futamideje, lehet előtörleszteni. Így ha az elinduláshoz van szükségünk segítségre, de később lesz bevételünk, például munkát keresünk, akkor átmenetileg jó megoldás lehet a személyi kölcsön is. Ebben az esetben azonban mindenképp hasonlítsuk össze a bankok kínálatát, nagy különbségek vannak törlesztőrészletekben és a teljes visszafizetendő összegekben is.
Mik a bérbeadók szempontjai?
A bérbeadóknak nem biztos, hogy az az egyetlen és legfontosabb, hogy minél magasabb bérleti díjat tudjanak beszedni. Fontos az is, hogy megbízható emberek költözzenek be, akik sajátjukként vigyáznak a lakásra, és akik hosszú távon fizetőképesek.
“Régen más volt a helyzet, amikor éves szinten 20-25%-ot drágultak az ingatlanok. Még ha üresen állt egy lakás, hónapról hónapra akkor is 2-3 százalékot nőtt az értéke. Most viszont éves szinten 4-5% az értéknövekmény,”
– mondta Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.
Épp ezért nem érdeke megfizethetetlenül magas bérleti díjat kérni a bérbeadónak, mert ha nem tudja kiadni, vagy fizetőképtelenné válik a bérlője, akkor veszteség éri. A megfelelő, ideális bérlőt úgy tudja legkönnyebben megtalálni egy bérbeadó, hogy jó helyen hirdet – például olyan, ingatlanokra szakosodott hirdetési oldalakon mint például az ingatlan.com, ahová magasabban kvalifikált és jobb minőségű ingatlanokat keresők fordulnak a különböző csoportokhoz képest.
További témák a beszélgetésből
- Érdemes bérbeadóként lakáskezelőt megbízni?
- Kössünk bérlőként biztosítást ingóságainkra?
- Hogyan alakulnak a jövőben a hitelkamatok Korponai Levente szerint?
- Hogy alakul a kereslet a lakóingatlanok iránt és merre mozognak a bérleti díjak?
Ezekre, és nézői kérdésekre is válaszoltak szakértőink a beszélgetésben, amit Facebook oldalunkon visszanézhetsz: