Ingatlan.com – Tudástár

A bérleti szerződés felmondásának lehetőségei

A bérleti szerződés felmondása nagyban függ attól, hogy maga a bérleti szerződés milyen időtartamra szól. Ezt figyelembe véve létezik határozott időre és határozatlan időre szóló bérleti szerződés. Határozatlan idejű bérleti szerződés felmondása jellemzően sokkal egyszerűbb, mint határozott idejű szerződés esetén. De mi a különbség a két szerződéstípus között? Miért és mikor jó a határozott és a határozatlan szerződésváltozat? Cikkünk ebben segít eligazodni. 

A bérleti szerződésre irányadó törvények

A bérleti szerződések kapcsán jelenleg Magyarországon két törvény tekinthető irányadónak:

Határozott vagy határozatlan idejű bérleti szerződés?

Bérleti szerződés kötésekor a bérbeadó és a bérlő számos kérdésben egyezségre jut, amelyeket írásba foglalva a bérleti szerződésben rögzítenek. Ilyen például a szerződés időtartama is, ami arról tájékoztat, hogy a bérlő mennyi ideig jogosult a bérleményt használni. Két fő típusa van a lakásbérleti szerződéseknek:

Határozatlan idejű bérleti szerződés felmondása

A határozatlan idejű bérleti szerződés felmondása viszonylag egyszerű. Rendes felmondással, akár indoklás nélkül is lehetséges a bérleti szerződés megszüntetése. 

A felmondás kapcsán viszont van néhány tudnivaló, amivel érdemes tisztában lenni:

      1. Ha a felmondásról szóló írásbeli nyilatkozatot 2021. július 10-én rögzítik és átadják a másik fél számára, akkor a bérleti szerződés 2021. augusztus 31-e után már felmondottnak tekinthető.
      2. Ha a felmondásról szóló írásbeli nyilatkozatot 2021. július 16-án rögzítik és adják át a másik fél számára, akkor a bérleti szerződés csak 2021. szeptember 30-a után tekinthető felmondottnak.

Határozott idejű bérleti szerződés felmondása

A határozott idejű bérleti szerződés rendes felmondással nem mondható fel, hacsak a bérleti szerződés ennek lehetőségéről külön nem nyilatkozik, vagy a Ptk. erre vonatkozó rendelkezései lehetőséget nem adnak rá.

A határozott idejű bérleti szerződések felmondásának lehetséges eseteiről a Ptk. tekinthető irányadónak. A Ptk. ugyanis rögzíti azokat az eseteket, amikor akár egy határozott idejű bérleti szerződés idő előtti felmondása is lehetséges. Mik ezek az esetek?

Ez a három eset lefedi azokat a helyzeteket, amelyben a határozott idejű bérleti szerződés felmondása egyoldalúan lehetséges. De természetesen a jog lehetőséget ad arra, hogy a bérlő és a bérbeadó közös megegyezés keretében döntsenek a lakásbérleti szerződés felmondásáról, megszüntetéséről. Ebben az esetben írásbeli nyilatkozat szükséges a felmondással kapcsolatos feltételekről (pl. felmondási idő).

Mi történik szerződésszegés esetén?

A bérleti szerződés felmondása szerződésszegés miatt is lehetséges, erről szintén a Ptk. rendelkezik, mégpedig a 6:348. és a 6:336. Paragrafusok. Ezek meghatározzák, milyen konkrét esetekben lehet szó szerződésszegés miatti felmondásról, és ezeknél milyen kötelezettségek merülnek fel, milyen határidőket kell betartani:

  1. Az együttélés szabályainak kirívó megszegése: Főleg társasházak esetén fordulhat elő olyan szituáció, amely során a bérlő vagy a vele együttélők nem tartják be például a társasház szabályait. A csendháborítás például egyértelműen ide sorolható. Természetes ez nem csak társasházak esetén alkalmazható rendelkezés. 
  2. A bérlemény vagy a közös használatra szolgáló terület nem rendeltetésszerű használata. Ide tartozik például az az eset, amikor a bérbeadó tudomására jut, hogy a bérlő lelakja a bérleményt.
  3. A bérlemény nem szerződésszerű használata. Ide sorolandó például az az eset, amikor a bérlő a bérbeadó tudta nélkül egy harmadik fél számára bérbe adja az ingatlant.

Ezekben a szituációkban az alábbi eljárásrend alkalmazandó: 

Kirívó esetben, ha olyan súlyos szerződésszegés történik, hogy nem várható el, hogy a bérbeadó a szerződést továbbra is fenntartsa, akkor a felmondást 8 napon belül közölni kell a bérbeadóval.

Mit tehetünk fizetési mulasztás esetén? 

Nemcsak a bérlő magatartása miatt fordulhat elő szerződésszegés, hanem a bérleti díj és a közüzemi díjak elmulasztása miatt is. A bérleti szerződés értelmében a bérlő a bérbeadó számára bérleti díjat köteles fizetni a bérlemény használatáért, valamint a használatból fakadó közüzemi díjakat is fizetnie kell. Amennyiben a bérleti díj vagy a közüzemi díjak fizetése elmarad, úgy a bérbeadó fizetési felszólítást követően jogosult felmondani a szerződést, ha a bérlő a bérbeadó fizetési felszólítása ellenére sem teljesíti határidőre a tartozását.

Ilyen esetben az alábbi határidőket kell betartani: 

Kiadom az ingatlanom

Exit mobile version