Ingatlan.com – Tudástár

Folyamatosan csökkennek az ingatlanközvetítői jutalékok a nagyvilágban

A lakáspiacon az ezredforduló óta jelentősen módosultak az ingatlanközvetítői jutalékok, ez a folyamat az elmúlt években még intenzívebbé vált. A globális trendek szerint egyes helyeken már megtörtént a csökkenés. Míg más országokban a folyamat kellős közepén tartanak, de van, ahol még tartják a szinteket.

Olvasd el cikksorozatunk első részét is: Ennyit fizetnek külföldön az ingatlanközvetítőknek

Mindannyiunk életében meghatározó esemény, ha lakást szeretnénk eladni vagy vásárolni. Ennek érdekében egyesek igénybe veszik az ingatlanközvetítők segítségét, mások saját maguk szeretnék intézni az adásvételt. Az ingatlanközvetítői jutalékok szintje ugyan eltérő, de ezek nagyságrendje jó néhány országban az elmúlt két évtizedben meghatározó mértékű csökkenést mutatott.

Az ingatlanközvetítői jutalékokkal foglalkozó cikksorozatunk első részében arról értekeztünk, hogy az elmúlt évtizedben hatalmas változáson mentek keresztül az ingatlanközvetítői szolgáltatások és ezzel összefüggésben módosulnak a jutalékok is. A tanácsadói díjak csökkenő tendenciáját tapasztalva megállapítható, hogy Magyarország a díjszinteket tekintve a középmezőnyben helyezkedik el. Hazánkban nagyságrendileg 2-6%+áfa között mozognak az ingatlanközvetítői jutalékok.

Az ingatlanjutalékokról szóló sorozatunkban később bővebben is foglalkozunk a magyar díjakkal. 

A Wall Street Journal hiánypótló gyűjtéséből jól látszik, hogy 2002 és 2015 között jelentős mértékben mérséklődtek a jutalékok 32 országban szerte a nagyvilágban.

Az országok többségében csökkentek a díjak.

Többek között az USA-ban és Kanadában is ez volt a tendencia. A hagyományosan már akkor olcsó jutalékkal dolgozók között pedig megemlíthetjük Nagy-Britanniát, Írországot, Dániát, de ezekről az államokról később még szó lesz.

Jutalékszintek 2002-ben:

Argentínától kezdve Ausztrálián át Kínáig mindenhol ugyanez a trend érvényesült, vagyis ez abszolút mértékben globális jelenség, nem korlátozódik egyetlen kontinensre. Eközben számos európai országban még kitartottak a magasabb díjak, mint például Olaszországban, Franciaországban vagy éppen Görögországban

Az elmúlt években tovább folytatódott a költségcsökkenés az ingatlantanácsadók díjazásában.

Jelenleg a díjak alapján három fő csoportba oszthatjuk az államokat. Az első csoportban már jelentős jutalékcsökkenést tapasztalhattunk vagy eleve alacsony rátával dolgoznak a tanácsadók. A második csoportban elkezdődött a díjak korrekciója – ide sorolható Magyarország is, ahol jelenleg az átlagos jutalék nagyságrendje 2,95% az ország egészét tekintve azon franchise és önálló irodák adatai alapján, amelyek az ingatlan.com oldalán is nyilvánosak. Míg a harmadik csoportban még egyelőre maradtak a magas díjak, de már ott is megjelentek olyan új piaci szereplők, akik jóval alacsonyabb áron kínálnak szolgáltatásokat.

Így változtak a tanácsadói díjak 2015-re:

Baráti árak

Az 1990-es években még nagyjából átlagosan 2,5%-os díjak domináltak egy kizárólagos szerződésnél. Sőt, 2016-ban is a Global Property Guide szerint még 2,4-4,1 százalék között mozogtak a tanácsadói költségek, függően az ingatlan értékétől. Hiszen az olcsóbb ingatlanoknál egy minimum díjat felszámolnak az ügynökök, ami magasabb is lehet az átlagnál. A nagy forgalmú piacokon, városnegyedekben pedig alacsonyabb a százalékos jutalék, hiszen a sikerre is nagyobb a garancia. A folyamatos díjcsökkenést az erőteljesen növekvő ingatlanárak is támogatják. Például Nagy-Britanniában régen lehetett nagyobb házakat vásárolni 100 000 fontért, most ugyanezek 7-8 millió angol fontba kerülnek.

Folyamatos korrekció

Más országokban az átlagos jutalékok még magasabbak a fenti példáknál, de a tendenciák mindenféleképpen a díjcsökkenés irányába mozdultak el.

Azonban az elmúlt 20 év lakásár növekedése és az alacsony költségű online megoldások elterjedése mellett már nehezen igazolhatók ezek a magas díjak. Ezért a munka ellenértéke folyamatosan csökken Franciaországban. Az ügynöki árak továbbra is nagyon változatosak.  Bár a legtöbben az eladási ár 4-5%-át kérik el, az új szereplők a piacon már 1%-tól vagy néhány ezer eurós fix összegtől kezdődően kínálnak szolgáltatásokat. Más esetekben a jutalék az ingatlan eladási ára szerint változik, és annál alacsonyabb, minél magasabb az eladási érték.

Magas, de meddig?

A harmadik csoportba pedig azokat az országokat sorolhatjuk, ahol még magas jutalékszintekkel találkozhatunk. Bár legalább nagyjából fele-fele arányban osztozik a díjon az eladó és a vevő. De ha persze az eladás után még újat is szeretnénk vásárolni, akkor nem annyira rózsás a helyzet, hiszen eladásnál és vételnél is fizetjük a jutalék felét, ami együttvéve már borsos kiadás.

Így például a Clever teljes körű szolgáltatást nyújt 3000 dolláros áron vagy 1%-os átalánydíj ellenében 350 000 dollár feletti ingatlan esetén. A Houwzerrel 5000 dolláros átalánydíj ellenében működik közre a lakás értékesítésében. A Redfin szintén hatékony technológiai megoldásainak is köszönhetően csak 1%-os eladói jutalékot számít fel. Mellettük is egyre több olyan új generációs vállalat működik, amelyek jóval olcsóbban dolgoznak, mint az átlagos jutalékszintet megcélzó tanácsadók. Ezért nem csoda, hogy az utóbbi években a lakáspiacon reflektorfénybe kerültek a folyamatos korrekción áteső jutalékszintek.

A Redfin új jelentése szerint a 2021 őszén 2017 tavasza óta a legalacsonyabb szintre sodorta a vásárlók által fizetett ügynöki jutalékokat, ami a vételár 2,63 százaléka. Az elemzés szerint az átlagos jutalékkulcsok amúgy is folyamatosan csökkentek a koronavírus-járvány kezdete óta. Több iparági vezető szerint ennek eredménye, hogy egyes piacokon a kisebb jutalékok – nagyjából 5 százalék  – többé-kevésbé szabványossá váltak.

Exit mobile version