Ingatlan.com – Tudástár

Kezesség és adóstárs: tisztázzuk a különbségeket

Hitelfelvételnél a banknak és nekünk, mint adósnak is az a célunk, hogy a felvett összeget vissza tudjuk fizetni. Ha hitelt szeretnénk felvenni, a kezesség a legáltalánosabb biztosíték a bankok számára. A bank ezzel tudja csökkenteni a kockázatait, valamint alacsonyan tartani a hitelek törlesztőrészleteit. De mit vállalunk, ha adóstársak vagy kezesek leszünk egy hitelügyletben?

Mikor van szükség adóstársra vagy kezesre? 

Az adóstárs és a kezes is biztosítékként szolgál a bank részére, akik arra vállalnak felelősséget, hogy ha a hitelfelvevő nem fizet, segítséget nyújtanak számára az adósság visszafizetésében. Éppen ezért a hitelképesség vizsgálat alatt a bank elemzi az igénylő anyagi helyzetét, és ha szükségesnek tartja a pénzintézet kérheti adóstárs bevonását. 

Az alábbi esetekben lehet rá szükség:

Hitelfedezeti biztosítékok

Hitelfelvételkor igyekezzünk óvatosan megítélni hiteltörlesztési képességünket, és csak akkora összegben vegyünk fel hitelt, melynek havi törlesztését biztonsággal teljesíteni tudjuk majd. Pontosan milyen biztosítékot fogad el a bank attól függ, hogy milyen hitelt veszünk fel.

A fedezet három nagy kategóriába sorolható, ezek a következők:

  1. Ingatlan vagyontárgyak: lakáshiteleknél, illetve a szabad felhasználású jelzáloghiteleknél
  2. Ingó vagyontárgyak: alacsonyabb összegű hitelek esetében lehet szükséges, például autó
  3. Személyi biztosítékok: ide tartozik a kezes és az adóstárs

Mit jelent a kezesség?

A kezes arra vállal kötelezettséget, hogy amennyiben az adós nem teljesít, maga fog helyette fizetni a hitelezőnek. Ha a kezes kifizeti a hitelező követelését, az eredeti adóstól követelheti a kifizetett összeg megtérítését. A kezes lehet egyszerű (sortartó kezes) és készfizető kezes.

Egyszerű (vagy sortartó) kezesség esetén a kezes mindaddig sortartási kifogást emelhet, amíg a hitelező nem igazolja, hogy a követelés behajthatatlan az adóstól, azaz a kezes mindaddig megtagadhatja a fizetést, amíg a követelés az adóstól és az olyan kezesektől, akik őt megelőzően, rá tekintet nélkül vállaltak kezességet, behajtható. Viszont nem jár sikerrel a hitelező, akkor a törlesztést a sortartó kezesre háríthatja.

Készfizető kezességnél a kezes nagyobb felelősséget vállal, nem követelheti, hogy a hitelező először az adóstól kísérelje meg a tartozás behajtását. A hitelező tehát akár az adós, akár a kezes(ek), akár pedig mindannyiuk ellen fordulhat. 

Adóstárs = adós

Az adóstárs a teljes vagyonával felelős a hitelügyletben, amennyiben valami történik az adóssal, akkor ő fizeti vissza annak tartozását. Tehát az adóstárs bevonása a bank számára biztosítékot jelenet, mivel egy ember helyett két ember fog a hitelért felelni, ami kisebb kockázatot jelent számára. Adóstárs olyan személy lehet, aki megfelel a hitelbírálat feltételeinek, mert a bírálat során az ő jövedelme is mérvadó. 

Fontos tudni, hogy kötelező adóstársként bevonni a fedezetül szolgáló ingatlanon haszonélvezeti joggal bíró személyt vagy személyeket. Tehát például házastársak esetén kötelező bevonni a másik felet is (kivétel házassági szerződés). Illetve a vagyonközösség megszűnése esetén az adóstárs fizetési kötelezettsége továbbra is fennáll, azaz egy válás után is fennáll, de a bank egyedi elbírálás alapján mentesítheti a kötelezettségei alól egy teljesen új hitelszerződés megkötésével.

Adóstárs vagy kezes? 

A bankok általában az adóstársat részesítik előnyben. Az adóstárs segíthet kedvezőbb hitelfeltételeket kapni, cserébe viszont neki is felelnie kell a hitel törlesztéséért. Az adóstárs lényegében a kötelezettségei alapján a készfizető kezessel egyezik meg. A bank az adóstárstól és a készfizető kezestől bármikor követelheti a pénzt, mindkét esetben a teljes vagyonukkal felelnek a hitel visszafizetéséért. Minden hitelfelvétel hosszú évekre, gyakran évtizedekre szóló kötelezettség, alaposan mérlegeljünk, mielőtt adóstársként vagy kezesként felelősséget vállalunk egy hitelügyletben. 

Lakáshitel kalkulátor

Exit mobile version