Ingatlan.com – Tudástár
  • Cikkek
  • Útmutatók
  • Fogalomtár
  • Szerződésminták
  • Kalkulátorok
  • Ingatlan típusok
ingatlan.com
Ingatlan.com – Tudástár
  • Cikkek
  • Útmutatók
  • Fogalomtár
  • Szerződésminták
  • Kalkulátorok
  • Ingatlan típusok
ingatlan.com
  • Főoldal
  • /
  • Eladás, vásárlás

2026-tól lendületet kaphatnak az új építésű lakáseladások

  • 2025.10.08.
  • 6 perc olvasási idő
    • Megosztás:
    • Megosztás
Összefoglaló: Egy új törvénytervezet már a korai fázisban lehetővé teszi a jelzálogbejegyzést az új lakásokra. 2026-tól kezdve a vevők már tervezőasztal mellől is vehetnek hitelre új lakást.

Új korszak kezdődhet az új lakások piacán egy jogszabálytervezet értelmében. Lehetővé tenné ugyanis, hogy a tervezőasztalon szereplő, még el sem készült új lakásokra is hitelt lehessen felvenni. Ennek köszönhetően már ezekre a lakásokra is bejegyezhető a jelzálogjog. Vagyis hitelezhetővé válnak még azelőtt, mielőtt ténylegesen elkészülne az ingatlan.

A várhatóan jövőre életbe lépő szabályozás lényege, hogy a földhivatal nemcsak a társasház előzetes alapítását rögzítheti, hanem technikai azonosítókat, virtuális helyrajzi számokat is kijelölhet az egyes lakásokhoz.

A képen egy tárgyalóasztalnál ül két ember. Az egyikük kezében számológép, a másikuk előtt papírok, amiket aláírni készül. A papírok mögött egy ház makettje látható.

Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője közölte: 

„A módosítás áttörést hozhat az új lakások szegmensében, mert lehetővé teszi, hogy a vevők már a tervezőasztal mellől hitelből vásároljanak új lakást. Ez pedig kiszélesítheti a potenciális vevői kört leginkább a saját célra vásárlókkal.

A befektetők már eddig is szívesen vásároltak tervasztal mellől új lakást. Emellett várhatóan növekedhet az Otthon Start Program keretében elérhető, államilag támogatott 3 százalékos kedvezményes lakáshitel feltételeinek megfelelő új lakások kínálata is.” 

Szerinte a lépés eredményeként hosszabb távon is kaphat lendületet az új lakások piaca, amire szükség is van a magyar lakásállomány megújulása szempontjából.

A szakértő kiemelte azt is, hogy a társasházi építményi jog ugyanúgy lehetővé teszi az otthon start programnak megfelelő új lakások előzetes értékesítését, mint a 3%-os hitel feltételeit nem teljesítő prémium árazású ingatlanokét.

Banki szűrő a biztonságért, de vannak kockázatok is

A szakember hozzátette, hogy a változtatás ugyanakkor új kérdéseket is felvethet a vásárlók részéről: mi történik például abban az esetben, ha egy társasház valamilyen oknál fogva mégsem épül meg vagy eltér a tervezett formától?

„A hitelfelvétel ebben a helyzetben biztonsági szerepet is betölthet, hiszen a bankok várhatóan olyan fejlesztéseket finanszíroznak majd, amelyeket pénzügyileg stabilnak és műszakilag is megbízhatónak tartanak.

Így a banki hitelbírálat a vevőket is védheti – ha egy projekt nem kap hitelt, az akár előre jelezheti a beruházás kockázatait és megelőzheti a későbbi problémákat”

– tette hozzá az ingatlan.com szakértője

Balogh László szerint az új lehetőség olyan lakásfejlesztések esetében lesz különösen népszerű megoldás, ahol a bank már az építkezésre is hitelt adott korábban a lakásokat fejlesztő beruházónak.

Az ingatlan.com szakértője szerint mindentől függetlenül a vevőknek csak olyan, később megépülő új lakásokra érdemes hitelt felvenni, ahol meggyőződtek arról, hogy a lakásokat építő cég vagy vállalkozó megbízható, és a fejlesztés is minden bizonnyal megvalósul az előzetes terveknek megfelelően.

Az ugyanis még egyelőre kérdéses, hogy az előzetes tervektől eltérően megvalósult vagy meg nem valósult fejlesztések közvetlen és járulékos költségeit végső soron ki fizeti.

Kapcsolódó cikk
Kapcsolódó cikk
Új építésű ingatlan a tervezőasztalról: ezt kell tudnod már a szerződéskötés előtt 
  • 2024.09.30.
  • 6 p

A jogszabálytervezet szerint elidegenítési tilalom is kivethető a később megépülő tulajdoni hányadra, amit a bankok valószínűleg alkalmazni fognak. Ez a gyakorlatban gátat szabhat a hitelből finanszírozott spekulatív célú vásárlásoknak. Balogh László példaként elmondta:

„Ez akkor fordul elő, ha valaki minimális önerővel száll be egy új lakásba, majd a projekt befejezése előtt magasabb áron értékesíti a még el nem készült lakást. Ezt a lehetőséget a bankok és a fejlesztők azért zárnák le, mivel a hitel a vásárlóhoz kötődik, nem biztos, hogy egy új vevő ugyanannál a banknál hitelképes lenne.

A befektetési célú továbbértékesítés viszont jó eséllyel nem szűnik meg teljesen. Ha a beruházó hozzájárul, a kivitelezési szakaszban vevőkijelölési joggal továbbra is lehetséges maradhat a lakások értékesítése”

– fogalmazott a szakember

Milyen hatással van az Otthon Start Program az új lakásokra és mennyibe kerülnek jelenleg?

Az ingatlan.com adatai szerint az Otthon Start Program látványosan élénkíti a keresletet. A használt lakások iránti érdeklődés növekedésének 74 százaléka június és szeptember között a program keretében elérhető, államilag támogatott 3 százalékos hitelnek megfelelő ingatlanokra koncentrálódott.

Az új lakások esetében ugyanez viszont csak 67 százalék volt, vagyis az új lakások keresletnövekedését kisebb mértékben magyarázta a 3 százalékos hitel, mint a használtakét.

Ez részben a lakáspiaci dominóhatással magyarázható. A lakásukat eladó továbbköltözőket ugyanis már nem korlátozza  a programban előírt 1,5 milliós négyzetméterár- és a 100–150 milliós árhatár. Ezen kívül a szeptemberi állampapír-kamatkifizetések is fokozhatták a vásárlói aktivitást az új lakások piacán, a programtól függetlenül.

Az oszlopdiagramon Budapest eladó új építésű lakásainak négyzetméterárai láthatóak a 23 kerületre lebontva. A legmagasabb négyzetméterárak az V. kerületben (hárommillió-ötszázhuszonhétezer forint), míg a legalacsonyabb négyzetméterárak a XXI. kerületben voltak (egymillió-negyvenkilencezer forint). Budapest új építésű eladó lakásainak átlagos négyzetméterára egymillió-hatszáztizenkétezer forint.

Az elemzés az október elején érvényes árakat ismerteti. A teljes kínálatban szereplő eladó új fővárosi társasházi lakások esetében a négyzetméterárak középértéke 1,61 millió forint.

A legszélesebb választékot a XIII. és a XI. kerület nyújtja, előbbiben 1,68 millió, utóbbiban 1,71 millió a medián négyzetméterár. A legdrágább új lakások az I.,  a II., a XII. és az V. kerületben találhatóak: 2,8-3,5 milliós összeggel számolhatnak az érintett vevőjelöltek.

A legolcsóbb városrészekben, így például a XXI, a X. és XVII. kerületben 1,05-1,1 millió forint körüli négyzetméterárszint a jellemző.

Az oszlopdiagramon csökkenő sorrendben láthatóak a magyarországi nagyvárosok eladó új építésű társasházi lakások átlagos négyzetméterárai 2025 októberében. Látható, hogy Budapesten a legmagasabbak az eladó új építésű társasházi lakások négyzetméterárai (egymillió-hatszáztizenkétezer forint) és Kaposváron a legalacsonyabbak az eladó új építésű társasházi lakások négyzetméterárai (nyolcszáztizenegyezer forint).

A vármegyeszékhelyek közül Győrben, Debrecenben és Szegeden a legnagyobb a kínálat, ahol 1,1 millió, 1,2 millió és 1,4 millió forintos négyzetméterárral számolhatnak a vásárlást tervezők. Miközben Szegeden majdnem 1,4 millió forintos medián négyzetméteráron kínálják eladásra az új lakásokat,  Kecskeméten 1,2 millió forintért. Székesfehérvárt pedig kereken 1,19 milliós összeg jellemzi.

Otthon Startos új lakást keresek
  • Megosztás:
  • Megosztás
A cikk szerzője
Balogh László
Balogh László
vezető gazdasági szakértő
Kapcsolódó cikkek
Nagy Tamás a Comferencia színpadán előad 2024 októberében.

Lakáspiaci túlfűtöttség és MNB-szigorítások: mire számíthatunk 2026-ban? Nagy Tamást kérdeztük

  • 2025.10.07
  • 4 p
Szabó Péter, az ingatlan.com Head of Productja

Így fejleszt AI-megoldásokat az ingatlan.com – Szabó Pétert kérdeztük

  • 2025.10.06
  • 5 p
Panelház színes, felújított homlokzattal, számos ablakban és erkélyen klímaberendezésekkel, kék égbolt alatt.

Rekordszámú eladó lakás jelent meg szeptemberben az Otthon Start hatására

  • 2025.10.01
  • 4 p
Magánszemélyeknek
Hirdetés feladás
  • Árak és hirdetési lehetőségek
  • Fizetési lehetőségek
  • Hirdetőtábla
 
Ingatlanoskereső
  • Lakáshitel-kalkulátor
  • Energiatanúsítvány
Közvetítőknek
Belépés közvetítőknek
  • Árak és hirdetési lehetőségek
  • Fizetési lehetőségek
  • Lehetőségek közvetítőknek
Kapcsolat
+36 1 237 2065
  • segitunk.ingatlan.com
  • Munkanapokon 10:00-17:00-ig
  • Összes elérhetőségünk
  • Médiaajánlat
Csapatunk
Csapatunk
  • Kik vagyunk
  • Állások
Az oldal a United Platforms csoport tagja
World-class standards with local heart
  • Ismerj meg minket
  • •
  • Dolgozz nálunk
© ingatlan.com - 1999 - 2025