Ingatlan.com – Tudástár

Albérletpiac 2024: útmutató bérlőknek és bérbeadóknak – ez történt az élő adásban

Legfrissebb ingatlan.com Live eseményünkön az albérletpiacon volt a hangsúly. Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője, Máriás Áron Ottót, a NYOLCAS.COM Flat Management ügyvezető-igazgatóját kérdezte a bérlőket, a bérbeadókat és a befektetési lakásvásárlókat leginkább foglalkoztató kérdésekről. Az adásban szóba kerültek az árak, a tendenciák, és a piaci szereplők változó lehetőségei is. Rövid összefoglalónk az adásról.

Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője, Máriás Áron Ottót, a NYOLCAS.COM Flat Management ügyvezető-igazgatója

A live adás felvétele

Lemaradtál az élő adásról? A teljes beszélgetést visszanézheted YouTube csatornánkon vagy az alábbi lejátszóra kattintva:

Mivel foglalkozik a NYOLCAS.COM Flat Management? 

A NYOLCAS.COM Flat Management lakásokat kezel, munkájuk egy nagy részét a bérbeadás, bérlőközvetítés teszi ki. A bérlő és a lakás kezelését vállalják át, teljesen tehermentesítve a bérbeadót, a bérlőnek pedig ezzel  egy minőségibb élményt nyújtva. A szolgáltatás a bérbeadónak a bérleti díj 10%-ába kerül, a bérlőnek pedig természetesen díjmentes. A cég piacvezetőként a legnagyobb portfóliót kezeli Magyarországon, jelenleg 1050 lakást kezelnek a fővárosban és az agglomerációban.

Milyen lehetőségek előtt állnak a bérlők és a bérbeadók a megváltozott környezetben? 

Máriás Áron Ottó felhívta a figyelmet arra, hogy az infláció minden fogyasztási cikket és szolgáltatást érintett az elmúlt 1-1,5 évben, így különösen nehéz a helyzetük azoknak, akiknek elő kell teremteniük a megemelkedett bérleti díjakat. 

Ahogy felidézte, 10 évvel ezelőtt még 45-60 ezer forint volt a havi bérleti díj Budapest belső kerületeiben. Ha pedig 70 ezer forintért sikerült kiadni egy lakást, az már nagyon jó árnak számított. Minőségben és mennyiségben is nagy az ugrás a 10 évvel ezelőtti állapotokhoz képest.

Mennyi az átlagos havi lakbér?

A fővárosban 250 ezer forint az átlagos havi lakbér, ám Debrecenben vagy Győrben már 200 ezer forint körül mozog. Az ország szinte minden pontján felrobbant a bérleti piac. Ez pedig csak úgy tud megtörténni, hogy a bérlők kifizetik a magas díjakat is, hiszen ha nem tudnák fizetni és nem lenne bérlési hajlandóságuk, akkor csökkennének az árak.

Milyen a jó bérlő?

Mivel a bérlési hajlandóság most elég magas, előfordul, hogy a jobb ingatlanokra sorban állnak a jelentkezők. Ilyen esetben a bérbeadónak, vagy a lakáskezelőnek lehetősége van szűrni az érdeklődőket. Ilyenkor előnyt élvez a jövedelmét igazolni tudó, bejelentett bérrel rendelkező ügyfél. 

Máriás Áron Ottó ezen a ponton megosztotta a tapasztalatát is. Számukra nagyobb garanciát jelent, ha egy bérlő bemutatja a hivatalos keresetigazolását, és azon egy korrekt összeg szerepel, mint az, hogy közjegyzői okiratot készítenek a kiköltözésre vonatkozóan. 

Mit jelent ez a korrekt összeg? Balogh László elmondta, hogy ideális esetben a bruttó kereset 30%-ánál nem magasabb a vállalt bérleti díj, Budapesten ez inkább 35%. Máriás Áron Ottó szerint azonban ők egy kicsit máshogy számolnak:a saját statisztikáik szerint az már jó eset, ha a bérlő fizetésének feléből kijönnek a lakhatással kapcsolatos költségek.

Előnyösebb berendezett, gépesített lakást bérbe adni?

A legbiztonságosabb, ha a bérlő nem akar fúrni-faragni, ezért is javasolt a teljesen berendezett, gépesített, akár a falon képekkel is tökéletesen otthonosra dekorált lakást kiadni. Egy ilyen ingatlan a bérlőnek tetszik, nem akarja feldobni semmivel, mert már elég jól érzi magát így is benne. Abban az esetben, ha egy lakást bútorozatlanul adunk ki, számolnunk kell azzal, hogy már a beköltözésnél szóba fog kerülni egy esetleges átalakítás.

Az adás lényeges témaköre volt a kaució is. Máriás Áron Ottó úgy vélekedett, hogy a kaució a nem várt eseményekre ad biztosítékot. Ilyen lehet egy szerződéses időszaknál korábban megtörténő kiköltözés, egy hátrahagyott, kifizetetlen rezsiszámla vagy az ingatlan állapotában okozott kár. A szerződésnek kell rögzítenie, hogy a kaució pontosan milyen célt szolgál, ám ez nem lehet ellentétes a jogszabályi rendelkezésekkel. Tehát akármire nem lehet visszatartani.

Az adás zárásaként a szakértő mindenkinek azt ajánlotta, hogy a beköltözés előtt készítsenek alapos leltárt és fotósorozatot, és az átadott berendezést is hasznos a szerződés mellékleteként valamilyen formában rögzíteni, akkor is, ha ez plusz feladatot ró a bérbeadóra. Egy alapos leltárral el lehet kerülni az esetleges későbbi vitákat. A bérlő érdeke is, hogy ne vonjunk a végén le olyat a kaucióból, ami nem az ő hibája.

Ha lemaradtál az élő adásról, de szívesen visszanéznéd, valamint meghallgatnád a kommentekre adott válaszokat, Facebook-oldalunkon megteheted.

Exit mobile version