Ingatlan.com – Tudástár

Így készülj fel az építkezésre: kutatás és terepmunka

Az építkezés egy életre szóló projekt egy család életében, de bizony rengeteg stresszhelyzettel is jár. Előző cikkemben bemutattam, milyen szempontokat kell mindenképpen átgondolni, mielőtt építkezésre adnád a fejed. Most nézzük meg, milyen további “házi feladattal” tudod megkönnyíteni az építkezés folyamatát – és elkerülni milliós, akár tízmilliós ballépéseket!

Végezzük el a házi feladatot! 

A sok eldöntendő kérdést látva felmerülhet benned, hogy mégis mi alapján válassz a különböző technológiák közül? Építtetőként muszáj egy kicsit kiképezned magad az építőiparral kapcsolatban. Nincs rossz döntés, csak kevés információ!

Olvass utána a technológiáknak, ismerd meg előnyeit, hátrányait mindegyiknek. Műanyag, fa, vagy alu-fa nyílászáró? Alumínium, vagy műanyag redőny? Miért kell a 7 ponton záródó bejárati ajtó? Vezess objektív szempontrendszert egy kockás füzetbe (vagy Excel táblába) ami alapján értékeled a különböző megoldásokat. Ezzel megkönnyítheted a döntéshozást. A valóban műszaki kérdések megválaszolásában a terveződ fog tudni segíteni. 

Az ingatlan.com Tudástárában rengeteg cikkből tájékozódhatsz. Böngéssz az építkezéssel kapcsolatos cikkeink közül ide kattintva!

Hadd tegyek egy teljesen konkrét javaslatot az általánosságok helyett. Bodnár György évtizedekkel ezelőtt elindította az “Építem a házam” könyvsorozatot, amely a mai napig egy egyedülálló, átfogó kiadvány családi házat építeni vágyó laikusoknak, magánszemélyeknek. Ezek a könyvek segítenek eligazodni minden szükséges kérdésben. 

Csak ajánlani tudom minden építeni vágyónak a könyvsorozat megvásárlását és alapos elolvasását, tanulmányozását. Nagyon részletes, teljesen érthető, és elképesztően sok tudást, tapasztalatot összesít, amelyeket felhasználhatunk az építkezés során. Ezerszeresen megtérül az ára, ha csak egyetlen jó döntéshez is hozzásegít bennünket. Gyurinak továbbá elérhető számos szakértővel lefolytatott beszélgetése a YouTube-on vagy podcast formában. 

Mennyibe fog kerülni az építkezés?

A legjobban érthető módon az árakra vagyunk kíváncsiak. Mi mennyibe kerül, mit engedhetünk meg magunknak és mit nem? Erre vonatkozóan is tennék egy konkrét javaslatot: van az építőiparban egy rendkívül népszerű, szinte monopolhelyzetben lévő költségvetés-készítő program Magyarországon, a TERC. 

A TERC minden évben kiad egy nagyon hasznos költségbecslési segédletet. Ez néhány ezer forintért online vagy nyomtatott formában is megvásárolható. A segédletbe több ezer kivitelezés konkrét számai alapján kerülnek adatok az egyes munkafolyamatok, munkanemek várható reális munkadíjáról és anyagdíjáról. 

Teljesen egyértelműen benne van, hogy például mennyibe kerül egy monolit vasbeton födém négyzetmétere, mennyibe egy fafödémé. Mennyiért raknak fel tetőcserepet, mennyiért építik ki az ereszcsatornát, hogyan számoljunk egy válaszfal költségeivel, vagy éppen a gipszkartonozás anyagi vonzata hogyan alakul egy négyzetméterre. Így meg tudjuk becsülni a várható költségeinket, választhatunk az olcsóbb és drágább megoldások közül. Ráadásul, és ez sem elhanyagolható, senki nem fog tudni minket megvezetni az árakkal.

Ezzel a tudással felvértezve már bátran állhatunk oda a szakemberek elé, és érteni fogjuk, miről beszélnek. Sőt, felelős döntéseket is tudunk hozni a saját javunkra. Ne sajnáljuk a néhány hét esti olvasgatást Netflixezés helyett, mert százszorosan, ha nem ezerszeresen fog megtérülni. 

Ne legyünk restek kirándulni! 

Még a döntésünk meghozatala előtt érdemes kirándulni egy kicsit. Nézzük meg a kiszemelt tervezőnk, kivitelezőnk megvalósult házait, a kiválasztott technológiánk gyárát, gyártási körülményeit. Az építőiparról lehet egy irodában, vagy Skype-on beszélgetni, de a lényeget mindig a helyszínen látja az ember: ott kell lenni, oda kell menni. Szervezzünk néhány kellemes kirándulást magunknak, és tekintsünk meg minél több referenciát, üzemet, beszéljünk minél több szakemberrel.

Az építkezés egy gyakorlati terület, nem elméleti. 

Gondolkodjunk mindig három lépéssel előre!

Mivel ismeretlen vizeken evezünk, érdemes mindenre jó előre felkészülni. Tegyük fel magunknak a kérdést: mi sülhet el rosszul? Minden ilyen válaszra legyen egy tervünk, amit végrehajthatunk ha valóban kedvezőtlenül alakulnak a folyamatok.

Legyen biztonsági tartalékunk a nem várt költségekre, hagyjunk rá bőségesen a kivitelező által vállalt átadási határidőre. Legyen tervünk arra, ha menet közben kell kivitelezőt váltani, és alkalmazzunk műszaki ellenőrt a minőség folyamatos ellenőrzésére. Mi történik, ha betörnek a munkaterületre, és anyagokat lopnak el? Kössünk biztosítást! Szerződjünk le a helyi polgárőrséggel! Szereltessünk fel kamerát! Kerítsük be a területet! Mi történik, ha nem lesznek időben a telken közművek? Igényeljünk ideiglenes áramot! Szerezzünk be egy aggregátort! 

Egy jó generálkivitelező ezeket mind megoldja, és szerződésben is vállalja – mint például az Imperial Holding. Azonban a generálkivitelező sem helyettesítheti teljes egészében a megrendelő gondosságát.

A cikk szerzője Virág Gergő, az Imperial Holding Group vezető szakértője. Díjmentes szakmai és személyre szabott tanácsadás: info(kukac)imperialholding.hu

Exit mobile version