Ötven év után a Szerencsejáték Zrt. az OTP Bank együttműködésével visszahozta a lakásnyereményt, amit a nemzeti lottótársaság a Játékoskártya elnevezésű hűségprogramjában résztvevő játékosai számára tesz elérhetővé.
Közös történet
A két TOP10-es árbevételt generáló vállalat közös története nem újkeletű: 1950-től negyven éven keresztül ugyanis az Országos Takarékpénztár (OTP) keretei között működött a Sportfogadási és Lottóigazgatóság, amelyből 1991-ben jött létre az önálló, állami tulajdonú részvénytársaság, a Szerencsejáték Rt. A mostani nyereményjáték tárgya, a lakásnyeremény is ebből az időszakból származik, ugyanis 1957-től egészen a hetvenes évek közepéig a tárgynyeremény-sorsolás legértékesebb tételei az ingatlanok voltak. Ebben az időszakban a heti/havi szelvény-forgalomtól, és az ingatlanok értékétől függően havonta 1-2 vagy 3 darab öröklakást sorsoltak ki, melyek többsége Budapesten épült meg.
Az első lakások a Margit körút Széna tér felé kanyarodó, akkor már üres telkén épültek fel. Az épület a kor legmagasabb műszaki színvonalán, Dúl Dezső tervei alapján készült 1956-1959 közt. Az első lottóházban sokféle méretű, fekvésű lakás volt található. Az udvar felé néző lépcsőház feletti emeleteken szintenként egy garzonlakást és két nagyobb lakást alakítottak ki. Az első pesti lottóházig sem kellett sokáig várni, 1959-ben a Múzeum utca 9-ben épült meg. A 24 lakásos társasház majd 2 év alatt készült el.
A lottóreklámokban tömören szereplő „bárhol megépíthető” lottóotthon ígéretével többen éltek is. A tárgynyeremény-sorsoláson megnyert lottó családi házak nyertesei ugyanis gyakran vidékre kérték a „házuk” megépítését. Mindezek mellett egy tucat vidéki lottóház is épült. A legnagyobb Miskolcon 1966-ban, a 10 emeletes épület a Széchenyi utcában, a Szinva patak mellett volt megtalálható.
Az 1970-es évek közepéig tartó időszakban 505 lakás, 224 családi ház és üdülő talált gazdára az Ötöslottó játékosai között, akik akkoriban 3 forint 30 filléres szelvényükkel lettek öröklakás tulajdonosai. Az utolsó Lottóotthon sorsolást 1973. december 3-án tartották a Népstadion egyik termében. A lottó-otthonok nyerteseinek 90%-a mára már nem lakik nyereményében.
Visszatérő lakásnyeremény
A 2023. augusztus 28-ától visszatérő lakásnyeremény az elmúlt évtized egyik legnagyobb értékű hazai tárgynyereménye a 110 millió forint értékű penthouse-jellegű lakás nyerési lehetőségével. A 2024. március 3-áig tartó nyereményjátékban a lakás főnyeremény sorsolásán úgy tudnak részt venni a Játékoskártyával rendelkező játékosok, ha egy szelvényen legalább 1000 Ft értékben vásárolnak bármely számsorsjátékot (Ötöslottó, Hatoslottó, Skandináv lottó, Eurojackpot, Luxor, Puttó, Kenó, Joker) vagy fogadást (Tippmix, V-sport, Totó, Góltotó, Kincsem+) és a vásárláskor használják (azaz a terminálon a vásárlás előtt beolvastatják) a Játékoskártyájukat. A lakás főnyeremény mellett további nyeremények (hetente 1 x 500 ezer Ft és 5 x 100 ezer Ft pénznyeremény) is várják a Játékoskártyát használó játékosokat.
Játékoskártya
A 6 éve indult Játékoskártya – amelynek igénylése mostanra országosan több mint 4300 értékesítési ponton, valamint már online, a Szerencsejáték Zrt. honlapján is lehetséges – számos kényelmi és biztonsági funkciót nyújt a kártyabirtokosok részére, és támogatást ad a túlzásba vitt mértékű szerencsejáték elkerülésében is, hogy a szerencsejáték valóban játék maradjon.
A szolgáltatás népszerűségét mi sem bizonyítja jobban, mint hogy immáron több 1 millió játékos igényelte a Játékoskártyát a lottózókban, a tendenciákat nézve pedig ez a szám, az online regisztrációval együtt év végére még harmadával növekedhet.
A Játékoskártyával hosszú távon tervez a nemzeti lottótársaság. A meglévő funkciók továbbfejlesztésével, valamint újak bevezetésével hazánk egyik legnagyobb hűségprogramját kívánja felépíteni az elkövetkezendő két évben. Mindezzel párhuzamosan elindították egy új, a nemzetközi trendeket és a játékosok igényeit is magába foglaló applikáció fejlesztését is. A regisztrációval rendelkező játékosbázis növelése egyben támogatja a Szerencsejáték Zrt. felelős játékszervezési törekvéseit is.