Ingatlan.com – Tudástár

A nyaralóból is több típus van, de miért fontos ez?

A nyaralóból is több típus van, de miért fontos ez?

A nyaraló is egy ingatlan, ezért több típusa is van, ami elsősorban akkor bír jelentőséggel, amikor nyaralót szeretnénk eladni, vagy venni. Mielőtt azonban feladnánk a hirdetést, vagy felkeresnénk a kínálatot, érdemes tájékozódni arról, mit is jelentenek pontosan a nyaralótípusok. Lássuk, mi is az a nyaralótelek, a hétvégi házas és az üdülőházas nyaraló!

Családi ház vagy nyaraló – mi a különbség?

Alapvető különbség közöttük a besorolásuk. Azt pedig az épület tulajdonságai határozzák meg. Családi ház besorolást olyan épület kaphat, amibe a villanyt, a gázt, a vizet bevezették, valamint az ingatlant rákötötték a csatornahálózatra. Az alapterület nagyobb 50 négyzetméternél, a belmagasság pedig 2,5 méternél. Rendelkezik legalább egy, 17 négyzetméternél nagyobb helyiséggel, ami rendszerint a nappalit jelenti. Meghatározott még a hőátbocsátási mértéke is, tehát olyan ingatlanok kerülnek ebbe a besorolásba, amelyekben élni lehet. Télen nem fagyunk meg benne, a szennyvíz elvezetése megoldott, a szellőzés szintén.

A nyaraló is rendelkezhet ezekkel a tulajdonságokkal, de ha ez mind megvan, akkor érdemes átminősíttetni családi házzá, mert ingatlanpiaci értéke ezáltal megnő, elsősorban a hitelezhetőség miatt.

Nyaraló tehát az, amiben a fenti feltételek közül nem minden érvényesül. A leggyakrabban a fűtés szokott hiányozni, és ha nem fűthető az ingatlan, akkor nem alkalmas 4 évszakos ottlakásra. Persze nem csak ettől lesz valami nyaraló, de például a vízpart-közeli településeken vagy üdülőövezetekben, természetközeli területeken álló ingatlanoknál jellemzően nyaralókról beszélhetünk.

Mi a nehézség a nyaraló minősítéssel?

Egy nyaralóra nem tudunk hitelt felvenni, de lakástámogatásokat sem igényelhetünk rá. Jellemzően magasabb az önkormányzati adó is, mint a családi házak esetében, érdemes ennek az adott település önkormányzatánál utána nézni. Sajnos, ha nyaralóra szeretnénk biztosítást kötni, akkor is mélyebben kell a zsebünkbe nyúlni. Mivel egy nyaraló esetén a kár, legyen az csőtörés, betörés vagy bármi más, csak később derül ki, mivel nem lakják az ingatlant folyamatosan, ezért a biztosítók is óvatosabbak a vállalásaikkal.

Mi a nyaralótelek?

Mindezek tükrében a nyaralótelek az a telek, amelyre nyaraló építhető.

Mi az a hétvégi házas nyaraló?

A jogszabály szerint a hétvégi házas területen maximum 6 méteres beépítési magasságú, legfeljebb két üdülőegységet magába foglaló üdülőépület építhető. A hétvégi házas területen a helyi építési szabályzat előírhatja, hogy az üdülőegységeket csak csoportos formában lehet elhelyezni. Az üdülőterület elsősorban üdülőépületek elhelyezésére szolgál, de egyes települések helyi szabályai megengedhetnek olyan építményeket, amelyek a terület rendeltetésével összhangban állnak.

Arra is érdemes figyelni, hogy a hétvégi házba nem biztos, hogy minden közműt bevezettek. Messzebb lehet a bolt, a buszmegálló, de az is lehet, hogy csak földúton közelíthető meg az ingatlan, nincs közvilágítás, és hasonlók. Ezért fontos a pontos besorolásra ügyelni, mert nem mindegy, mit adunk el, vagy veszünk meg.

Miben más az üdülőházas nyaraló?

Az üdülőházas területről már ugyan korábbi cikkünkben írtunk, de mostani összefoglalónkban is helyet érdemel. A jogszabály rendelkezése szerint üdülőházas területen olyan – általában – kettőnél több üdülőegységet magába foglaló üdülő rendeltetésű épület, üdülőtábor és kemping helyezhető el, amely túlnyomóan változó üdülői kör több napos tartózkodására szolgál, és elhelyezése, mérete, kialakítása, felszereltsége és infrastrukturális ellátottsága alapján üdülési célú tartózkodásra alkalmas. 

Az üdülőházas nyaralóterület sűrűbb beépítést tesz lehetővé és az épületek magassága adott esetben meghaladhatja a 6 métert is. A Helyi építési szabályzat (HÉSZ) és a település szabályozási terve határozza meg, hogy az adott területen az épületünk milyen kategóriába sorolandó.

Fontos, mi áll a tulajdoni lapon

Ha eladóként, vagy vevőként bizonytalanok vagyunk, hogy milyen az adott nyaraló típusa, akkor kérjük ki a földhivataltól a tulajdoni lapot, amelyen szerepel az ingatlan megnevezése, besorolása.

Tippünk hirdetőknek

Mielőtt meghirdeted a nyaralódat, győződj meg a pontos típusról, hiszen a vevők számára ez egy nagyon fontos információ. Ha nem vagy biztos a nyaraló besorolásában, támaszkodj bátran a cikkben leírtakra, vagy nézd meg az ingatlan tulajdoni lapját.

Tippünk keresőknek

Az ingatlan.com-on eladó nyaralókat is kereshetsz, ráadásul külön böngészhetsz a nyaralótelkek, a hétvégi házas és az üdülőházas nyaralók között is. Ehhez nem kell mást tenned, mint a főoldalon az ingatlantípusoknál kiválasztani a “nyaraló” opciót, majd a “Részletes keresőben” a típusoknál azt a típust, ami iránt érdeklődsz.
Exit mobile version