Megugrott a garázsok, autóbeállók ára a fővárosban az új parkolási szabályok, valamint az egyes kerületekben bevezetett szigorítások miatt – derül ki az ingatlan.com saját adatain alapuló elemzéséből, amely arra is választ ad, szeptember elején mennyiért kínálták eladásra a garázsokat Budapesten és a megyeszékhelyeken.
Milyen változások történtek?
Szeptember 5-től jelentősen változott a fővárosi parkolás. A korábbi közel 30 helyett mindössze 4 zónát határoz meg az új szabályozás. A lépés egyben drágulást hozott, a legmagasabb ár Budapest belső részein 600 forint óránként, a legolcsóbb tarifa pedig 200 forint. Emellett több városrészben, például a VII. és XIII. kerületben szigorúbb szabályok léptek életbe, az esti órákban védett, csak a helyi laksok által használható parkolókat alakítottak ki.
„A parkolóhelyeken ráadásul több autónak kell osztozni, mert az autóállomány évről évre bővül. A múlt év végén már közel 703 ezer személyautót tartottak nyilván a fővárosban, ami ötéves távlatban 15 százalékos többletnek felel meg. Országosan pedig 4,02 millió autóról beszélhettünk 2021 végén, ami az öt évvel korábbi számhoz képest több mint 20 százalékos emelkedés. Ezek a tényezők pedig összességében felértékelődést hoztak a garázspiacon.” – mondta Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője. Emlékeztetett arra, hogy a pandémia legsúlyosabb időszakában volt egy megingás a piacon, akkor ugyanis az ingyenes parkolás miatt visszafogottabb lett az eladó és kiadó garázsok, autóbeállók iránti kereslet, amely most visszatért és fokozódni látszik.
Bővült a kínálat, de az árak is megugrottak
“Az autótulajdonosok annak viszont örülhetnek, hogy az eladó és kiadó garázsok kínálata is bővült. A fővárosban több mint 600 eladó garázsból válogathatnak a vevők, ami 4 százalékkal több mint egy évvel ezelőtt. A budapesti kiadó garázsok száma pedig több mint 1200, ami viszont 37 százalékos emelkedésnek felel meg. A megyeszékhelyek kínálatbővülési dinamikája nagyon hasonló volt mint Budapesten.” – fogalmazott Balogh László.
A kínálattal párhuzamosan az árak is nőttek az ingatlan.com adatai szerint. Budapesten szeptember elején 6,5 millió forint volt az átlagos garázsár, ami 25 százalékos drágulásnak felel meg éves szinten.
Ahogy a lakásoknál, úgy a garázsoknál is nagyon jelentős eltérések vannak a fővároson belül. 10 millió feletti garázsárakkal találkozhatunk az I., a VI. IX. és a XII. kerületben. A XI. és XIII. kerületben pedig 9 és 5,5 milliónál járnak a garázsárak a kínálati piacon. A legolcsóbb fővárosi kerület a XIX., ahol 3,1 millió forint a garázsok átlagára.
A bérelhető garázsok esetében a havi átlagos díj Budapesten 25 ezer forint, ez 9 százalékos áremelkedésnek felel meg. Az V. kerület a legdrágább, itt átlagosan 85 ezer forintért kínálják a kiadó garázsokat, ami duplája a tavaly szeptemberi értéknek. Mindössze három kerület van – a XVIII., a XIX. és a XXI. -, ahol 20 ezer alatt van a havi bérleti díj.
Drágultak a nagyvárosok is
A megyeszékhelyek garázspiacát nézve kiderül, hogy jelentős drágulás ment végbe az utóbbi egy évben. Debrecenben például 56 százalékkal 7 millió forintra, Győrben 48 százalékkal 6,2 millió forintra, Szegeden 73 százalékkal 8,4 millió forintra, Székesfehérváron 42 százalékkal 6,8 millió forintra nőtt a kínálatban szereplő garázsok átlagára. Kecskemét kivétel, ahol a 6 millió forintos ár lényegében stagnálást jelent az egy évvel korábbihoz képest.
A szóban forgó megyeszékhelyeken a kiadó garázsok esetében a havi díj 20 és 25 ezer forint között szóródott.
Az ingatlan.com szakértője elmondta, hogy a nagyvárosi garázsdráguláshoz az is hozzájárult, hogy az építőipari árrobbanás miatt az új építésű társasházak eladó parkolóhelyeinek bekerülési költsége is jelentősen növekedett.